Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ήχου Stratocaster παιζοντας με τα ελατήρια στο tremolo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ό,τι και να πούμε είναι καθαρά θέμα τριγωνομετρίας και κατ επέκταση φυσικής

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει διαφορά, πέρα απο το feel σκληρότητας (κι αυτό το συζητάμε, εφ' όσον αφορά εφελκυσμό ελατηρίου με διαφορά τεντώματος ενάμισι χιλιοστού έκαστο). Πιθανόν κάτι άλλο έχει συμβεί στο όργανο μέσα από όλη τη διαδικασία η οποία "μάσκαρε" την πραγματική αιτία.

 

Ακόμη και να επηρέαζε, αυτό θα ειχε συμβεί σε όλες τις θέσεις.

 

Με άλλα λόγια, βάλτε παράλληλα ή βάλτε τριγωνικά, ό,τι εξυπηρετεί το οπτικό (και κατ' επέκταση ηχητικό ocd σας). Δεν υπάρχει λάθος για μένα.

  • Like 5

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αααα, γι αυτό δεν χρησιμοποιώ τις ενδιάμεσες θέσεις και πάντα μου φαίνονταν θολές. 😄

Νταξ πλάκα κάνω, δεν απαξιώνω τίποτα, συμφωνώ όμως με την νύξη της πνοής παραπάνω. 😀

Ό,τι μας φτιάχνει καλό μας κάνει, εδώ κάποτε με ενοχλούσε ο ήχος όταν βίδωνα το πικγκαρντ!

Ελατήρια σε στρατ, κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει απο 2 έως 5, ανάλογα με την γεωμετρία του οργάνου και την γωνία του μπράτσου, πάντα για την αίσθηση του παιξίματος και ποτέ για τον ήχο. Πιθανόν και να υπάρχουν διαφορές σε συνθήκες δωματίου η πειράματος, όταν όμως κοπανάς σε εντάσεις πάνω σε πάλκα, άλλα είναι σημαντικά.

Κάποτε έχω βάλει σπρινγκς χιαστί το ένα πάνω στο άλλο, έτσι για την αλητεία, δεν τελεσφόρησε. 😂

Εγώ βέβαια σπάνια παίζω τρέμολο, κατα κανόνα είναι σκληρό και σχεδόν αίσθηση χαρντ τέηλ, ισα ισα για καμμια πονηριά...

Ούτε κατα διάνοια προς τα πίσω, μου φαλτσάρει τις ανοιχτές στα σηκώματα κι εκνευρίζομαι.

Άσε που στη δική μου όλα είναι στραβά, δουλεύουν όμως!

ozrqckoufp5vdmkiuls3.jpg.16bb1d59c5303436fd258167abfa104c.jpg

  • Like 2
  • Χαχα 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ναι συμφωνω μπορει να ηταν κατι αλλο. Δεν ειμαι τεχνικος, και μπορει να ειμαι 100% λαθος.

Μπορει κατι αλλο να ηταν και να διορθωθηκε.

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι με το συγκεκριμενο οργανο ποτε δεν επαιζα στην θεση 4 (neck + middle) γιατι δεν μου αρεσε ο ηχος, και μετα απο αυτη την αλλαγη ειναι το ιδιο γλυκια οπως η 2 (bridge + middle) .

Μπορει βεβαια να ειναι ολα στο μυαλό μου ετσι 😀!!

 

Απλα θεωρησα καλο να το αναφερω γιατι μπορει να βοηθήσει και κανέναν άλλο.

Επεξεργασμένο από iotriado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

 

 

Με άλλα λόγια, βάλτε παράλληλα ή βάλτε τριγωνικά, ό,τι εξυπηρετεί το οπτικό (και κατ' επέκταση ηχητικό ocd σας). Δεν υπάρχει λάθος για μένα.

 

Εγώ Φάνη είμαι σίγουρος διότι αυτές οι ασυμμετρίες, δημιουργούν άνισες δυνάμεις στα δύο άκρα (ή διαμοιράζουν άνισα αν το θες αλλιώς) με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ακυρώσεις σε ορισμένες συχνότητες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις άκουσα και τις 4 με straight springs.

Δεν άκουσα κάτι διαφορετικό από πριν.

Δεν ήταν πιο εύκαμπτο το tremolo, γιατί πάλι ρύθμισα το tension έτσι ώστε η G χορδή να πηγαίνει με τρέμολο up σε Α.

Τζάμπα ο χρόνος που προέβην σε ρυθμίσεις.

Δεν ξαναλλάζω γιατί δεν υπάρχει λόγος.

 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, ez said:

Αααα, γι αυτό δεν χρησιμοποιώ τις ενδιάμεσες θέσεις και πάντα μου φαίνονταν θολές. 😄

Νταξ πλάκα κάνω, δεν απαξιώνω τίποτα, συμφωνώ όμως με την νύξη της πνοής παραπάνω. 😀

Ό,τι μας φτιάχνει καλό μας κάνει, εδώ κάποτε με ενοχλούσε ο ήχος όταν βίδωνα το πικγκαρντ!

Ελατήρια σε στρατ, κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει απο 2 έως 5, ανάλογα με την γεωμετρία του οργάνου και την γωνία του μπράτσου, πάντα για την αίσθηση του παιξίματος και ποτέ για τον ήχο. Πιθανόν και να υπάρχουν διαφορές σε συνθήκες δωματίου η πειράματος, όταν όμως κοπανάς σε εντάσεις πάνω σε πάλκα, άλλα είναι σημαντικά.

Κάποτε έχω βάλει σπρινγκς χιαστί το ένα πάνω στο άλλο, έτσι για την αλητεία, δεν τελεσφόρησε. 😂

Εγώ βέβαια σπάνια παίζω τρέμολο, κατα κανόνα είναι σκληρό και σχεδόν αίσθηση χαρντ τέηλ, ισα ισα για καμμια πονηριά...

Ούτε κατα διάνοια προς τα πίσω, μου φαλτσάρει τις ανοιχτές στα σηκώματα κι εκνευρίζομαι.

Άσε που στη δική μου όλα είναι στραβά, δουλεύουν όμως!

ozrqckoufp5vdmkiuls3.jpg.16bb1d59c5303436fd258167abfa104c.jpg

 

@ez αν διακρίνω σωστά η κιθάρα σου έχει full block, σωστά ;;

Θα ήθελες να μας πεις (και όποιος άλλος θέλει) την άποψή σου για το block..

Επηρεάζει τον ήχο ; Αξίζει μια αναβάθμιση στο block ?

Επεξεργασμένο από 1_4_5 Alive

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
45 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Εγώ Φάνη είμαι σίγουρος διότι αυτές οι ασυμμετρίες, δημιουργούν άνισες δυνάμεις στα δύο άκρα (ή διαμοιράζουν άνισα αν το θες αλλιώς) με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ακυρώσεις σε ορισμένες συχνότητες

Εγώ είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχαν ακυρώσεις σε συχνότητες μέσω των ελατηρίων, θα το είχαν ανακαλύψει 65 χρόνια τώρα. Ούτε κατά διάνοια. Εδώ έχω πρόσφατο, ένα swap από φτηνιάρικο bridge zamak-χάρχαλο όλες οι βίδες conniente-  σε μασίφ stainless steel χειροπιαστο, ηχογραφημένα και τα δυό και δεν άλλαξε ούτε θριξ. Όταν βρω χρόνο θα οργανώσω θρεντ με ηχητικό. 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, 1_4_5 Alive είπε

 

@ez αν διακρίνω σωστά η κιθάρα σου έχει full block, σωστά ;;

Θα ήθελες να μας πεις (και όποιος άλλος θέλει) την άποψή σου για το block..

Επηρεάζει τον ήχο ; Αξίζει μια αναβάθμιση στο block ?

Ναι, φουλ μπλοκ εχει...κατα διαστηματα ειχα απο ολα τα είδη, μικρα, μεγάλα, μπουτικ κλπ.. Η κιθάρα είναι που μετράει, αν σε φτιάχνει και σε ικανοποιεί, δε λεω και κατι να βοηθησω τώρα αλλά έτσι είναι...πολλές φορές προσπαθώντας να αναβαθμίσουμε κάτι διαπιστώνουμε με έκπληξη πως το φθηνό μας άρεσε περισσότερο, συμβαίνει.

Για ό,τι μπορεί να σημαίνει πάντως, αν είχα επιλογή θα διάλεγα φουλ μπλοκ, ασυζητητί.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου