Προς το περιεχόμενο

Strat vs tele: Βρείτε τις διαφορές...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Nestoras said:

Ti Fender ειν' αυτή με 13 κΩ.

Αν η στρατ είναι π;anω από 6.8 παύει να είναι strat.

Όσο για τη tele ας μιλήσει ο SF.

 

Τι να σου πει και ο SF...

 

Καθ' υποδειξη του τους παραγγειλα και στις δυο κιθαρες. Απο τα 13 με coil tap πεφτουν στα 6,5 περιπου. Ειναι μια απο τις μαρκες που φορα σε μια απο τις τεσσερεις telecaster του.

 

Σουπερ ηχος για τα γουστα μου... 

Τα κλιπακια δεν ειναι ενδεικτικα.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου εβγαζα παραδοσιακους ηχους με τις δυο κιθαρες, θα ακουγες αμεσως τη διαφορα. 

Δεν το εκανα. Επελεγα να παιξω καπως συμβατικα, ωστε να μην προδωσω την ταυτοτητα τους, και να μπορουμε εστιασουμε στις διαφορές μεταξυ των ηχων που οφειλονται στην κατασκευη τους.

 

Και οι δυο βγαζουν παραδοσιακους ηχους, παντως.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Μας μπερδεύεις.

Δεν είναι παραδοσιακοί ήχοι fender αυτοί.

 

Στο δεύτερο κλιΨ που είναι ταπαρισμενοι είναι.

 

Αυτος είναι και ο λόγος που υπάρχει αυτό το σύστημα,με ένα push pull έχεις και "P90" ήχο (untapped) με υψηλή έξοδο + vintage Fender ήχο  (tapped) με χαμηλή.

 

Στο δεύτερο κλιΨ παρά το γεγονός ότι κΣερω ότι στην στρατ υπάρχει Tele base plate στον bridge μου ακούγεται ως Tele η πρώτη.

 

Αν έπαιζες και εκεί που ΠΡΕΠΕΙ να παίζονται οι τελε δηλαδή στις WOUND χορδές με τον bridge μαγνήτη θα το καταλάβαινα ευκολότερα.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Tele

2. Strat

 

Ο bridge της tele είναι πιο μεγάλος σε μέγεθος, επομένως πιο punchy και με μεγαλύτερο note-to-note definition. Στα κλιπ η no1 αρπάει πιο εύκολα/γρήγορα κι εχει λιγο παραπάνω ψωμί στα μεσαία. Αντιθετως, ο neck της tele είναι λίγο πιο στενός ηχητικά και γεωμετρικά σε σχέση  με της strat. 

 

Πολυ μικρες διαφορες, αν δεν έστηνα καλά αυτί δύσκολα θα τις εντόπιζα. Είναι στο βαθμό του αμελητέου (δηλ. πέτα τη στρατ δεν σου χρειαζεται).

 

Παντως πιθανόν παίζει ρόλο το πανομοιότυπα (και ασυνήθιστα) υψηλό inductance για την εξομάλυνση των διαφορών και στις δύο περιπτώσεις. Δυστυχώς, εχω την αίσθηση ότι το coil tap δεν έχει προβλέψιμη συμπεριφορά, καθώς δεν ξέρουμε πώς έχει τυλιχτεί το πηνίο και πιο μερος του (χωροταξικά) απομονώνεται. Γι' αυτο και μπορει να μας δώσει τυχαία αποτελεσματα, ηχητικά, όπως ακουγεται στα δείγματα αυτής της περίπτωσης.

 

Επίσης, σύμφωνα αυτό που ακούω, το πίκαρντ της strat είναι από συμπολυμερές ακριλονιτριλίου βουταδιενίου στυρενίου, ενώ της tele απο πολυαιθυλενιο. Για να μην πω ότι η ταστιέρα ειναι rosewood βαμμένο μαπλέ αφού δεν "σκάει" ο ήχος.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

1. Tele

2. Strat

 

Αν δεν με βοηθούσες ρε Φάνη δεν θα το έβρισκα.:classic_biggrin:

 

8 hours ago, fusiongtr said:

1. Strat

2. Tele

 

 

 

9 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Επίσης, σύμφωνα αυτό που ακούω, το πίκαρντ της strat είναι από συμπολυμερές ακριλονιτριλίου βουταδιενίου στυρενίου, ενώ της tele απο πολυαιθυλενιο. Για να μην πω ότι η ταστιέρα ειναι rosewood βαμμένο μαπλέ αφού δεν "σκάει" ο ήχος.

 

Άσε ρε φίλε.

Κι εγώ σου λέω ότι οι βίδες του pickguard ακούω να είναι βαμμένες με ανοδίωση ηλεκτροστατικής βαφής.

Κάνει μπαμ ηχητικά αυτή η βαφή.

 

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

μισα kohm τους εκανα. Απο 13 στα 7

Βλέπω αρχίσατε όλοι να υιοθετείτε το δικό μου μετρικό σύστημα 

 

Λοιπόν ο (α)γκουρού ξεβρακώθηκε. Οι θεωρίες του κατερρίφθησαν και η εποερχόμενη Δευτέρα του μόλις απέκτησε μια δυσβασταχτικότητα αυτοπροσγείωσης.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εδω λεπτομερειες για την αναβαθμιση των δυο fender μου, μαζι με καποια, χαλια, κλιπακια που φαινεται περισσοτερο ο χαρακτηρας του καθε οργανου με τους νεους μαγνητες.

8 hours ago, fusiongtr said:

Πώς θα παραλάβω το δώρο?

 

Φτηνα την εβγαλα παλι....

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

1. Strat, στα 14kohm. 

 

2. Tele, στα 13kohm

 

 

 

Τα έλεγα εγώ, ότι η strat είναι αυτή που χάνει pitch... 😁

 

Πάντως στο δεύτερο κλιπ παραλίγο να αλλάξω την άποψή μου αλλά ευτυχώς δεν ενέδωσα (κυρίως λόγω neck... η πρώτη ακούγεται στον neck 100% τελε).

Το σκαμπανεύασμα στο χόρδισμα ακούγεται έντονα, ενώ στην δεύτερη κιθάρα ακούγεται πιο σταθερό το όλο σύστημα, σε αντίθεση με την πρώτη κιθάρα που ακούγεται πιο ''άερινο'' και φλου, έτσι τις ξεχώρισα για να πω την αλήθεια μου

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου