Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά 50-100 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Θα ήθελα να πάρω ένα ζευγάρι ακουστικά, για να ακούω μουσική στον υπολογιστή.Θέλω ο ήχος να είναι δυνατός και flat.Το budget είναι απο 50-100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Audio Technica ATH-M40x

 

 

 

18 ώρες πριν, chkontog είπε

Θέλω ο ήχος να είναι δυνατός και flat.

 

Audio Technica ATH-M40x... ότι καλύτερο (πάντα κατά την γνώμη μου) στην κατηγορία τιμής που θέτεις (μπορούν άνετα να κοιτάξουν στα ..αυτιά και πολλά αρκετά ακριβότερα τους)... συχνοτικά ισορροπημένα, με σωστές χαμηλές με έκταση και ικανό σώμα (αν ψάχνεις κάτι σε boom-boom phones θα απογοητευτείς) και επαρκώς αναλυτικά χωρίς όμως να θυσιάζουν τη μουσικότητα τους σκληραίνοντας ψηλά... ευκολοοδήγητα αλλά το πόσο δυνατά θα παίξουν εξαρτάται βέβαια από τις προενισχυτικές ικανότητες των πηγών σου... πάντως αυτά δεν ζητάνε κάτι ιδιαίτερο και στέκονται ακόμα και σε κινητό...

 

εργονομικά τώρα καλό θα είναι πριν αγοράσεις ακουστικά (οποιοδήποτε μοντέλο όχι μόνο τα συγκεκριμένα) να τα δοκιμάσεις γιατί η αίσθηση που θα σου δημιουργήσουν είναι καθαρά υποκειμενική και κάτι που κάποιος άλλος θα χαρακτηρίσει ας πούμε "άνετο", για σένα μπορεί να είναι κουραστικό... τέλος η ποιότητα κατασκευής τους είναι μια χαρά για τα χρήματά τους αλλά αν τα αποκτήσεις καλό θα είναι να μην τα χρησιμοποιήσεις ως DJ  σε συνθήκες δουλειάς (half, βάζω-βγάζω κλπ) καθώς δεν είναι φτιαγμένα για "σκληρή" χρήση όπως τα εξειδικευμένα σχεδιασμένα για να ανταποκριθούν σε ανάλογο ρόλο (το επισημαίνω αν και ανέφερες ότι τα θέλεις για να ακούς μουσική, γιατί βλέπω ότι ασχολείσαι με το "άθλημα" και μπορεί να μπεις στον πειρασμό)...

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...
Στις 31/5/2020 στις 2:48 ΜΜ, npap είπε

Audio Technica ATH-M40x... ότι καλύτερο (πάντα κατά την γνώμη μου) στην κατηγορία τιμής που θέτεις

Γεια χαρά . Κοιτάζω για ακουστικά  με χρήση κυρίως για synth και μίξη κατα το 80% περίπου , και το υπόλοιπο για ακρόαση μουσικής . Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απαίτηση ωστε να πάω σε ακριβά μοντέλα ,για αυτό κοίταζα (μεταξύ άλλων,γύρω στο 50αρι ) τα  ATH-M20X και -30Χ. Ωστόσο ,  εφόσον η διαφορά ποιότητας δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή, θα κοίταζα και τα 40Χ που προτείνεις. Εκτιμάς πως είναι αρκετά καλύτερη η ποιότητα ήχου στα 40Χ σε σχέση με τα 30Χ ?

Θα τα κουμπώνω είτε απευθειας στο synth/sampler είτε σε μια profire 610.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα έχεις θέμα και με τα 20 ή 30.

Οι διαφορές είναι μικρές.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 ώρες πριν, Στάθης1540724939 είπε

Γεια χαρά . Κοιτάζω για ακουστικά  με χρήση κυρίως για synth και μίξη κατα το 80% περίπου , και το υπόλοιπο για ακρόαση μουσικής . Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απαίτηση ωστε να πάω σε ακριβά μοντέλα ,για αυτό κοίταζα (μεταξύ άλλων,γύρω στο 50αρι ) τα  ATH-M20X και -30Χ. Ωστόσο ,  εφόσον η διαφορά ποιότητας δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή, θα κοίταζα και τα 40Χ που προτείνεις. Εκτιμάς πως είναι αρκετά καλύτερη η ποιότητα ήχου στα 40Χ σε σχέση με τα 30Χ ?

Θα τα κουμπώνω είτε απευθειας στο synth/sampler είτε σε μια profire 610.

Ευχαριστώ

 

Εγώ έχω τα M50X και είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Οι διαφορές με τα κατώτερα μοντέλα είναι μικρές αλλά αν μιλάμε για μείξη ήχου, για να είσαι "σωστός" εγώ δε θα πήγαινα κάτω από τα M40X, νομίζω αξίζουν τα χρήματα τους έναντι των μικρότερων.

Τα 30 έχουν λίγο παραπάνω mids ενώ τα 20 λίγο παραπάνω lows.
Δες αυτό το βίδεο στα γρήγορα, έχει παράδειγμα στο τέλος.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=uB-JC2b_pbU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ήθελα να μπερδέψω τον φίλο, βασικά γράφω έχοντας υπόψη ότι έχω καμια 10ριά ζευγάρια ακουστικά υπερπολλαπλάσιας αξίας, αλλά πάντα ήθελα ένα βασικό AT, τουλάχιστον 20άρι.

Αλλά πιστεύω ότι η δουλειά του όντως θα γίνει και μ αυτό.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
14 ώρες πριν, Στάθης1540724939 είπε

εφόσον η διαφορά ποιότητας δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή, θα κοίταζα και τα 40Χ

 

νομίζω ότι σε κάλυψαν ήδη οι φίλοι μας ως προς αυτό...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα πάω σε πιο "σίγουρα" μονοπάτια (μια και δεν έχω τη δυνατότητα να τα δοκιμασω) , προς το 40αρι... 

Απο όσα σχόλια ή reviews είδα στο νετ , επιβεβαιώνουν αυτό που αναφέρατε , πως δεν έχουν μεγάλες διαφορές , πως το 30αρι έχει ελαφρώς λιγότερα μπάσα και το 40αρι το πιο ισορροπημένο, ίσως και περισσότερο απο το 50αρι. Το βίντεο που παρατίθεται πιο πανω έχει και 2η εκδοχή απο τον ίδιο δημιουργό , της οποίας το αποτέλεσμα μου φαίνεται αντιφατικό σε σχέση με το πρωτο, οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστο. 

Όπως κ να έχει , ευχαριστώ, θα γράψω μόλις έχω νέα απο τις πρώτες εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τύπου dj, καλά τα senheiser , έχω ένα ζευγάρι (δε θυμάμαι ποιο, τύπου hifi) απο το 2005 και λειτουργεί ακόμα ,όχι τέλεια, αλλά για ακρόαση μουσικής μέχρι 1 ώρα είναι μια χαρά. Έφτασε η ώρα του να αποσυρθεί επάξια, όμως δε θα ήθελα κατι σε sennheiser αυτη τη φορά.   

 

Τελικά παραγγειλα το Audiotechnica m40x. 🙂 Ελπίζω να μην κανει 1 μηνα η κούριερ. 

Ευχαριστώ όλους για την διαθεση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου