Προς το περιεχόμενο

245 vs mustang - Βρείτε τις διαφορές...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ρε ξεκίνα να ξηλώνεις τα θηρία απ' τις κιθάρες σου και βαλε vintage πράμα για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις διαφορές μεταξύ των οργάνων σου.

 

1. ΠΡΣ

2. ΣΚΟΥΑΪΕΡ (μ' ακούγεται "πιο κοντά στη γέφυρα" ο νεκ αφού)

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimsonic said:

1 μπλε

2 καφέ

 

Επειδής είμαι πνεύμα αντιλογίας ασούμε, θα ντα πω ανάποδα.

 

1 καφέ (δεν έχει pickguard και δεν ακούγονται οι βίδες του)

2 μπλέ (ακούω τις βίδες του pickguard με τον χαρακτηριστικό ήχο της βαφής τους)

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρώτη ακούγεται πιο ποιοτική (οι bridge ακούγονται μετρια και στις 2, ο neck κορυφαία στην 1η, χαλια στην 2η), οπότε θα πω

1. PRS

2. Squier

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, οταν παιζω σπιτι χρησιμοποιω μονο vintage μαγνητες. Δεν αντεχω τον ηχο απο high output. 

 

Οταν παω εκτος για να ροκαρω, δεν αντεχω με τιποτα τα low output. Θελω και γκαζι, αλλα και ποιοτητα στα καθαρα.

 

Και με τους q (θηρια μονοπηνιοι) τα εχω ολα.

Με τους alnico 5, του παροντος θεματος, δεν τα παω και πολυ καλα. Η prs ειναι πολυ πιο hot αποτι θα την ηθελα, ακομα και για live.

Γραφουν ωραια στο pc ομως 😁

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

Η prs ειναι πολυ πιο hot αποτι θα την ηθελα,

 

 

Να σου πω.

Μην στείλεις το δώρο από τον προηγούμενο διαγωνισμό.

Περίμενε να κερδίσω κι εδώ, να τα στείλεις όλα μαζί, να γλιτώσεις τα διπλά μεταφορικά.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To be honest οι θηριώδεις Q που άκουσα στο τεστ με τις fender δεν μου άρεσαν καθόλου. Μου εδωσαν εντύπωση glassy humbucker ή humbucker σε parallel mode, που για μένα είναι "μάσκα" ήχου ή συμβιβασμός σε σχέση με έναν πραγματικό μονοπήνιο εστω και hot/ala texas. Φοβόμουν κι εγώ πριν μερικα χρόνια τους "vintage". Τώρα βρίσκω ότι είναι πολύ πιο μουσικοί, και φυσικα πιο εύκολοι στο να στήσεις ήχο χωρίς συμβιβασμούς στο λάηβ(εκτός αν παίζεις metal). Γερνώ και γέρνω. Τι να πεις.

 

 

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τεστ ακουστηκαν χαλια, οντως. Πολυ grit και μεσω line out.

 

Θα σου τους ηχογραφησω με μικροφωνο σε κανα δυο αλλους ενισχυτες και θα αλλαξεις αποψη. Ειναι φανταστικοι με πολλα πλεονεκτηματα. Πριν ειχα texas στην strat. Δεν ειχε την ταυτοτητα και την ποιοτητα των q. Εντελως αλλη κατηγορια.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποια είναι ποια, αλλά η πρώτη μου άρεσε περισσότερο. Μου ακούγεται πιο ζωντανή και μου ξεχωρίζουν περισσότερο οι νότες. Ας πω πως είναι η prs με την λίγο μεγαλύτερη κλίμακα και την μάλλον καλύτερη κατασκευή.

Πολύ ωραία αυτά τα τεστάκια τελευταία μπράβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic αλλά να πω ότι στο προηγούμενο τεστ οι ήχοι της στρατ εμένα μου άρεσαν αρκετά και σκέφτηκα και κάποια ωραία licks τύπου RHCP πόσο ωραία θα ακούγονται σε αυτή

 

Στο θέμα μας , αρχικά να πω ότι είμαι παντελώς άπειρος με απαίδευτα αυτιά , κουλός / κουφός δλδ 

 

Για να συνδυάσω την άποψη μου με λίγο στερεοτυπικό χιουμορ και μιας και μπήκε στην κουβέντα και η "λογική" , θα πω ότι η κιθάρα με τον χειρότερο bridge μαγνήτη και τον καλύτερο neck είναι η PRS και η άλλη αυτή με τους toneriders 🤘😛

 

θα στεναχωρηθώ για την PRS αν είναι η δεύτερη των κλιπ ( αν και όλα γίνονται πλέον ) γιατί δεν κατάφερα να διακρίνω καν την εναλλαγή bridge / neck στον βρώμικο ήχο , ενώ στην πρώτη κιθάρα / πρώτο κλιπ και το κλακ ακούγεται και διαφορά ( ας την πω γλυκάδα ) άκουσα ( ή νομίζω ότι άκουσα , είμαι και απαίδευτο αυτί )

 

Επειδή είχα κάποτε μια SE custom 24 και λάτρευα τον neck της και μου άρεσε στο πρώτο κλιπ και αναλογιζόμενος ότι το ένα σετ μου μοιάζει πιο ισορροπημένο ( άρα ίσως aftermarket ) ενώ το άλλο κάπως άνισο ( άρα κορεάτικο εργοστασιακό ) ό,τι να ναι λογικά άλματα αλλά κάνουμε και καλαμπούρι πέραν των σοβαρών απόψεων χαχα  , θα ήθελα να πιστεύω ότι 

 

1. PRS 245

2. Squier jazzmaster

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 2
  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου