Προς το περιεχόμενο

Fender Musical Instruments - We will not tolerate racism


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Καμία εταιρία δεν μπορεί να επιβάλλει, απόψεις, νοοτροπίες, κλπ.

 

Φυσικά και μπορεί.

Οποιοσδήποτε υπάλληλος πολυεθνικής εταιρείας εκφράσει ρατσιστικές απόψεις αυτή τη στιγμή, αλλά και στο παρελθόν, απολύεται ΑΥΤΌΜΑΤΑ και χωρίς αποζημίωση.

 

Φυσικά η εταιρεία δεν μπορεί να μπει στο μυαλό του (μυαλό... λέμε τώρα) για να ξέρει τι σκέφτεται.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

Δεν νομιζω ,δεν ειναι μελος της κυβερνησης.

 

Ειναι δημοσιος υπαλληλος.

 

Και οι δημοσιοι υπαλληλοι στην Αμερικη ΔΕΝ αλλαζουν οταν αλλαζει η κυβερνηση ή η πολιτικη της..

 

Άλλωστε μη ξεχνάς ότι το πολιτειακό σύστημα διακυβέρνησης είναι ακόμα μια δικλείδα ασφαλείας μια και οι αρχηγοί της αστυνομίας όπως και οι λοιποί ΔΥ κάθε πολιτείας υπάγονται άμεσα ή έμμεσα στον ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ της ο οποίος μπορεί και να είναι Δημοκρατικός και όχι Ρεπουμπλικάνος

 

Το federal government δεν έχει ουδεμία δικαιοδοσία σε αυτούς.

 

Υπάρχουν φυσικά και ΔΥ που είναι federal employees αλλά και εκεί έχει σοφά προβλέψει το αμερικανικό συνταγμα την ύπαρξη κογκρέσου που πρέπει να εγκρίνει τις προσλήψεις ή απολύσεις και αυτό μπορεί βρίσκεται επίσης στα χέρια της αντίπαλης με την κυβέρνηση παράταξης

 

Τον ΟΥΚΡΑΝΟ ή τον Κοσοβαρο ΔΥ που θα κόντραρε την κυβέρνηση του θα ήθελα να δω σε ποιο ΧΑΝΤΑΚΙ θα τον βρίσκανε 🙂

 

χμμμ ναι.... το 1995 πολλοί έχασαν τις θεσούλες τους, απειλήθηκαν, παραγκωνίστηκαν επειδή έκαναν το μοιραίο λάθος να μην ταυτιστούν 100% με την κύρια γραμμή, και δεν μιλάμε για αμερικανούς υπαλλήλους αλλά για ευρωπαίους ανθρώπους της τέχνης, της φιλοσοφίας, της διανόησης... μην το ψάχνεις αδίκως..

Τον Ουκρανό ή τον Κοσοβάρο ΔΥ που θα κόντραρε την κυβερνηση δεν ξέρω που θα τον έβρισκαν, ή αν θα τον έβρισκαν σε χαντάκι, αυτο που ξέρω είναι οτι μια δυτική βομβιστική "καμπαιν"ούλα εκδημοκρατιΖμου θα εστελνε χιλιάδες στα χαντάκια...

και θα παρακαλούσα να το αφήσουμε εδω το θέμα... μην πάρει προεκτάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

χμμμ ναι.... το 1995 πολλοί έχασαν τις θεσούλες τους, απειλήθηκαν, παραγκωνίστηκαν επειδή έκαναν το μοιραίο λάθος να μην ταυτιστούν 100% με την κύρια γραμμή, και δεν μιλάμε για αμερικανούς υπαλλήλους αλλά για ευρωπαίους ανθρώπους της τέχνης, της φιλοσοφίας, της διανόησης... μην το ψάχνεις αδίκως..

Τον Ουκρανό ή τον Κοσοβάρο ΔΥ που θα κόντραρε την κυβερνηση δεν ξέρω που θα τον έβρισκαν, ή αν θα τον έβρισκαν σε χαντάκι, αυτο που ξέρω είναι οτι μια δυτική βομβιστική "καμπαιν"ούλα εκδημοκρατιΖμου θα εστελνε χιλιάδες στα χαντάκια...

και θα παρακαλούσα να το αφήσουμε εδω το θέμα... μην πάρει προεκτάσεις....

 

Άλλο λες εσύ, άλλο εγώ.

Εγώ μιλάω για Αμερικανούς ΔΥ και το καθεστώς που τους διέπει, εσύ για τον εμφύλιο στην Γιουγκοσλαβία.

Δεν έχουν ουδεμία σχέση.

 

Το γεγονός ότι ο αρχηγός της αστυνομίας της 4ης μεγαλύτερης πόλης των ΗΠΑ ορθώνει το ανάστημα του απέναντι στο ανθρωποειδες που παριστάνει τον πλανηταρχη είναι αν μη τι άλλο ελπιδοφόρο.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

28 λεπτά πριν, rgxinap είπε

και θα παρακαλούσα να το αφήσουμε εδω το θέμα... μην πάρει προεκτάσεις....

Σωστή σκέψη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συχνά όταν προσπαθούμε να αναλύσουμε διάφορα φαινόμενα που συμβαίνουν κυρίως σε ΗΠΑ και Ρωσία, χρησιμοποιούμε Ευρωπαϊκούς/Δυτικούς συλλογισμούς και τα βλέπουμε με καθαρά Ευρωπαϊκή ματιά. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο λάθος στην προσπάθεια για κατανόηση.

 

Χωρίς να θέλω να πω πολλά γιατί δεν είναι εδώ η πλατφόρμα για τέτοια ανάλυση, θα ήθελα να προβληματίσω (ιδανικά) με 2-3 πράγματα που σκέφτηκα αυτές τις μέρες.

 

Οι ΗΠΑ είναι μία πάρα πολύ νεαρή χώρα και μάλιστα με κοινωνικό DNA που βασίζεται στην αποικιοκρατία, τη δουλεία, την αυτοδικία και τον επεκτατισμό υπεράνω όλων. Οποιαδήποτε ανάλυση λοιπόν με Ευρωπαϊκά γυαλιά κρίνεται το λιγότερο άστοχη, όπως πολύ σωστά είπε ο Superfunk έχουμε να κάνουμε επί της ουσίας με μια μετεμφυλιακή διαμάχη.

 

Το τι εννοούμε εδώ στην Ευρώπη "Πολιτική Ανθρωπισμού", "Ανθρώπινα Δικαιώματα", κλπ είναι αρκετά διαφορετικό με αυτό που εννοούν εκεί. Μια πρόχειρη ματιά στις Τροπολογίες τους δείχνει ότι τα όρια του καθένα σταματούν κυριολεκτικά εκεί που αρχίζουν του άλλου. Και όλων τα όρια σταματάνε εκεί που αρχίζει η σημαία. 

 

Κράτος με την έννοια που ξέρουμε στην Ευρώπη επίσης δεν υπάρχει, όταν παιδεία-υγεία-ασφάλεια-συνταξιοδότηση είναι μονοπώλιο ιδιωτικών εταιριών και ατομικής πρωτοβουλίας των πολιτών. Δεν θα κρίνω αν είναι σωστό αυτό ή όχι και σε τι βαθμό, απλά το αναφέρω γιατί έχει σημασία.

 

Έχοντας όλα αυτά υπόψιν και σε συνδυασμό με πανδημία, Floyd, ανεργία, Trump και τις τεράστιες αντιθέσεις που συνέχισαν να γιγαντώνονται μετά τον Εμφύλιο οδηγούν στο σήμερα. 

 

Λύση δεν έχω παρά το γεγονός ότι είναι μέρος των τωρινών μου σπουδών η αναζήτηση τέτοιων λύσεων, το μόνο που θα πω είναι "καλή τύχη" σε όσους τυχαίνει να ζουν εκεί αυτή την περίοδο.

  • Like 5

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η ανακοίνωση δεν έρχεται μονο απο την Fender αλλά απο τις περισσότερες εταιρίες μουσικής.

Θα έλεγα πως πέρα απο κερδοσκοπικές εταιρίες κάποιες είναι και σύμβολα και σαν τέτοια θελουν να περάσουν θετικά μηνύματα στους followers. Παίρνοντας το παράδειγμα του φάσιον για το αν θα πούλαγε ή όχι σε ρατσιστες μια τετοια εταιρία, θα έλεγα πως με την αποδοκιμαστική ανακοίνωση της σίγουρα θα τους κάνει να σκεφτούν διαφορετικα αν όχι αρνητικά για την όποια εταιρία υποστηρίζει ότι αυτοί μισούν. Τελικά νομίζω πως καλά κάνουν.

Άλλα τυχαία παραδείγματα, συνημμένα:

 

Paiste

paiste.jpeg.a33ab8b6671966eb50970598627cbbfe.jpeg

 

Yamaha

yamaha.thumb.jpeg.e2630119f23639ec631f555000c803bd.jpeg

 

Line 6

line6.jpeg

 

 Remo.

remo.png

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Συχνά όταν προσπαθούμε να αναλύσουμε διάφορα φαινόμενα που συμβαίνουν κυρίως σε ΗΠΑ και Ρωσία, χρησιμοποιούμε Ευρωπαϊκούς/Δυτικούς συλλογισμούς και τα βλέπουμε με καθαρά Ευρωπαϊκή ματιά. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο λάθος στην προσπάθεια για κατανόηση.

 

Ακριβώς.

 

Πρέπει κάποιος να ΖΗΣΕΙ εκεί για να καταλάβει την διαφορά που είναι τεράστια.

 

Εγώ έχω ζήσει πολλά χρόνια εκεί και την καταλαβαίνω.... (όπως θα την καταλάβαινε και οποιοσδήποτε έκανε το γύρο της χώρας και έβλεπε στη συντριπτική πλειοψηφία των πολιτειών της .... πολίτες να κυκλοφορούν ελεύθερα οπλισμένοι σαν αστακοί και να αγοράζουν καλάσνικοφ από τα...μίνι μάρκετ 🙂  και τα gun shows να έχουν μεγαλύτερο attendance από τις συναυλίες του Springsteen)... 

 

 

Σήμερα παρεμπιπτόντως διάβασα αυτό το άρθρο που όντως εξηγεί αυτό που λες πολύ καλά:

 

https://www.athensvoice.gr/politics/652199_prin-miliseis-gia-tis-diamartyries-stis-ipa-des-ta-stoiheia

 

Οποιαδήποτε αναγωγή της αμερικανικής πραγματικότητας στην αντίστοιχη ευρωπαϊκή είναι απλά αφελής.

 

Όπως και το πώς αντιλαμβάνεται ο μέσος Αμερικανός την έννοια "δημοκρατία" σε σχέση με τον μέσο Ευρωπαίο.

 

Trust me μιλάμε για ΠΟΛΥ διαφορετική αντίληψη...

 

 

18 λεπτά πριν, yameth είπε

Η ανακοίνωση δεν έρχεται μονο απο την Fender αλλά απο τις περισσότερες εταιρίες μουσικής.

Θα έλεγα πως πέρα απο κερδοσκοπικές εταιρίες κάποιες είναι και σύμβολα και σαν τέτοια θελουν να περάσουν θετικά μηνύματα στους followers. Παίρνοντας το παράδειγμα του φάσιον για το αν θα πούλαγε ή όχι σε ρατσιστες μια τετοια εταιρία, θα έλεγα πως με την αποδοκιμαστική ανακοίνωση της σίγουρα θα τους κάνει να σκεφτούν διαφορετικα αν όχι αρνητικά για την όποια εταιρία υποστηρίζει ότι αυτοί μισούν. Τελικά νομίζω πως καλά κάνουν.

Άλλα τυχαία παραδείγματα, συνημμένα:

 

Paiste

paiste.jpeg.a33ab8b6671966eb50970598627cbbfe.jpeg

 

Yamaha

yamaha.thumb.jpeg.e2630119f23639ec631f555000c803bd.jpeg

 

Line 6

line6.jpeg

 

 Remo.

remo.png

 

 

Όλα αυτά τα μηνύματα είναι στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης και είναι φυσικά πλέον "υποχρεωτικά" .

 

Έχουν σαφώς corporate thinking πίσω από το initiative αλλά αν είναι αυτό το initiative να αφυπνίζει τον κόσμο it is more than fine by me.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 5

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, yameth said:

Παίρνοντας το παράδειγμα του φάσιον για το αν θα πούλαγε ή όχι σε ρατσιστες μια τετοια εταιρία, θα έλεγα πως με την αποδοκιμαστική ανακοίνωση της σίγουρα θα τους κάνει να σκεφτούν διαφορετικα αν όχι αρνητικά για την όποια εταιρία υποστηρίζει ότι αυτοί μισούν.

 

 

Έξυπνο Γιάννη μου, απλά εγώ δεν πιστεύω ότι ισχύει, τουλάχιστον όχι έτσι.

Αλλά δεν χρειάζεται να επεκταθώ περισσότερο πάνω στο θέμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Έξυπνο Γιάννη μου, απλά εγώ δεν πιστεύω ότι ισχύει, τουλάχιστον όχι έτσι.

Αλλά δεν χρειάζεται να επεκταθώ περισσότερο πάνω στο θέμα.

 

πλεον όχι έξυπνο.

Απο τη στιγμή που το έκανε ένας είναι σχεδόν μονόδρομος για τους άλλους που δεν θα σπεύσουν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

 

πλεον όχι έξυπνο.

Απο τη στιγμή που το έκανε ένας είναι σχεδόν μονόδρομος για τους άλλους που δεν θα σπεύσουν.

 

Μιλούσα για την αιτιολόγηση του yameth σχετικά με το παράδειγμα που έδωσα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου