Προς το περιεχόμενο

Fender Musical Instruments - We will not tolerate racism


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, BillTrantos said:

Συχνά όταν προσπαθούμε να αναλύσουμε διάφορα φαινόμενα που συμβαίνουν κυρίως σε ΗΠΑ και Ρωσία, χρησιμοποιούμε Ευρωπαϊκούς/Δυτικούς συλλογισμούς και τα βλέπουμε με καθαρά Ευρωπαϊκή ματιά. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο λάθος στην προσπάθεια για κατανόηση.

 

Χωρίς να θέλω να πω πολλά γιατί δεν είναι εδώ η πλατφόρμα για τέτοια ανάλυση, θα ήθελα να προβληματίσω (ιδανικά) με 2-3 πράγματα που σκέφτηκα αυτές τις μέρες.

 

Οι ΗΠΑ είναι μία πάρα πολύ νεαρή χώρα και μάλιστα με κοινωνικό DNA που βασίζεται στην αποικιοκρατία, τη δουλεία, την αυτοδικία και τον επεκτατισμό υπεράνω όλων. Οποιαδήποτε ανάλυση λοιπόν με Ευρωπαϊκά γυαλιά κρίνεται το λιγότερο άστοχη, όπως πολύ σωστά είπε ο Superfunk έχουμε να κάνουμε επί της ουσίας με μια μετεμφυλιακή διαμάχη.

 

Το τι εννοούμε εδώ στην Ευρώπη "Πολιτική Ανθρωπισμού", "Ανθρώπινα Δικαιώματα", κλπ είναι αρκετά διαφορετικό με αυτό που εννοούν εκεί. Μια πρόχειρη ματιά στις Τροπολογίες τους δείχνει ότι τα όρια του καθένα σταματούν κυριολεκτικά εκεί που αρχίζουν του άλλου. Και όλων τα όρια σταματάνε εκεί που αρχίζει η σημαία. 

 

Κράτος με την έννοια που ξέρουμε στην Ευρώπη επίσης δεν υπάρχει, όταν παιδεία-υγεία-ασφάλεια-συνταξιοδότηση είναι μονοπώλιο ιδιωτικών εταιριών και ατομικής πρωτοβουλίας των πολιτών. Δεν θα κρίνω αν είναι σωστό αυτό ή όχι και σε τι βαθμό, απλά το αναφέρω γιατί έχει σημασία.

 

Έχοντας όλα αυτά υπόψιν και σε συνδυασμό με πανδημία, Floyd, ανεργία, Trump και τις τεράστιες αντιθέσεις που συνέχισαν να γιγαντώνονται μετά τον Εμφύλιο οδηγούν στο σήμερα. 

 

Λύση δεν έχω παρά το γεγονός ότι είναι μέρος των τωρινών μου σπουδών η αναζήτηση τέτοιων λύσεων, το μόνο που θα πω είναι "καλή τύχη" σε όσους τυχαίνει να ζουν εκεί αυτή την περίοδο.

 

Bill αδερφε διαφωνω σε πολλά. Τα βλεπεις λίγο ρομαντικά τα πράγματα.

1ον, δύση δεν είμαστε. Ούτε ανατολή είμαστε, ούτε βαλκάνια είμαστε, ειδικά η κεντρική Ελλάδα και κυρίως η νοτιο κεντρική εχμμμ είναι μια κατηγοριάρα απο μόνη της.

2ον, Ουτε ευρώπη είμαστε.

3ον, Και άλλες πρώην αυτοκρατορίες μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, αν και όχι στο επίπεδο να θυμίζουν Αμερική. Παραδείγματα:

* Αυστρία

* Τουρκία

* Ισπανία

* Πορτογαλία

Να μην μιλήσω για την Αγγλιάρα φυσικά, η οποία ακόμη προφανώς κινεί τα νήματα στην μικρή της κόρη την Αμερική.

4ο Η αμερικη οχι απλως ειναι δύση, είναι η ηγετιδα δυναμη του αγγλοσαξωνικού κόσμου, η σημαιοφόρος της αγγλοσαξωνικής κουλτούρας και οδηγός όλων των γερμανικών - γοτθικών λαών, και φυσικά και όλων των πολιτισμών χαμηλοτέρων βεληνεκών όπως η λατινικη, αραβική, κτλ μονο λίγες αξιοσημειωτες κουλτούρες ξεφεύγουν εκτός της δυτικής ολοκλήρωσης.

5ον, η Αμερική κουβαλάει χιλιετηρίδες γνώσσεως. ΑΠΕΙΡΗ ΓΝΩΣΣΗ υπάρχει στην αμερικη. Ολη η Σοφία της Αγγλίας, της Γοτθικής και της δυτικής και λατινικης ευρωπης υπάρχει εκει. Δεν μπορεις να φανταστείς το επίπεδο της λεπτομέρειας/καταγραφής/αναλυσης για το καθε τι υπάρχει στην Αμερική. Δεν μπορούμε να λέμε οτι η αμερική ειναι χώρα "νεαρη".

Παράδειγμα.... τα τοπωνύμια της Αττικής σε -ΖΑ (Μυλαδεζα, Βαρκιζα, Σκαρπιζα,  κτλ κτλ κτλ)... Κανένας ντόπιος δεν γνωρίζει ούτε ερμηνεία ούτε το γιατί λήγουν σε -ζα... φυσικά υπάρχουν αμερικανικες μελετες που ασχολούνται με αυτο... οι τυποι ειναι ΜΑΚΡΑΝ το Νο1 στον τομέα της σοφίας και της γνώσσης. ΚΤΗΝΩΔΗΣ ΓΝΩΣΣΗ σε ογκο και ποιότητα.

 

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rgxinap είπε

... οι τυποι ειναι ΜΑΚΡΑΝ το Νο1 στον τομέα της σοφίας και της γνώσσης. ΚΤΗΝΩΔΗΣ ΓΝΩΣΣΗ σε ογκο και ποιότητα

 

Σαφώς ,αλλά μιλάς για το 1% της αμερικανικής ελίτ.

 

Όχι για τον μέσο ψηφοφόρο του Τραμπ ,δηλ. το 50% των Αμερικανών....ούτε φυσικά για τον μέσο Αμερικανό γενικά...

 

Ούτε φυσικά για την πλέον ΤΑΞΙΚΗ κοινωνία , μετά την βρετανική φυσικά, στον πλανήτη... (κάτι που ζώντας στην πλέον ΑΤΑΞΙΚΗ κοινωνία στον.... κόσμο 🙂 δηλ στην Ελληνική ,ας είναι καλά το...ΠΑΣΟΚ 🙂 ,είναι όντως δύσκολο να το αντιληφθείς)

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής τι να την κάνεις την ΚΤΗΝΩΔΗ γνώση όταν είναι κτήμα του 1% της κοινωνίας.... κενό γράμμα είναι...

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Επειδή είπα ότι δεν είναι εδώ η πλατφόρμα για αναλύσεις επί αναλύσεων, ούτως ή άλλως από αλλού ξεκίνησε κουβέντα, θα πω μόνο ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως αναλογία των χωρών που αναφέρεις με τις ΗΠΑ, πέρα από το επεκτατικό/αποικιοκρατικό κομμάτι που ήδη αναφέρθηκε. 

 

Η Αμερικανική ήπειρος μπορεί να έχει χιλιετίες γνώσεων, ουδεμία σχέση και εφαρμογή έχουν με τις σημερινές ΗΠΑ. Ίσα ίσα που όλα αυτά ξεριζώθηκαν και πετάχτηκαν καθώς κρίθηκαν ιθαγενή από τους πατέρες του έθνους.

 

Επίσης νόμιζα ότι είναι σαφές, αλλά το πρώτο πληθυντικό δεν προσδιόριζε Ελλάδα. Η Ελλάδα σε όλα αυτά δε χωράει/κολλάει πουθενά, είναι ένα βαλκανοτουρκομεσογειακό συνονθύλευμα, με μηδενικό ρόλο στο πώς τρέχουν τα πράγματα τα τελευταία 500 χρόνια. Εννοώ κατά κύριο λόγο την Ευρώπη με τη σημερινή τυπική της μορφή. Άλλη Δύση αυτή, άλλη Δύση απέναντι, αν θεωρείς ότι συγκρίνονται δε θα καθίσω να επιχειρηματολογήσω για το αντίθετο, υπάρχει πλήθος βιβλιογραφίας που ούτε σε 2ετία full time απασχόλησης δε βγαίνει. 

 

Edit: Βασικά δεν έχω αναφέρει την Ελλάδα πουθενά στο πρώτο μου ποστ, δεν ξέρω πώς έφτασες να μου γράφεις για αυτό. 

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Επειδή είπα ότι δεν είναι εδώ η πλατφόρμα για αναλύσεις επί αναλύσεων, ούτως ή άλλως από αλλού ξεκίνησε κουβέντα, θα πω μόνο ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως αναλογία των χωρών που αναφέρεις με τις ΗΠΑ, πέρα από το επεκτατικό/αποικιοκρατικό κομμάτι που ήδη αναφέρθηκε. 

 

Η Αμερικανική ήπειρος μπορεί να έχει χιλιετίες γνώσεων, ουδεμία σχέση και εφαρμογή έχουν με τις σημερινές ΗΠΑ. Ίσα ίσα που όλα αυτά ξεριζώθηκαν και πετάχτηκαν καθώς κρίθηκαν ιθαγενή από τους πατέρες του έθνους.

 

Επίσης νόμιζα ότι είναι σαφές, αλλά το πρώτο πληθυντικό δεν προσδιόριζε Ελλάδα. Η Ελλάδα σε όλα αυτά δε χωράει/κολλάει πουθενά, είναι ένα βαλκανοτουρκομεσογειακό συνονθύλευμα, με μηδενικό ρόλο στο πώς τρέχουν τα πράγματα τα τελευταία 500 χρόνια. Εννοώ κατά κύριο λόγο την Ευρώπη με τη σημερινή τυπική της μορφή. Άλλη Δύση αυτή, άλλη Δύση απέναντι, αν θεωρείς ότι συγκρίνονται δε θα καθίσω να επιχειρηματολογήσω για το αντίθετο, υπάρχει πλήθος βιβλιογραφίας που ούτε σε 2ετία full time απασχόλησης δε βγαίνει. 

 

 

 

Γενικά για να το κλείσουμε επειδή στη χώρα μας ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ αυτό που λέμε "underclass" (ή αν υπάρχει είναι πολύ περιορισμένο και περιχαράκωμενο σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων με ένα συγκεκριμένο φυλετικό προφίλ) λόγω αφενός της κρατικοδιαιτης δομής της κοινωνίας και οικονομίας (όπου όλοι μας... μέσες άκρες στη ... ΜΕΣΑΙΑ τάξη μπαινοβγαίνουμε μια και οι μισοί Έλληνες από το κράτος πατερουλη ζουν ενώ υπάρχει και τερατώδες ποσοστό ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑΣ ΚΑΤΟΙΚΊΑΣ) αφετέρου λόγω της ύπαρξης του ισχυρότατου θεσμού της ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑΣ και της υποστήριξης που αυτη προσφέρει δυσκολευόμαστε να κατανοήσουμε κοινωνίες όπως οι "αγγλοσαξονικές" όπου τεράστιες μάζες ανθρώπων ανήκουν στο underclass.

 

Και από εκεί ξεκινάνε ΟΛΑ...από την αυτοκτονία τύπου Brexit και την επικράτηση του Τραμπ μέχρι τις καφριλες των τελευταίων ημερών...τον ρατσισμό,την βία και τον ιδιότυπο εμφύλιο...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Superfunk said:

(κάτι που ζώντας στην πλέον ΑΤΑΞΙΚΗ κοινωνία στον.... κόσμο 🙂 δηλ στην Ελληνική ,ας είναι καλά το...ΠΑΣΟΚ 🙂 ,είναι όντως δύσκολο να το αντιληφθείς)

 

Αχ βρε Νίκο αυτά να μην έγραφες ....

Βρε συ αδικείς μόνος σου τα ποστ σου.

Το συγκεκριμένο είναι άριστο για τα γούστα μου, αλλά αυτές οι αναδρομές σε ελληνικά κόμματα και ειδικά στο παρελθόν, δεν νομίζω ότι χρειάζονται, άσε που κατά την γνώμη μου δεν ισχύουν κιόλας.

 

Φυσικά η ελληνική κοινωνία δεν έχει καμία σχέση με αταξική.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αχ βρε Νίκο αυτά να μην έγραφες ....

Βρε συ αδικείς μόνος σου τα ποστ σου.

Το συγκεκριμένο είναι άριστο για τα γούστα μου, αλλά αυτές οι αναδρομές σε ελληνικά κόμματα και ειδικά στο παρελθόν, δεν νομίζω ότι χρειάζονται.

 

Μα για.... καλό το έγραψα αν έκανε κάτι το ΠΑΣΟΚ είναι ότι έστω και με τρομερό κόστος στην .... αισθητική,τον πολιτισμό,την ηθική και την οικονομία... ΟΝΤΩΣ κατήργησε τις τάξεις .....

 

Με το να λέμε την αλήθεια δεν αδικούμε τον εαυτό μας... ιστορική αναδρομή κάνουμε 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Superfunk said:

κατήργησε τις τάξεις .....

 

Αυτό δεν ισχύει και το ξέρεις.

Δεν ξέρω πώς το εννοείς βέβαια, αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να μην επεκταθούμε περισσότερο.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό δεν ισχύει και το ξέρεις.

Δεν ξέρω πώς το εννοείς βέβαια, αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να μην επεκταθούμε περισσότερο.

 

Φυσικά και ισχύει δεν υπάρχει πιο "αταξική" χώρα από την Ελλάδα στον "δυτικό" κόσμο...trust me τον έχω ταξιδέψει ολΑκερο .

 

Αλλά επειδή αποκλείεται να συμφωνήσουμε ας το αφήσουμε 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

Φυσικά και ισχύει δεν υπάρχει πιο "αταξική" χώρα από την Ελλάδα στον "δυτικό" κόσμο...trust me τον έχω ταξιδέψει ολΑκερο .

 

Διαφωνώ.

Αλλά δεν έχει σημασία, σέβομαι την άποψή σου, γιατί προέρχεται από προσωπικές εμπειρίες.

Κάποιες έχω κι εγώ, όχι τόσο πολλές βέβαια.

Αλλά αυτή είναι μια άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα, που δεν νομίζω ότι είναι επί του παρόντος, και στο παρόν νήμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η fender είναι κατά του ρατσισμού,μια καλή ιδέα θα ήταν να "βάλει χέρι" σε ρατσιστές μουσικούς που χρησημοποιούν όργανα της,όπως πχ ο μπασιστας των mgla ώστε να μην είναι μόνο στα λόγια (λέω τώρα γω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου