Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να τοποθετήσουμε 200 ευρώ μαγνήτες σε μια κιθάρα αξίας 300 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα δεχόμουν πολλά από αυτά αν μιλούσαμε για ακουστικά όργανα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θα δεχόμουν πολλά από αυτά αν μιλούσαμε για ακουστικά όργανα.

Μα ακριβως επειδή μιλάμε για ηλεκτρικά οργανα οπου ο ηχος που ακους πηγαζει απο την κατασκευη και το ειδος των μαγνήτων και όχι για  ακουστικα που πηγαζει απο την κατασκευη... Τα ξυλα.. Και το μέγεθος του ηχείου της ιδιας της κιθαρας) έγραψα τα παραπανω. Αυτο δε σημαινει οτι τα ηλεκτρικά ειναι ολα ιδια και δεν εχουν ποιοτικές διάφορες. (Το αν είναι σημαντικές η όχι εχει να κανει και με το αφτι που διαθέτουμε και με το αν ειναι σημαντικές για εμας τους ίδιους.Ενα upgrade πχ στο hum που εχει μια κιθαρα για καποιον ειναι ανουσιο για καποιον αλλο ο κοσμος ολος) Δεν εχω καταλάβει ειναι ποια αυτα που δεν δέχεσαι.

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι σύγχρονες κιθάρες των 200 ευρώ που μάλιστα φτιάχνονται με την έγκριση των μαμάδων εταιρειών δεν έχουν προβλήματα playability. Κι α έχουν είναι ελάχιστα.

Εχουν στα φτηνά ηλεκτρικά, στα κράματα των γεφυρών, στα χρώματα της ...ορδής, στα φτηνά ενδεχομένως τάστα που ένας περιστασιακός παίκτης σχεδόν ποτέ δεν θα φάει και μετά στους μαγνήτες.

Αυτά που πληρώνεις αλμυρό φυστίκι είναι τα binding, finishing, coating, signaturing, customing, και δε συμμαζεύεται.

 

Υπάρχουν έξω μεγάλα ονόματα που δεν έχουν πρόβλημα με τις φτηνές κιθάρες. Για άλλους φυσικά είναι θέμα πρεστιζ να εμφανιστούν με κιθάρες των 200 ευρώ.

Και σε μένα μου κάνει ένα αλλοιώτικο κλικ η deluxe όταν την πιάνω, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν υστερούν οι φτηνές μου κιθάρες δίπλα της. Σε καμμία. Ούτε δυσκολεύομαι να παίξω μαζί τους ούτε με ευκολύνει περισσότερο εκείνη.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

οι σύγχρονες κιθάρες των 200 ευρώ που μάλιστα φτιάχνονται με την έγκριση των μαμάδων εταιρειών δεν έχουν προβλήματα playability. Κι α έχουν είναι ελάχιστα.

Εχουν στα φτηνά ηλεκτρικά, στα κράματα των γεφυρών, στα χρώματα της ...ορδής, στα φτηνά ενδεχομένως τάστα που ένας περιστασιακός παίκτης σχεδόν ποτέ δεν θα φάει και μετά στους μαγνήτες.

Αυτά που πληρώνεις αλμυρό φυστίκι είναι τα binding, finishing, coating, signaturing, customing, και δε συμμαζεύεται.

 

Υπάρχουν έξω μεγάλα ονόματα που δεν έχουν πρόβλημα με τις φτηνές κιθάρες. Για άλλους φυσικά είναι θέμα πρεστιζ να εμφανιστούν με κιθάρες των 200 ευρώ.

Και σε μένα μου κάνει ένα αλλοιώτικο κλικ η deluxe όταν την πιάνω, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν υστερούν οι φτηνές μου κιθάρες δίπλα της. Σε καμμία. Ούτε δυσκολεύομαι να παίξω μαζί τους ούτε με ευκολύνει περισσότερο εκείνη.

Tο ολο ζήτημα ειναι percentage.Η κιθαρα των 200 ε σημερα ειναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΙΘΑΝΟ να εχει θεματα playabilitty ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΙΘΑΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΤΩΝ 1000ε. Το να σου ερθει η κιθαρα σεταρισμενη... Με graphite shielding κοκκαλινο nut αντι για πλαστικο... Με κουρδιστηρια 24/1 gear αντι για 12/1 gear η με καλα ηλεκτρικά και γεφυρα (οπως λες και συ)  κοστίζει... Και εκτός του οτι κοστίζει κανει και το όργανο καλυτερο.Οχι 200% καλυτερο. 10% καλυτερο. Ομως  με οτι αυτο συνεπάγεται.Το να παιζεις live και να σε προδώσουν τα ηλεκτρικά (τη μια φορα που θα γινει) ειναι ανακτιμητο...Και αυτο το 10% παραπανω ασφάλεια που εχεις με τα καλα ηλεκτρικα κοστίζει ακριβά. Οπως θα συνέβαινε και σε ενα αυτοκίνητο. Ολα σε πάνε και σε φέρνουν... Μεχρι καποιο να σε αφήσει στη μεσαία λωρίδα στην Κηφισίας. Ξαναλεω... Ειναι percentage. Αυτο το 1... 2... 5% παραπανω απο ενα σημείο και μετα το πληρωνεις ακριβά.Πχ...  Αν θελω να μαθω καλο σκακι θα παω στην τοπική λέσχη και θα πληρώνω τον δάσκαλο 50e τον μηνα... Θα με παει απο το 0/10... Στο 5/10 (ευκολα)  Αν ο δασκάλος αυτος δεν εχει να μου δωσει κάτι αλλο... Θα πρεπει να μου κανει μαθήματα ενας καλυτερος GM... Ο οποίος θα πληρώνεται 150ε τον μηνα και θα με παει απο το 5/10 στο 7/10(πιο δύσκολα) ... Για να παω στο 7.5/10 θα πρεπει να παω στον Κασπάροφ που πληρώνεται 500ε η ωρα...(ακομα πιο δύσκολα)  Και παει λεγοντας... Τα ιδια ισχύουν και με την κιθαρα... Μεχρι ενα σημείο ολες τα κανουν "φαινομενικά" ιδια και καλα... Απο κει και περα ειναι θεμα του παίχτη αν θελει η αν αξίζει να δωσει... 500ε την ωρα στον Κασπάροφ! 

 

Τα φτασμενα ονόματα που δεν εχουν πρόβλημα με τις φθηνές κιθαρες 99/100 τα παίρνουν κιολας απο αυτες...

(Γι αυτο με αλλα  παιζουν live και με αλλα ηχογραφουν...)

Αν τους αφηνες μεσα στο thomann και τους ελεγες διάλεξε οτι γουσταρεις...μαλλον δεν θα διάλεγαν την epiphone των 500 (κανενα προβλημα με τις epi των 500ων εχω και γω μια) 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

προσωπική μου εμπειρία λεει οτι ΑΝ εχεις λύσει πρωτα το θεμα του playability με ενα τέλειο σεταρισμα (ειτε με upgrades που αφορούν το playability)  τοτε ναι....

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τοποθέτηση. Και η δική μου ταπεινή και ελάχιστη εμπειρία αυτό έχει δείξει

 

Είχα κιθάρα και πανάκριβη ( PRS SE Custom 24 ) που ΓΙΑ ΜΈΝΑ δεν άξιζε το κόστος αναβάθμισης και δεν υπήρχε κανένα "καλο" σεταπ να την στρώσει καθώς αφενός τα τάστα θέλουν λεφτά αφετέρου η γέφυρα και τα κλειδιά "δεν" 

 

Προσωπικά πάντα σε μια κιθάρα κοιτάω το playability και μετά με ενδιαφέρει το πώς ακούγεται ( με ενδιαφέρει πως ακούγεται unplugged ) καθώς αυτό το φέρνω πανευκολα στα μέτρα μου με μαγνήτες της επιλογής μου . Το αν θα με βολεύει δεν το φέρνεις πάντα πανευκολα 

 

Δέχομαι ότι μπορεί να είμαι παντελώς άχρηστος και να φταίει αυτό , αλλά σε μένα καμία κιθάρα κάτω των 300€ που είχα δεν με ικανοποίησε και έστρωνε με ένα καλό σεταπ . Όλες είχαν ένα part που ήθελε πέταμα 

 

Γι'αυτό και έπεσα θύμα του μάρκετινγκ και πήρα μια κιθάρα που έχω να σεταρω κάνα χρόνο και είναι όπως την αγόρασα πριν 2 χρόνια ( ούτε τότε δεν σεταρα καλά καλά )

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, leon7pap είπε

 ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ειναι το 90/100 του ΗΧΟΥ μη πω και παραπανω.Ουτε το χερι ουτε το ποδι του παίχτη... Αυτο λεγεται ΣΤΥΛ... όχι ήχος... Ουτε τα ξύλα... Για ηλεκτρικη κιθαρα μιλαμε.).

 

Γενικά τα λες και τα εκφράζεις ωραία, αν απέφευγες και κάποιους δογματισμούς όπως ο άνω, νομίζω θα ήταν καλύτερα.

Νομίζω αξίζει να ρίξετε μια ματιά στην συγκεκριμμένη σελίδα απο το σάιτ του Monster Mike Welch, αναφέρει πολλές λεπτομέρειες που άπτονται του θέματος που συζητιέται, είναι δε η άποψη ενός κιθαρίστα που διαπρέπει εν γένει.

https://monstermikewelch.wordpress.com/guitar-gear/

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ez είπε

 

Γενικά τα λες και τα εκφράζεις ωραία, αν απέφευγες και κάποιους δογματισμούς όπως ο άνω, νομίζω θα ήταν καλύτερα.

Ευχαριστω και χαίρομαι γιατι  η γνωμη μουσικων που εχουν αποδειξει την αξια τους οπως εσυ εχει εξεχουσα σημασια και ιδιαίτερη βαρύτητα.  Iσως φαινονται λιγο απόλυτα οταν διαβάζει καποιος αλλα αναφέρω πολυ τακτικά οτι αποτελούν προσωπικές μου απόψεις και δεν εχουν αυτοσκοπο να πείσουν καποιον για κατι παρα μονο να βοηθήσουν αν αυτο ειναι δυνατον... Γι αυτο προσπαθώ για κάθε επιχείρημα μου να παραθέτω και απο ενα παραδειγμα...  Οπως πχ (στην προκειμένη περίπτωση  για την φράση μου που παρεθεσες)  το παραδειγμα του Steve Vai με το open chord στο ιδιο signal chain.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που όντως αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση, ειδικά αν μιλάμε για back-up όργανα:

 

Πχ αν παίζεις σε μόνιμη βάση σε ένα stage, μπορείς να έχεις μια κινέζικη-ασιατική nearby με τους ίδιους μαγνήτες με την main κιθάρα σου ώστε να έχεις back up αν πάει κάτι στραβά. Με την ίδια λογική, αν ξέρεις ότι θα υπάρχουν guests στην σκηνή, μπορείς άφοβα να βγάλεις όλο το σετ με την κινέζικη από το να σου γρατζουνίσει κάποιος ατσούμπαλος θαμώνας μια κιθάρα μεγάλης αξίας. Δεν νομίζω να υπάρχει κάνα παλαβό μέλος μπάντας που να παίζει σε jam night βραδιές και να έχει μαζί του την Gibson/Paul Reed Smith του στην σκηνή 😁

 

Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που σε κάποιο προγραμματισμένο λάιβ οι καιρικές συνθήκες αναμένεται να μην είναι ιδανικές, οπότε να προτιμήσεις να πάρεις μαζί σου την ασιατική με τους ακριβούς μαγνήτες...

 

... Όπως επίσης υπάρχουν και περιπτώσεις να χρειαστεί να παίξεις κάπου μακριά από την έδρα σου, ακόμα και στο εξωτερικό... νομίζω πως και πάλι μια ασιατική κιθάρα με αναβαθμισμένους μαγνήτες που να πλησιάζουν την main κιθάρα σου, θα είναι πιο ασφαλής επιλογή για το ταξίδι.

 

Εγώ προσωπικά αν είχα κινέζικο όργανο, άνετα θα έκανα μια τέτοια αναβάθμιση, αλλά σε ''ελεγχόμενες'' συνθήκες θα χρησιμοποιούσα την main κιθάρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει κάνα παλαβό μέλος μπάντας που να παίζει σε jam night βραδιές και να έχει μαζί του την Gibson/Paul Reed Smith του στην σκηνή 😁

 

Ασφαλώς και αυτό δεν ισχύει.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση το αρχικο ερωτημα του τιτλου,κατ εμε αξιζει,αν σε βολευει στα χερια το οργανο.

Ας πουμε δινεις 200 ή και 300 ευρω σε αναβαθμιση ηλεκτρικων.

Αφου ειναι αυτα που σου αρεσουν,δεν σε εμποδιζει τιποτα οταν και αν αλλαξεις οργανο με καποιο καλυτερο,να τα παρεις μαζι σου στο νεο οργανο.

Οποτε επανατοποθετεις στην φτηνη κιθαρα τα παλια της,την πουλας και ολα καλα.

Ειδικα αν προκειται για καμια στρατ τα πραγματα ειναι ακομη πιο ευκολα με ενα ετοιμο "φορτωμενο" pickguard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου