Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να τοποθετήσουμε 200 ευρώ μαγνήτες σε μια κιθάρα αξίας 300 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πω κι εγώ την γνώμη μου πάνω στο θέμα.

 

Για μένα η κιθάρα είναι ένα σύνολο ενιαίο.

Δεν μπορώ να πω με ποσοστά τι επηρεάζει τον ήχο.

Συμφωνώ με τον Αποστόλη (alter), στο ότι οι μαγνήτες επηρεάζουν περισσότερο την αίσθηση στο παίξιμο, από ότι το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Δεν κάνουν όλοι οι μαγνήτες την ίδια δουλειά σε όλες τις κιθάρες.

Δεν μπορώ να πω πχ αυτός είναι καλός μαγνήτης, τον έβαλα στην Les Paul μου, βάλτον στην strat σου στην γέφυρα.

Θα έχει άλλο αποτέλεσμα εκεί.

Όλα είναι συνάρτηση του πώς είναι στημένη μια κιθάρα, ξύλα, αναλογίες, όγκος, γέφυρα, είδος ένωσης μπράτσου-σώματος, κλπ.

 

Οι μαγνήτες ουσιαστικά παίρνουν την ταλάντωση των χορδών και την μετατρέπουν σε ήχο.

Δεν παράγουν οι ίδιοι ήχο.

Έχουν όμως κάποια χαρακτηριστικά, output, eq, ένταση, κλπ.

Δηλαδή τονίζουν ή υποβαθμίζουν ηχητικά χαρακτηριστικά του οργάνου.

 

Αν πχ η κιθάρα είναι στημένη έτσι ώστε να έχει σκάσιμο σε ψηλές συχνότητες και αυτό δεν σου αρέσει, δεν θα βάλεις τους μαγνήτες που θα βάλει κάποιος άλλος που έχει μια κιθάρα με όγκο σε χαμηλομεσαίες και θέλει sparkle σε υψηλές.

 

Κατά την γνώμη μου, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις, είναι πολύ δύσκολο να επιλέξει κάποιος aftermarket μαγνήτες για ένα όργανο, γιατί επεμβαίνει έτσι στο σύνολο που λέγεται κιθάρα, και τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα όσο καλός ή ακριβός και να είναι ο μαγνήτης.

 

Λένε ας πούμε ότι για να παίξεις metal χρειάζονται high output μαγνήτες.

Δεν το κατάλαβα ποτέ.

Hi output μαγνήτες χρειάζονταν παλιά, για να υπεροδηγήσουν τους ενισχυτές της εποχής και να βγει παραμόρφωση.

Σήμερα που έχουμε τα trisatanicsasgamotospiti πετάλια, και τους 15κάναλους ενισχυτές, πόσο δηλαδή να υπεροδηγήσουμε το ρημάδι το σήμα της κιθάρας.

 

Για μένα όσο πιο παραμορφωμένο ήχο θέλεις, τόσο πιο low output μαγνήτες χρειάζεσαι (μέχρι ενός σημείου φυσικά), και κάποιες φορές, αν θέλεις καθαρό ήχο και είναι legato το παίξιμό σου, τόσο πιο high output μαγνήτες δοκίμασε (πάντα μέσα σε κάποια πλαίσια βέβαια).

 

Γιατί αν θέλεις καθαρό ήχο, χωρίς καθόλου παραμόρφωση, και παίζεις legato, θέλεις να ακούς όλες τις νότες της φράσης σου.

Μπορείς να το κάνεις με κομπρέσσορα, αλλά εκεί σου αλλάζει και την ατάκα.

 

Σκέψεις διάφορες, σκορπισμένες εδώ κι εκεί.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, fusiongtr said:

trisatanicsasgamotospiti πετάλια

 

χαχαχαχαχαχαχα κλάμα 😂 

  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με μια cover band λίγο απ' όλα. Συνήθως με strat, ενίοτε με Les ή Prs. Το πρόγραμμα βγαίνει μέ όλες τις κιθάρες.

Εκείνο που δεν μπορούν να κάνουν οι "άλλες" είναι το ηχόχρωμα των θέσεων 2 & 4 της Strat. Κανένα eq (τουλάχιστον απ' αυτά που ξέρω) δεν το καταφέρνει ακριβώς.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Nestoras said:

Παίζω με μια cover band λίγο απ' όλα. Συνήθως με strat, ενίοτε με Les ή Prs. Το πρόγραμμα βγαίνει μέ όλες τις κιθάρες.

Εκείνο που δεν μπορούν να κάνουν οι "άλλες" είναι το ηχόχρωμα των θέσεων 2 & 4 της Strat. Κανένα eq (τουλάχιστον απ' αυτά που ξέρω) δεν το καταφέρνει ακριβώς.

 

Αν όμως είχαν και οι άλλες άλλον ένα μαγνήτη στην μέση?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αν όμως είχαν και οι άλλες άλλον ένα μαγνήτη στην μέση?

Στο περίπου τον κάνουν. Ακριβώς όμως, ουχί.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω,πως μου αρέσει όπως εξελίχθηκε το θέμα.

Βάζω ένα chart με τις αρμονικές της open B (Β1) ανάμεσα σε 3 μπάσα όπου το μόνο κοινό και στα 3,είναι ότι έχουν maple στο μπράτσο (το ένα είναι full maple,το άλλο maple με λίγο wenge  και το 3ο wenge με λιγο maple)

Ένα απο αυτά έχει κινέζικους μαγνήτες (12 ευρώ το σετ νομίζω) το άλλο σετ μέτριας αξίας ceramic steel και το 3ο dimarzio συνολικής αξίας 240 ευρω.

Όταν έστειλα το chart  σε οργανοποιό grand piano (μηλάμε όργανα με 6ψήφιο price range)ο οποίος τυλίγει και χορδες για τα όργανα του,έκρινε πως το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα είναι το μπάσο με το ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑ γιατί έχει περισότερη διαύγεια ο ήχος του λόγο των δυνατότερων αρμονικών.

Βέβαια,αυτό ΔΕΝ οφείλεται στους μαγνήτες στην συγκεκρημένη περίπτωση,αλλά με το όλο όργανο (άλλο scale,άλλο gauge χορδών κτλ)

Θέλω να καταλήξω πως,οι μαγνήτες κατα την γνώμη μου είναι οι δεύτεροι που επηρεάζουν τα overtones,καθώς,πρέπει αυτά πρώτα να "υπάρχουν" σε έναν "καλό" βαθμό,ώστε να τα "συλλάβει" ο μαγνήτης και να τα συμπεριλάβει μέσα στο σήμα που θα μετατραπεί σε ήχο

 

BTW οι dimarzio ειναι το κόκκινο χρώμα με ultra heavy gauge strings.Αν ήταν medium gauge (όπως το πράσινο) θα έπρεπε να είναι ανάμεσα στα πράσινο και μπλε.

ola.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον.

 

Στην κιθαρα τον ηχο επηρεαζουν, επισης, το παχος των χορδων, και το scale. Τα δυο αυτα εχουν να κανουν με τεντωμα της χορδης, αρα εχουν αμεση επιδραση στον ηχο, σε ολα του τα χαρακτηριστικα. Την μεγαλυτερη επιδραση, ομως, εξακολοθουν την εχουν οι μαγνητες, καθως αυτοι διαμορφωνουν το αρχικο σημα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θες,στείλε μου σε wav ηχητικό δείγμα (με tone full ανοιχτό) 1-2sec από διάφορες κιθάρες ή κάποιος που έχει μπάσο,να τα βάλω στο πρόγραμμα,να τις κάνουμε σύγκριση με αντικειμενικά,in fact αποτελέσματα,και όχι τύπου "μαέστρο,βγάλε τα καρότα από τα αυτιά σου,δεν ακούς τίποτα σωστά"

 

Πάντως,όλα ξεκινάν από αυτό που βλέπουμε στο βίντεο

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, xtrm_basses said:

Άμα θες,στείλε μου σε wav ηχητικό δείγμα (με tone full ανοιχτό) 1-2sec από διάφορες κιθάρες

 

Πειράζει άμα έχουνε και τέσσερα  διστόρσια και δυο τρία modulation, ένα wah, και pitch shifter απάνω οι κιθάρες?

Α, και χορδές από όταν μπήκα στο λύκειο?

 

 

Πλάκα κάνω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, xtrm_basses said:

Άμα θες,στείλε μου σε wav ηχητικό δείγμα (με tone full ανοιχτό) 1-2sec από διάφορες κιθάρες

 

 

Πολύ ευχαρίστως! Ψοφάω για τέτοια πειράματα!

 

Τι περιεχόμενο θες να έχουν τα wav? 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου