Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να τοποθετήσουμε 200 ευρώ μαγνήτες σε μια κιθάρα αξίας 300 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, dimsonic said:

Εγω σε δυο κιθαρες των 200 εβαλα μαγνητες των 200 και προφανως βελτιωθηκαν

 

Θα ακουγες τοσο θεαματικη βελτιωση εαν κοστιζαν 2000 η καθε μια?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Clb62 είπε

 Δηλαδη εαν εγω παιξω εναν μαγνητη και δεν μου αρεσει, θα πρεπει να εκφρασω διαφορετικα την απορριψη μου αν θα ειναι μπουτικ και διαφορετικα εαν ειναι Fender CS? Δεν νομιζω. Δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη ενας μαγνητης για να μετραμε και τα λογια μας, sorry κιολας.

 

Παρεξήγησες, καμμία σχέση. Αυτό που λέω είναι πως τα 200 Ε δεν είναι τιμή υψηλού μεγέθους, ειδικά για χειροποίητους μαγνήτες.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στην κιθαρα των 300 ευρω, προσωπικα, δεν νομιζω οτι ενα μικρο upgrade (αντικατασταση ενος part με κατι ποιοτικοτερο) βελτιωνει κατι το αξιο λογου.  Ενα καλο σεταπ βελτιωνει πολλα. Οι μαγνητες επισης.

 

μιλάμε για ήχο ή για την εργονομία  του οργάνου ;;; Ο πχ συμφορουμίτης έβαλε σε παρένθεση μαγνήτες , κλειδιά , καβαλάρη 

 

ε, για μένα αυτά είναι σημαντικά 

 

επίσης αυτό με το καλο σεταπ το έχουμε κάνει σημαία στο φορουμ , αυτό που τα λύνει όλα

 

κατά την ταπεινή μου άποψη είναι κάτι πολύ γενικό και πολύ προσωπικό/υποκειμενικό πέραν κάποιων προφανή όπως intonation  ... 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Rebel_Of_South said:

 

μιλάμε για ήχο ή για την εργονομία  του οργάνου ;;; Ο πχ συμφορουμίτης έβαλε σε παρένθεση μαγνήτες , κλειδιά , καβαλάρη 

 

ε, για μένα αυτά είναι σημαντικά 

 

επίσης αυτό με το καλο σεταπ το έχουμε κάνει σημαία στο φορουμ , αυτό που τα λύνει όλα

 

κατά την ταπεινή μου άποψη είναι κάτι πολύ γενικό και πολύ προσωπικό/υποκειμενικό πέραν κάποιων προφανή όπως intonation  ... 

 

Το καλο σεταπ λυνει προβληματα ανεσης στο παιξιμο (πιο ανετα bends , πιο μαλακο παιξιμο κλπ), λυνει προβληματα ξεκουρδισματος (λιπανση, σωστο αυλακωμα στο nut), λυνει και θεματα ηχητικα (buzz, αναδειξη αρμονικων, θορυβοι, υψος μαγνητων κλπ), και διαφορα αλλα. Κανει την κιθαρα playable, ενα οργανο που ευχαριστιεσαι να παιζεις. Το φερνει στα μετρα σου.

 

Μια αλλη γεφυρα, ενα αλλο nut, ενα σετ locking κλειδιων δεν φερνει την ανοιξη. Λεπτομερειες, στην καλυτερη περιπτωση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια αλλη γεφυρα, ενα αλλο nut, ενα σετ locking κλειδιων δεν φερνει την ανοιξη. Λεπτομερειες, στην καλυτερη περιπτωση.

Οκ συνεννοηθήκαμε μια χαρά. Έχω απλά άλλη άποψη και εμπειρία

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας μας μιλα βασει της εμπειριας του, και ειναι σεβαστο.

 

Μην ξεχνας οτι πιο πανω μιλαμε για μικρα upgrades. Εξακολουθω να αναφερομαι σε αυτα.

 

Και προφανως ομιλω και εγω βασει της δικιας μου εμπειριας, δεν γινομαι δογματικος. Εχω κανεις πολλες μικρες μετατροπες και upgrades. Το αποτελεσμα τους δε θυμιζει σε τιποτα εκεινο απο ενα καλο σεταπ. Και φυσικα, εχουν ελαχιστη παρεμβαση στον ηχο, σε σχεση με την αντιατασταση μαγνητων.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξεις τα πάντα σε μια φτηνή ηλεκτρική με πανάκριβα αφτερμαρκετ πολύ δύσκολα κάποιος θα σου τα πληρώσει αν θελήσεις να την ξεφορτωθείς... ακόμα και αν είναι καλή κιθάρα τώρα (μετά τις αναβαθμίσεις) κατά τη γνώμη σου... οπότε θα πρέπει να πουλάς το όργανο και τα εξαρτήματα ξεχωριστά ελπίζοντας ότι κάποιος έχει τα ίδια μυαλά που είχες εσύ όταν τα αγόραζες... γιαυτο αγοράζουμε ένα όργανο που μας αρέσει όπως είναι από την αρχή είτε είναι φτηνό είτε ακριβό και δεν αντικαθιστούμε τίποτα που δεν έχει χαλάσει... ποτέ.
                                                                                              
                                                                                        -  Καρδινάλιος Ιννοκέντιος Ζ΄ 1404 μ.Χ

Επεξεργασμένο από blue monk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως αν αφαιρέσει κάποιος απο την εξίσωση το στοιχείο "ενισχυτής" (που βέβαια είναι απο τα πλέον σημαντικά), η πιο συνηθισμένη διαδρομή του ήχου κατά σειρά σπουδαιότητας παραμένει αυτή:

player > guitar > pickups > harness/pots/caps

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Chet Atkins έλεγε ότι ο ήχος της κιθάρας βρίσκεται   στους μαγνήτες.

 

Ποιος είμαι εγώ να αμφισβητήσω τον Chet Atkins?

 

Μια οικονομική κιθάρα στην εποχή μας είναι τόσο καλοφτιαγμένη που με ένα άριστο ΣΕΤ ΑΠ, με μια αναβάθμιση τον μαγνητών της,του επιλογέα (και των pots ΑΝ τα χρησιμοποιούμε) μπορεί να γίνει κανόνι.

 

Από ένα επίπεδο και πάνω οι τιμές των μαγνητων επηρεάζονται από... γενναίες δόσεις snake oil (ειδικά για απλούς μαγνήτες στην κατασκευή όπως οι μαγνήτες τύπου Fender) αλλά υπάρχουν και τύποι μαγνητών που η κατασκευή τους ΕΊΝΑΙ ακριβή π.χ. Filtertones,Goldfoils κτλ. και που όντως η τιμή ενός σετ μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει τα 200 ευρώ.

 

Σε στρατ και τελε πάντως με 100-150 ευρώ είσαι μπρουκλης these days.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου