Προς το περιεχόμενο

Πανόραμα των lunchbox amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
 

 

Engl Rockmaster E307 https://www.engl-amps.com/rockmaster-20-e307#content

 

 

Engl Metalmaster E309 https://www.engl-amps.com/metalmaster-20-e309#content

 

 

Engl Fireball E633 https://www.engl-amps.com/fireball-25-e633#content

 

 

(μεταξύ μας δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ Ironball, Fireball και Metalmaster...)

 

 

 

Επεξεργασμένο από D'Ailleurs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίο θέμα, κρίμα που δεν έχει συμμετοχή.

 

Έχω παίξει σχεδόν με όλους αυτούς τους ενισχυτές και για όλους ισχύει το ίδιο πράγμα more or less. Κανείς τους δεν παίζει καλά σε εντάσεις τηλεόρασης. Μιλάμε για high gain κεφάλια που παίρνουν το drive από τον ίδιο τον ενισχυτή και όχι από πετάλια.

 

Είτε θα ξυρίζουν τα ψιλά λόγω speakers που δεν τροφοδοτούνται αρκετά, είτε θα ακούγονται 2D, είτε θα είναι αναιμικοί. 

 

Οπότε ο εμπορικός τους σκοπός, δηλαδή να είναι κυρίως bedroom amps, έχει αποτύχει. Κατά τη γνώμη μου παταγωδώς. Ακόμα και high end μοντέλα όπως της Victory (είχα το Kraken), ήταν αρκετά απογοητευτικά σε low watt mode. 

 

Οι μόνοι ενισχυτές που έχω παίξει και διατηρούν τον ίδιο χαρακτήρα και την ίδια ποιότητα σε όλα τα watt modes είναι του Friedman. Αλλά εκεί οι τιμές ξεφεύγουν πάααρα πολύ. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BillTrantos said:

Πολύ ωραίο θέμα, κρίμα που δεν έχει συμμετοχή.

 

Έχω παίξει σχεδόν με όλους αυτούς τους ενισχυτές και για όλους ισχύει το ίδιο πράγμα more or less. Κανείς τους δεν παίζει καλά σε εντάσεις τηλεόρασης. Μιλάμε για high gain κεφάλια που παίρνουν το drive από τον ίδιο τον ενισχυτή και όχι από πετάλια.

 

Είτε θα ξυρίζουν τα ψιλά λόγω speakers που δεν τροφοδοτούνται αρκετά, είτε θα ακούγονται 2D, είτε θα είναι αναιμικοί. 

 

Οπότε ο εμπορικός τους σκοπός, δηλαδή να είναι κυρίως bedroom amps, έχει αποτύχει. Κατά τη γνώμη μου παταγωδώς. Ακόμα και high end μοντέλα όπως της Victory (είχα το Kraken), ήταν αρκετά απογοητευτικά σε low watt mode. 

 

Οι μόνοι ενισχυτές που έχω παίξει και διατηρούν τον ίδιο χαρακτήρα και την ίδια ποιότητα σε όλα τα watt modes είναι του Friedman. Αλλά εκεί οι τιμές ξεφεύγουν πάααρα πολύ. 

 

Τα ίδια και εγώ με τον Ironheart. Δοκίμασα πετάλια κ.α. τελικά βρήκα την υγεία μου με το hot plate. Σκεφτόμουν να τσίμπαγα έναν engl τώρα αλλά θέλω να τον ακούσω σε 1 watt mode, πλέον δεν τους εμπιστεύομαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

μόνοι ενισχυτές που έχω παίξει και διατηρούν τον ίδιο χαρακτήρα και την ίδια ποιότητα σε όλα τα watt modes είναι του Friedman. Αλλά εκεί οι τιμές ξεφεύγουν πάααρα πολύ. 

Καλησπέρα ρε Bill φιλαράκι

 

Έχεις παίξει / τεσταρει τον Jerry Cantrell της Friedman μήπως;; 

 

Αν και ευχαριστημένος με τον  victory σε χαμηλές εντάσεις για έναν Friedman ίσως έκανα μια αλλαγή 

 

Νομίζω η χρήση των lbx είναι περισσότερο για μικρές μπάντες που ταξιδεύουν ( 99% με δικά τους έξοδα ) και λόγω μεγέθους βολεύει να τους κουβαλάς μαζί σου 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Καλησπέρα ρε Bill φιλαράκι

 

Έχεις παίξει / τεσταρει τον Jerry Cantrell της Friedman μήπως;; 

 

Αν και ευχαριστημένος με τον  victory σε χαμηλές εντάσεις για έναν Friedman ίσως έκανα μια αλλαγή 

 

Νομίζω η χρήση των lbx είναι περισσότερο για μικρές μπάντες που ταξιδεύουν ( 99% με δικά τους έξοδα ) και λόγω μεγέθους βολεύει να τους κουβαλάς μαζί σου 

 

Λοιπόν ειδικά ο μικρός (20w) Cantrell δεν υπάρχει. Ήμουν Ολλανδία πριν την πανδημία για appartment search και πέρασα έξω από ένα μαγαζί που είναι Friedman dealer. (Max Guitars) 

 

Είχε μέσα 4-5 Friedman μοντέλα, έπαιξα με Cantrell Jr, Phil X, BE-100 Dlx και Pink Taco. Φοβεροί όλοι, διαφορετικές ποικιλίες της ίδιας γεύσης ουσιαστικά, όλα είναι βασισμένα στο BE-100 (original) και ανάλογα το μοντέλο έχουν και κάποια tweaks από τον Dave. Πχ ο Phil X έχει λιγότερο gain και περισσότερο headroom, του Cantrell έχει λίγο πιο μαζεμένα μεσαία (+ Loadbox η μικρή version), κλπ. Μικρές διαφορές παρ'όλα αυτά, 5-10% μαξ.

 

Το αγαπημένο μου μοντέλο ήταν του Cantrell, λόγω του λίγο πιο modern voicing και του loadbox. Παρά το γεγονός ότι έχει EL84 βγάζει μεγάλα lives χαλαρά, δεν έχει τον όγκο των 100w μοντέλων, αλλά σε ένταση δεν πάει πολύ πίσω. Είναι και σε αρκετά καλή τιμή, το συστήνω φουλ. 

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Baron Lab custom BL200Head: https://www.baroni-lab.eu/shop/ampli/heads/custom-bl20d/

 

μιας και δεν μπορώ να βρω βίντεο με τον ενισχυτή, βάζω ένα παρεμφερές...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου