Προς το περιεχόμενο

Fender sacks Custom Shop Master Builder John Cruz


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fender has terminated its relationship with Custom Shop Master Builder John Cruz.
Although Fender confirmed to us that he is no longer with the company, a spokesperson said that Fender would issue no further comment “as a matter of policy”.
But according to rumours circulating on guitar forums, Mr Cruz was terminated because of a post on social media relating to the recent Black Lives Matter protests in the USA
https://www.gearnews.com/has-fender-sacked-custom-shop-master-builder-john-cruz/?fbclid=IwAR2PF9bi5Uxyrq3nJXXT_h2rXiNA9CxiVWB-80qO5TYfjw0hf0Q6SJnQxxA

 

Αυτο ηταν το ποστ
cruz.jpg.74eb06cb30ec8051a2d9cfff2fd15a2f.jpg

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε κάνα εξάμηνο θα έχουμε Cruz Guitars και θα φτιάχνει Strats του 3χίλιαρου. Δύσκολο να θυμάται ο πολύς κόσμος ότι ανέβασε ένα ρατσιστικό meme. Και αν το θυμάται ο κόσμος, απλά θα βγει, θα κάνει ένα Facebook/Instagram apology και θα συγχωρεθεί αμέσως. 🤗

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BillTrantos said:

ανέβασε ένα ρατσιστικό meme.

 

Δεν είναι ρατσιστικό.

Είναι βίαιο όμως.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν είναι ρατσιστικό.

Είναι βίαιο όμως.

 

Εννοούσα περισσότερο την έμμεση αναφορά του σε BLM διαδηλωτές, τους οποίους προφανώς και δε συμπαθεί ο Cruz. 

 

Δε μιλάμε γενικά για Prostesters, αλλά για Protesters υπέρ των δικαιωμάτων των Αφροαμερικανών. 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να πάθει.

 

Το "μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" δεν το ξέρει;

 

Ρατσιστής δεν ξέρω αν είναι , αν και η Hispanic κοινότητα στην οποία ανήκει έχει γενικά έντονο anti-blackism στις ΗΠΑ... αλλά και πάλι "σκούρος" είναι οπότε θα έχει φάει στη μάπα μπόλικο ρατσισμό μικρός.... οπότε ξέρει τι σημαίνει ρατσισμός.

 

Βέβαια ΟΛΑ να τα περιμένει κανείς...(πριν από πέντε χρόνια ένας ΜΑΥΡΟΣ....νεοΝΑΖΙ δολοφόνησε έναν ηλικιωμένο Εβραίο στο μέτρο στο Βερολίνο....) η ΒΛΑΚΕΙΑ δεν έχει όρια...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν είναι ρατσιστικό.

Είναι βίαιο όμως.

 

Είναι κάφρικο θα έλεγα, όχι βίαιο, και θα έλεγα πως δεν είναι ρατσιστικό.

 

Αλλά σίγουρα άκομψο είναι, και κάφρικο.

 

Ρατσιστικό πάντως δεν το θεωρώ, υπό την έννοια ότι οι protesters δεν είναι μαύροι και λατινοανερικάνοι, αλλά υπάρχουν και

πολλοί λευκοί. Άλλο ο λόγος για τον οποίον γίνεται μια διαδήλωση (δικαιώματα των μαύρων) και άλλο το ποιοι συναποτελούν

την διαδήλωση (τους οποίους ''καυτηριάζει'' κάφρικα το ποστ).

 

Εν πάσει περιπτώσει προσωπικά δεν θεωρώ απόλυτα σωστή την απόλυσή του. Εγώ τον Cruz και τον κάθε Cruz τον πληρώνω

για να μου φτιάξει ένα fender custom shop όργανο. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι τα skills του ως οργανοποιό. Δεν με αφορούν οι απόψεις του. Όπως ακριβώς δεν με αφορούν οι απόψεις του δικηγόρου μου, του υδραυλικού μου και του οπωροπώλη μου.

 

Έτσι λειτουργεί η Αγορά από γεννησιμιού της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Έτσι λειτουργεί η Αγορά από γεννησιμιού της.

 

Μεχρι που συναντησε το MARKETING..... αλλα και την εταιρικη κοινωνικη ευθυνη (που marketing ειναι και αυτη).

 

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ περιπτωση να μην απολυθει μετα απο τετοιο post (και ειδικα την στιγμη που ο...ΤΣΕΟ της Fender εβγαλε αυτο το statement πριν απο λιγες ημερες) 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Μεχρι που συναντησε το MARKETING..... αλλα και την εταιρικη κοινωνικη ευθυνη (που marketing ειναι και αυτη).

 

 

Ναι ισχύει... όλες αυτές οι εταιρείες - τιτάνες και οι πολυεθνικές έχουν δικό τους policy σαφώς.

 

Άλλωστε και η απόλυσή του, μέρος του marketing είναι πιστεύω. Δεν νομίζω να το έκαναν για άλλο λόγο παρά για το ότι η δήλωσή του ''βλάπτει'' της πωλήσεις, ή τουλάχιστον έτσι θεωρούν οι χαρτογιακάδες της εκεί πέρα που έχουν τα νούμερα και τα στατιστικά.

 

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, υπάρχουν πολυεθνικές εταιρείες που ΟΝΤΩΣ έχουν κάποια Α φιλοσοφία, ακόμα και αν ΔΕΝ είναι εμπορική αυτή η φιλοσοφία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, υπάρχουν πολυεθνικές εταιρείες που ΟΝΤΩΣ έχουν κάποια Α φιλοσοφία, ακόμα και αν ΔΕΝ είναι εμπορική αυτή η φιλοσοφία.

 

 

Φυσικα και υπαρχουν,in fact they are the VAST majority.... καμμια εταιρεια δεν γινεται μεγαλη χωρις  strategy & "written in stone"  policies in place.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάντως επηρεάζομαι. Ο καθένας έχει ιδιαιτερότητες, είναι όμως και μια ολότητα ταυτόχρονα. Πολλές φορές μου συμβαίνει μια συγκεκριμμένη πλευρά κάποιου να μου γκρεμίζει το όλον της ύπαρξης του.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ξανάκουσα Bob Brozman απο τότε που πέθανε.

Το αόρατο χέρι της αγοράς μάλλον δεν το βλέπω, ίσως γιατί ακριβώς είναι αόρατο.

Φυσικά και ο καθένας έχει τα όρια του, και λογικά αυτά ποικίλλουν.

Αν είχα πάντως John Cruz κιθάρα, το πιθανότερο είναι πως θα την πουλούσα.

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου