Προς το περιεχόμενο

Why the telecaster is the best guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, gkourmoul1 said:

Εχουμε κανα παππου εδω μεσα?

 

Όχι βέβαια.

Ο νεότερος είναι 70φεύγα και όταν μεγαλώσει θέλει να γίνει κιθαρίστας. :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

προϊόν ανθρώπινης διάνοιας

Αυτό που ξεχνάμε οι περισσότεροι, είναι ότι η strat είναι αντίγραφο του precision, σε κιθαριστική υλοποίηση. Σχεδιαστικά δηλ. είναι ο μπαμπας της.

 

Δεν διαβασα ολα τα ποστς ακόμη, αλλα μιας που εριξα παράθεση, να πω κι εγώ ότι συνεφωνώ για την Τελε. Αν μου έλεγαν πάρε μια και μοναδική κιθάρα χωρις δικαιωμα αλλαγής, αυτή θα έπαιρνα. Απλότης, ευσυντηρητότης, χαρακτηριστικότης. Slab και έφυγες.

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Αυτό που ξεχνάμε οι περισσότεροι, είναι ότι η strat είναι αντίγραφο του precision, σε κιθαριστική υλοποίηση. Σχεδιαστικά δηλ. είναι ο μπαμπας της.

 

Δεν διαβασα ολα τα ποστς ακόμη, αλλα μιας που εριξα παράθεση, να πω κι εγώ ότι συνεφωνώ για την Τελε. Αν μου έλεγαν πάρε μια και μοναδική κιθάρα χωρις δικαιωμα αλλαγής, αυτή θα έπαιρνα. Απλότης, ευσυντηρητότης, χαρακτηριστικότης. Slab και έφυγες.

αυτό που ξεχνάνε οι περισσότεροι είναι οτι η τελε είναι η μαμά όλων των μοντέρνων ηλεκτρικών κιθαρων. Τουλάχιστον και αναμφίβολα των fender

και ο άνθρωπος τα είπε στο βίντεο γιατί υπάρχει απλότητα και σοφία στη σχεδίαση. Που έγινε fancy stuff και luxury στην στρατ

 

 

θα μου πεις ποιός το είδε. Τουλάχιστον όλο.

Όπως οι περισσότεροι προσπερνάνε τα σχόλια και απλώς γελάνε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimsonic said:

Που έγινε fancy stuff και luxury στην στρατ

 

 

Να θυμίσω ότι η strat ήταν εμπορικά αποτυχημένο μοντέλο, και χρωστάει σχεδόν τα πάντα στους Shadows?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο να σου πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι και τόσο.

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι οι Shadows (ο Hank Marvin) βασικά θέλανε μια τελε βασικά (υπήρχε απαγόρευση εισαγωγών από ΗΠΑ μετά τον πόλεμο) μέχρι που είδανε τον Buddy Holy. 

Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Πρόσφατα ανέβασα το βίντεο.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μου πεις ποιός το είδε. Τουλάχιστον όλο

Με τιποτα δεν θα χασω ουτε πεντε λεπτα απ τη ζωη μου να μου λέει ενας γελαδαρης γιατί το τάδε πράμα είναι το καλύτερο. Να έλεγε και καμια πληροφορία της προκοπής δηλ. πάει στα διάλα. Ρηχότητες και κοινοτοπίες. 

 

Υπαρχει ενα θρεντ (δεν θυμαμαι ξαν ποιο, μόλις το βρω θα το παραθέσω) όπου φωτίζω μερικές λεπτομέρειες που αφορουν το σκεπτικο πισω απ τα σχέδια των tele και των strat. 

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimsonic said:

αυτο να σου πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι και τόσο.

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι οι Shadows (ο Hank Marvin) βασικά θέλανε μια τελε βασικά (υπήρχε απαγόρευση εισαγωγών από ΗΠΑ μετά τον πόλεμο) μέχρι που είδανε τον Buddy Holy. 

Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Πρόσφατα ανέβασα το βίντεο.

 

2 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Με τιποτα δεν θα χασω ουτε πεντε λεπτα απ τη ζωη μου να μου λέει ενας γελαδαρης γιατί το τάδε πράμα είναι το καλύτερο. Να έλεγε και καμια πληροφορία της προκοπής δηλ. πάει στα διάλα. Ρηχότητες και κοινοτοπίες

 

θα έρθει η ώρα (πίστεψέ με) που θα αφιερώσεις και 5 και 10 και θα ψάχνεις να βρεις γνώση έστω και πολύ αργά. Δεν είναι γελαδάρης. Αυτά που είπε είναι πράγματα ουσίας imho.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είναι πράγματα ουσίας imho

Δεν εχω χρόνο για χάσιμο. Πλήττω αφανταστα και λαμβάνω την πληροφορία πολύ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά σε γραπτό λόγο. Αν ο τύπος μπορεί να γράψει, καλώς, αλλιώς δεν έχει νοημα το βιντεο, αν ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ κάτι ουσιώδες. Αν μπορείς να μας διαφωτίσεις με τα βασικά του βιντεο γραπτώς, πολύ ευχαρίστως. Αλλιώς προτιμώ να δω "the kominski method".

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν εχω χρόνο για χάσιμο. 

 

Σε καταλαβαίνω. Και γω στα 40 δεν είχα χρόνο ούτε για κατούρημα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε περνω πανω απο τον οπλοβαστο με τις κιθαρες για να παρω μια να παιξω, συχνα με πιανω να αποφευγω τις στρατ, διοτι με αγχωνουν. Το εκανα και προ λιγου. Ολη αυτη η πολυπλοκοτητα που εχει με τη γεφυρα και τις 5 θεσεις στο switch, μην εχει χαλαρωσει κανα ελατηριο, μη το ενα μη το αλλο, σε συνδυασμο με τον "στενο" ηχο της γεφυρας, την εντονη ατακα και τα πολλα μαζεμενα χειριστηρια, με κανουν να στρεφομαι ειτε σε lp, ειτε σε tele. Εχουν μια πιο core αισθηση, μια απλοτητα στα παντα. 

 

Εαν θα παρω στρατ να παιξω (ή prs cu24), παρολο που τις εχω φερει στα μετρα μου, δεν θα χαλαρωσω με αυτες στον καναπε. Θα περιμενω πως και πως να τις αφησω και να πιασω κατι πιο απλο.  Στην τελε μπορω να παιζω μονο με bridge μαγνητη, και να ριχνω το tone οποτε θελω να ακουστω σαν neck. Ειναι πολυ κοντα ο τονος. Το μυαλο μου δεν απασχολειται με κατι αλλο. Στις στρατ, τα tone pots σχεδον δεν κανουν διαφορα στον ηχο. Πραγματικα με αγχωνουν, οπως και η g400. Μιλαω παντα για χαλαρο παιξιμο στο σπιτι (97% της συνολικη χρησης που τους κανω).

 

Οταν εχω live, θα προτιμησω ευκολα την στρατ ή την prs cu24, οχι λογω τρεμολο, αλλα διοτι μου διδουν την ασφαλεια των ηχητικων επιλογων, σε συναρτηση με το εκπληκτικο playability. Σουπερ λαιμος και ταστιερα, ευκολια στα χειριστηρια με συνεχη χρηση volume και switch, και βεβαιοτητα οτι θα εχω τον ηχο που πρεπει. Οταν ειμαι στην τσιτα, θελω ο,τι πιο εξελιγμενο και ευκολοπαιχτο εχω.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου