Προς το περιεχόμενο

John Frusciante - Blood Sugar Sex Magik (Guitar Master Tracks)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Που να παιξεις RHP με Les Paul (εστω και εξελιγμενη οπως η SG2000)....ακομα και τον μεταλα έκεινον που ειχαν σε καποια φαση (ξεχναω το ονομα του) strat τον βαλανε να παιζει.....

τον Dave Navarro λες...Κι αυτός είναι σ'αυτό το λάιβ. Αυτός με το καπέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιγαντας. Ίσως ο αγαπημένος μου κιθαρίστας. Τέρας ήχου, songwriter ολκής, anti-celebrity, γούστο στις κιθάρες, guitar layering σε ηχογραφήσεις για σεμινάριο, ευρηματικός σε licks και φωνητικά, βράχος ρυθμικά, χωρίς κιθαριστικά κλισέ. Η επιτομή του εύστοχου και περιεκτικού band member.

 

Για χάρη του πήρα καποτε ένα EHX English Muffin' κι έψαχνα να βρω Ibanez Wah. To εδωσα σε μια εβδομάδα. Σταμάτησα να ψάχνω και το Ibanez και να τρέφω αυταπάτες ότι θα ακουστώ εστω και λιγο σαν κι αυτόν.

  • Like 7

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

https://www.groundguitar.com/john-frusciante-gear/john-frusciantes-1980-yamaha-sg2000/

 

My main guitars are Yamaha SG2000s. My favorite is a purple one from 1980. I have a few others and a few SG1500s. I switched from the Strat to the Yamahas in late 2010. I’ve played the Strat once in the last three years, and only on one little recording. [John Frusciante: War and Peace]

I’ve been playing Yamaha SG-2000s mostly, from the late Seventies and early Eighties. They’re my favorite kind of guitar. You can get a lot of tonal variety out of them, and in terms of the wood they’re very heavy guitars, so they have a very fat sound. Much fatter than Strats. (continued) The Yamaha SGs, the guitar is balanced harmonically the same way a piano or an organ is. Whether it’s the lowest note on the instrument or the highest one, it has an equal kind of breadth. And you don’t have as much roundness to the sound, where the note starts thinner and then gets thicker…all that kind of stuff. You get a straight, fat, consistent sound on every fret of every string.

 

άρα η καλυτεροτερη κιθαρα ειναι η SG2000 και εμεις μαλώνουμε για την tele 😀

Γιαυτο ειχαμε να μαθουμε νεα του απο το 2010.
Και οταν τον ξαναειδαμε μαντεψε με τι επαιζε.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Γιαυτο ειχαμε να μαθουμε νεα του απο το 2010.
Και οταν τον ξαναειδαμε μαντεψε με τι επαιζε.
 

 

 

 

Τα ειπαμε αυτα,του εφαγε τα λεφτα η γκομενα και εψαχνε χαρτζιλικι....ειπαμε "μαγαζενιο" εργαλειο η strat ,πρωτο τραπεζι πιστα στους PCHP κανεις? 😀😅 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

 

Τα ειπαμε αυτα,του εφαγε τα λεφτα η γκομενα και εψαχνε χαρτζιλικι....ειπαμε "μαγαζενιο" εργαλειο η strat ,πρωτο τραπεζι πιστα στους PCHP κανεις? 😀😅 

Ναι γνωστα αυτα. Άλλωστε στη Φαντασια πρωτοπαιξε ο Jimi, στα Δειλινά ο Rory, στο Παγκοσμιο ο David, στο Εννατο ο Eric, στα Σοδομα ο Stevie και στη Νεραιδα ο Richie.

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ναι γνωστα αυτα. Άλλωστε στη Φαντασια πρωτοπαιξε ο Jimi, στα Δειλινά ο Rory, στο Παγκοσμιο ο David, στο Εννατο ο Eric, στα Σοδομα ο Stevie και στη Νεραιδα ο Richie.

 

 

ο "Ινδιάνος" με τον ΜΑΚΗ πάντως με μια γιαπωνεζα sonic blue strat επαιζε 😅

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Frusciante παίζει με strat και tele. Με ποια από τις 2 φαίνεται πιο αλητήριος, badass, αλάνι, you name it ; Μα φυσικά με tele αφού ούτως ή άλλως το ίδιο ακούγεται και με τις 2. Έχει ακόμα κανείς απορία ποια κιθάρα είναι η καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

έψαχνα να βρω Ibanez Wah..... Σταμάτησα να ψάχνω και το ibanez 

Και πολύ καλά έκανες.

Το wh10 είναι το πιο άτιμο αλλά και αγαπημένο μου πετάλι. Το έχω αγοράσει 3 φορές, το έχω πουλήσει 1 και μου έχουν μείνει ένα stock v2 και ένα heavily moded v2 (ξέρω είμαι βλαμμένος).

Ο τρόπος που διαχειρίζεται τα fuzz και γενικά τα high gain πετάλια όταν το βάζεις τελευταίο απ’ όλα είναι μοναδικός και δεν συγκρίνεται με κανένα crybaby στυλ που έχω δοκιμάσει.

ΑΛΛΑ το volume boost ειδικά με το depth στις 11:00’ και μετά είναι θηριώδες που και αυτό το «πρόβλημα» είναι μικρό σε σχέση με το τρισάθλιο buffer που έχει και ισοπεδώνει τα πάντα.

Άντε βγάλε άκρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, ekim είπε

ΑΛΛΑ το volume boost ειδικά με το depth στις 11:00’ και μετά είναι θηριώδες που και αυτό το «πρόβλημα» είναι μικρό σε σχέση με το τρισάθλιο buffer που έχει και ισοπεδώνει τα πάντα.

Άντε βγάλε άκρη

Μαπα μου ακουγεται. Στειλτο μου να το πετάξω, έχει ειδικούς καδους ανακυκλωσης εδώ, αποκλειστικά για πλαστικά wah.

  • Χαχα 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου