Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για pots σε jazz bass


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, johnps είπε

thanxxx..........θα ψαξω σκρουτζ...[ βεβαια πρεπει να μαθω και να το δουλευω....]

Επειδή από τα λεγόμενα σου πρέπει να είσαι πολύ αρχάριος με το θέμα ηλεκτρονικά και κατ'επεκταση ηλεκτρισμός,σου προτείνω να μην ασχοληθείς με το bias του ενισχυτή ,που ανέφερες πιο πάνω.... φιλικά στο λέω!

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, HellFire said:

Επειδή από τα λεγόμενα σου πρέπει να είσαι πολύ αρχάριος με το θέμα ηλεκτρονικά και κατ'επεκταση ηλεκτρισμός,σου προτείνω να μην ασχοληθείς με το bias του ενισχυτή ,που ανέφερες πιο πάνω.... φιλικά στο λέω!

 

προσυπογράφω το παραπάνω.

Οι πυκνωτές δεν θέλουν μέτρημα. Και ένα πολύμετρο που να μετράει σωστά πυκνωτές ξεκινάει από τα 100.

Εσένα σου χρειάζεται ένα των 10 ευρώ για απλές δουλειες

 

Μην ασχοληθείς με τον ενισχυτή. Υψηλές τάσεις, κίνδυνος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται για σοβαρό οικονομικό πολύμετρο,αυτό που ποσταρα είναι η καλύτερη λυση, στα 27 -30 ευρώ από AliExpress ....η τιμή του εδώ είναι πολλαπλάσια!

Η madtech είναι από τις πολύ καλές,οικονομικές  εταιρείες  ηλεκτρονικου εξοπλισμού.Εχω και Fluke και κάποια άλλα πολύμετρα,γενικά έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.Τα fluke είναι κορυφαία αλλά πανάκριβο.

Σχετικά με τους πυκνωτές το θέμα δεν είναι μόνο αν χαλάνε αλλά και αν η αναγραφομενη τιμή είναι η σωστή, το tolerance ενως πυκνωτή πολλές φορές είναι πολύ μεγάλο ειδικά στις φτηνές σειρες....

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nasokosm είπε

βλέπω εμπειρία στο βάψιμο

thanxxx...

 

5 ώρες πριν, nasokosm είπε

Αυτή η χαραματιά με χάλασε και μένα, βάλε αυτοκόλητα εκεί

αν χτυπαει ασχημα στο ματι θε πιασω το εκεντρο τριβειο και θα ξαναβαψω..

4 ώρες πριν, HellFire είπε

πρέπει να είσαι πολύ αρχάριος με το θέμα ηλεκτρονικά

ασχετος ειμαι.. μονο λιgα απο wiring diagrams strat-tele και λιγο με το κολλητηρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, HellFire είπε

Fluke 

Σχετικά με τους πυκνωτές το θέμα δεν είναι μόνο αν χαλάνε αλλά και αν η αναγραφομενη τιμή είναι η σωστή, το tolerance ενως πυκνωτή πολλές φορές είναι πολύ μεγάλο ειδικά στις φτηνές σειρες....

Όντως έχω Fluke και ειναι κορυφαία μόνο που και τα δύό που έχω δεν άντεξαν στο χρόνο και οι επαφές που αλλάζουν λειτουργία δεν καλό δουλεύουν 

εκτός από το tolerance του εξαρτήματος υπάρχει και η ανακρίβεια μέτρησης που στους πυκνωτές  για τα απλά πολύμετρα ειναι μεγάλη

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που είσαι ψαγμένος δεν πιστεύω να μην έχεις τέτοιο!

 

Screenshot_2020-06-14-18-09-26-042_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Επεξεργασμένο από HellFire

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου