Προς το περιεχόμενο

Καταργούνται Καλλιτεχνικά και Μουσική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Διαβάζουμε σε κάποια ΜΜΕ πως "Καταργούνται Καλλιτεχνικά και Μουσική στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση".

Εάν αληθεύει κάτι τέτοιο, παρακαλώ ας μας διαφωτίσει καλύτερα όποιος γνωρίζει.

 

https://www.news247.gr/paideia/katargoyntai-kallitechnika-moysiki-deyterovathmia-ekpaideysi-antidra-olme.7662828.html

 

https://www.newsone.gr/ellada/katargisi-kallitechnikon-mathimaton-apo-tin-kerameos-antidrasis-stin-ekpedeftiki-kinotita/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα μόνο μουσική έπρεπε να κάνουν με το που αρχίζουν να καταλαβαίνουν, και με τέτοιο τρόπο ώστε να μην την μισήσουν (δύσκολο) προϋποθέτει όργανα και κατάλληλους χώρους στα σχολεία, και προς το λύκειο θα χρειαστούν και γνώστες δάσκαλοι (η ιδέα προέρχεται από κάτι τύπους που έβλεπαν λέει τα ίδια βουνά να καταλήγουν στη θάλασσα τα πολύ παλιά τα χρόνια). Τα καλλιτεχνικά είναι φλου, δεν θυμάμαι να έκανα ποτέ οπότε με ασφάλεια μπορείτε να τα καταργήσετε αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι φαίνεται ότι καταργούνται και τα δύο. Όσον αφορά τα καλλιτεχνικά είμαι αντίθετος.

 

Η "μουσική" στο γυμνάσιο-λύκειο, ουδεμία σχέση έχει με εκμάθηση θεωρίας ή/και οργάνου. Δεν είμαι ενήμερος ως προς την ακριβή διδακτέα ύλη σήμερα αλλά το μάθημα είναι ιστορία της μουσικής με σαφή έμφαση στη λόγια/κλασσική. Κατ' ουσία λειτουργεί όπως τα θρησκευτικά, είναι δηλαδή μια ώρα χαβαλέ και ο καθηγητής βάζει σε όλη την τάξη 19 αρκεί να πατάς στο μάθημά του. 

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ρε παιδιά ποτέ το σχολείο καλλιτεχνικά και μουσική;

 

Εγώ πάντως δεν τα θυμάμαι...(τελείωσα το .... κοντινό 1983).

 

Πάντως στο σχολείο που πάω τον μικρό ούτε...καραμουζα δεν έχουν και το μόνο πινέλο που έχω δει είναι κάτι μπάντανοβούρτσες που βάφουν το ταβάνι όταν βγαίνουν υγρασιες.

 

Κάτι μουσικά γυμνάσια ( ή καλλιτεχνικά δεν θυμάμαι πως τα λένε) που είχε βγάλει το ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχουν πια;

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω αν θα καταργηθούν, όμως πιστεύω ότι θα έπρεπε να παραμείνουν και να διδάσκονται με διαφορετικό τρόπο. Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις τον καθένα να ζωγραφίζει, ούτε να προσπαθείς να του μάθεις νότες, κλίμακες και μελόντικα, όπως έκαναν τουλάχιστον σε μας στην πρώτη γυμνασίου κάπου το 1995 (δε θυμάμαι ακριβώς). Πάντως όταν πήγαμε στο ΤΕΙ Δομικών Έργων, υπήρχε το μάθημα της Ιστορίας της Τέχνης. Πέρα από την πρώτη ερώτηση που έκανε κάποιος: "Γιατί να κάνουμε Ιστορία της Τέχνης; Τί σχέση έχει;", θυμάμαι τι είχε συμβεί στο τελευταίο μάθημα. Ο καθηγητής αποφάσισε, αντί για μάθημα, να σχολιάσουμε την καταστροφή δύο έργων τέχνης που είχε συμβεί σε μια έκθεση στην Αθήνα κάπου στο 2005 από θρησκόληπτους. Ο πρώτος πίνακας παρουσίαζε ένα πέος να εκσπερματώνει σε έναν σταυρό και ο δεύτερος τον καλλιτέχνη να συνουσιάζεται μ' ένα καρπούζι. Τί έγινε; Της Ιεράς Εξέτασης...Φοιτητές υπερασπίζονταν με μένος τη θιγμένη πίστη τους, σε επίπεδο το λιγότερο Ελένης Λουκά...Προσωπικά, πιστεύω ότι υπάρχει τέχνη που μας αρέσει και τέχνη που δεν μ' αρέσει, όπως είχε πει ο Πικάσο. Από 'κει και πέρα, δεν πιστεύω ότι μπορείς να ενσταλάξεις σε κάποιον να ασχοληθεί με την τέχνη, αν δεν το θελήσει ο ίδιος. Μπορείς όμως να του δείξεις τι υπάρχει στον κόσμο. Αν θα το καταλάβει, είναι άλλο θέμα. Νομίζω πάντως ότι το όλο θέμα εντάσσεται στο πλαίσιο "μαθαίνουμε αγγλικά από το νηπιαγωγείο", που έχουν ξεκινήσει, και με αυτή τη "μανία" που μένει πάντα μόνο στα χαρτιά, για καλύτερη παιδεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είχε το σχολείο και μουσική και ζωγραφική σαν μάθημα .

 

Θυμάμαι κάναμε Δημοτικό- Γυμνάσιο 

 

Καθαρά θέμα τύχης αν θα είναι αξιόλογο το μάθημα καθώς πράγματι μουσικό όργανο δεν είδα ποτέ στη μαθητική ζωή μου, ήταν όπως λέει ο jazzjoker ουσιαστικά ιστορία της μουσικής ( αν και σου μάθαιναν νότες πως γράφονται στο πεντάγραμμο και διαστήματα στο δημοτικό )

 

 στο θέμα ζωγραφικής τουλάχιστον μάθαμε κάποια ενδιαφέροντα πραγματακια , τα πολύ basic και αυτό λόγω του δασκάλου φαντάζομαι που είχε διάθεση 

 

Λογικά τα μαθήματα αυτά υπήρχαν για να δεις αν έχεις έφεση , αν γουστάρεις

 

 

 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ουσιαστικα αυτο που "καταργείται"  (γιατί για να καταργηθεί κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ πρεπει να ΥΠΑΡΧΕΙ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ και οχι να ειναι "οτι κατσει" ) ειναι η ΙΣΤΟΡΙΑ της μουσικης και η ΙΣΤΟΡΙΑ της ζωγραφικης.

 

Οποτε δεν καταργειται καποιο μαθημα στο οποιο οι μαθητες επαιζαν μουσικα οργανα  και μαθαιναν μουσικη ή ζωγραφιζαν και μαθαιναν να ζωγραφιζουν.

 

Γιατι τοτε γραφουν οτι καταργουνται τα "καλλιτεχνικα" και η "μουσικη" ?

 

Εκτος και αν δεν καταλαβα κατι.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

Αρα ουσιαστικα αυτο που "καταργείται"  (γιατί για να καταργηθεί κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ πρεπει να ΥΠΑΡΧΕΙ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ) ειναι η ΙΣΤΟΡΙΑ της μουσικης και η ΙΣΤΟΡΙΑ της ζωγραφικης.

η ιστορία της μουσικής ναι, η ιστορία της ζωγραφικής δε νομίζω να διδάσκεται στη δευτεροβάθμια. Νομίζω ακόμα ζωγραφίζουν ή κάνουν χειροτεχνίες. Στη μουσική δίδασκαν και θεωρία της μουσικής, κλίμακες και νότες, αλλά σε απλό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ΙΣΤΟΡΙΑ της ζωγραφικής . Κανονικά ζωγραφίζαμε εμείς στο γυμνάσιο 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Καθαρά θέμα τύχης αν θα είναι αξιόλογο το μάθημα καθώς πράγματι 

 

  λόγω του δασκάλου φαντάζομαι που είχε διάθεση 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Έχουμε κάνει καταπληκτικά πράγματα σε-Δημόσια-σχολεία (εγώ ως εξωτερικός συνεργάτης, μέσω των συλλόγων Γονέων κλπ) σχεδόν πάντα με την θεαματική απουσία του εκάστοτε διορισμένου καθηγητή Μουσικής. Ενίοτε δε, αντιμετωπίζοντας μια απαράδεκτη, σνομπ, αντιεπαγγελματική και αντιεκπαιδευτική συμπεριφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Καταργούνται Καλλιτεχνικά και Μουσική;
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου