Προς το περιεχόμενο

Καταργούνται Καλλιτεχνικά και Μουσική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Είχε ρε παιδιά ποτέ το σχολείο καλλιτεχνικά και μουσική;

 

Εγώ πάντως δεν τα θυμάμαι...(τελείωσα το .... κοντινό 1983).

 

Πάντως στο σχολείο που πάω τον μικρό ούτε...καραμουζα δεν έχουν και το μόνο πινέλο που έχω δει είναι κάτι μπάντανοβούρτσες που βάφουν το ταβάνι όταν βγαίνουν υγρασιες.

 

Κάτι μουσικά γυμνάσια ( ή καλλιτεχνικά δεν θυμάμαι πως τα λένε) που είχε βγάλει το ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχουν πια;

Εμένα είχε στο ΔΗΜΌΣΙΟ γυμνάσιου που πήγα, πρέπει μάλιστα να ήταν επί βρώμικου 89, και ήταν και ωραία η καθηγήτρια αλλα τα έφτιαξε με έναν του λυκείου. Την ειχα παίξει τη μουσική μαζί της κάνα δυο φορές και της άρεσα γιατί όποτε έφερναν αρμόνιο το ξεφτιλιζα, καλύτερα από όλους έπαιζα, αφού έπαιζα και πιάνο. 

 Και εγω θυμάμαι ιστορία της μουσικής κάναμε και κάποια άπλα για τις νότες και το πεντάγραμμο, αλλα δεν θύμαμαι και καλά, εδω δεν θύμαμαι τι έφαγα εχθές, ο μεγάλος περίπατος μας έλειπε και κατά τα αλλα να παίρνουμε αμάξια και μηχανές για να μην μπαίνουμε στα ΜΜΜ και αυξηθεί η μετάδοση, χρωστάμε, δεν τρώμε καλά, δεν φτιάχνουμε τα δόντια μας και οι μεταρρυθμίσεις είναι εξοντωτικές και θέλουν ακαλλιεργητους αποδοτικούς τεχνοκρατικα όμως νέους για να τους στρίβουν οι τσεο με μισθούς πείνας. 

 Καλημέρα και κάτι δεν πάει καλά μάλλον. Να φροντίσει στον ανασχηματισμο να βγάλει την σκοιλ ελικικου Κεραμεως που δεν την ήξερε κανένας. 

 Ανασχηματισμος εδώ και τώρα. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

δεν τρώμε καλά, δεν φτιάχνουμε τα δόντια μας

 

Γιατι να φτιαξεις τα δοντια σου?

Αφου δεν τρως.

Εκτος και αν θες να δαγκωνεις τις δασκαλες τις ζωγραφικης.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Γιατι να φτιαξεις τα δοντια σου?

Αφου δεν τρως.

Εκτος και αν θες να δαγκωνεις τις δασκαλες τις ζωγραφικης.

Από τη ζάχαρη που ξερογλυφω μέχρι και το κουταλι, να με κρατα η γλυκόζη να βγάλω τη μετά. 

 Μια από της παρενέργειες είναι η τερηδόνα, γιατί δεν έχω να πάρω οδοντόπαστα να τα βουρτσιζω τουλάχιστο το βραδυ που γίνεται η μεγαλύτερη ζημιά. 

 Κάνω κανα Μπούκωμα με αλατόνερο, αλλα αμα το πάρουν και το νερό οι ιδιώτες, πετρέλαιο θα το πληρώνουμε. 

 Χαχαχαχαχα 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 80's υπηρχαν και καλλιτεχνικα και μουσικη (θυμαμαι ειχαμε ενα καθηγητη ο οποιος μας εμαθε .............φλογερα !!!!!) . Φυσικα περισσοτερο τα αντιμετωπιζαμε ωσ χαβαλε παρα ως μαθημα ουσιας.

 

Τωρα το αν καταργηθηκε η μουσικη...........η εκπαιδευση που παρεχεται απο τα δημοσια σχολια ειναι τετοια που λυπαμαι αλλα ειναι ησσονος σημασιας, οταν στο μαθημα της φυσικης το πρωτο πραγμα που μαθαινουν ειναι οτι το φως δημιουργηθηκε απο το Θεο και οτι οι πιστοι το ακολουθουν με κατανυξη στις λιτανειες και στην Ανασταση......

 

 

 

 

104489130_3945189518886285_4983641284985214582_n.jpg

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fenderiarhs είπε

Στα 80's υπηρχαν και καλλιτεχνικα και μουσικη (θυμαμαι ειχαμε ενα καθηγητη ο οποιος μας εμαθε .............φλογερα !!!!!) . Φυσικα περισσοτερο τα αντιμετωπιζαμε ωσ χαβαλε παρα ως μαθημα ουσιας.

 

Τωρα το αν καταργηθηκε η μουσικη...........η εκπαιδευση που παρεχεται απο τα δημοσια σχολια ειναι τετοια που λυπαμαι αλλα ειναι ησσονος σημασιας, οταν στο μαθημα της φυσικης το πρωτο πραγμα που μαθαινουν ειναι οτι το φως δημιουργηθηκε απο το Θεο και οτι οι πιστοι το ακολουθουν με κατανυξη στις λιτανειες και στην Ανασταση......

 

 

 

 

104489130_3945189518886285_4983641284985214582_n.jpg

 

 

Κατσε φιλωΟυς γιατι εδω υπάρχει σχεδιο....

 

Μας λενε για ΠΑΛΑΙΑ διαθηκη (διλαδει αιβρεοι) & μετα μας εχουν και φατσα καρτα τον Einstein (διλαδει αιβρεοι)...νομιζω καλα τα λεει ο ΤσιριζΑΣ...θελουν  να μαθουν ΕΓΓΛΕΖΙΚΑ στα παιδια μας οι πραχΤορες της ΣΙΑς απο το νηπιαγωγειο  για να γινουν λεσχη Μπιλντερμπεργκ.....

 

τη μας κρειβουν?

 

διαδοσται...

 

on a serious note: ΔΕΝ υπαρχει ΕΛΠΙΔΑ...😪

 

(καλα δεν υποτιθεται οτι δεν επιτρεπεται πλεον απο την ΕΕ  η επιβολη της θρησκειας "μας" στα παιδια στο σχολειο?)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βρε άτομα πεθαμένα, ο άνθρωπος ρώτησε αν ξέρει κάποιος τι γίνεται σήμερα και όχι πριν 40 χρόνια!😁

Κι εμένα η εμπειρία που είχα απο τον γιο μου (πριν 10 χρόνια) είναι αυτή του Pipityris, πάντως.

Εχω την εντύπωση πως το μάθημα μουσικής εξυπηρετεί περισσότερο στη συμπλήρωση θέσεων δασκάλων παρα την εκπαίδευση των παιδιών. Κι αν υπάρχουν φιλότιμοι δάσκαλοι που διδάσκουν κάτι που μπορεί να παρακινήσει το ενδιαφέρον των παιδιών, είναι μάλλον εξαίρεση. Κι αυτό φυσικά γιατί δεν υπάρχει αξιολόγηση της αποδοτικότητας.

Απο την άλλη πιθανό να φταίει και το curriculum. Αν υπάρχει.

 

Σίγουρα κάποιοι εκπαιδευτικοί εδω μέσα μπορούν να μας διαφωτίσουν περισσότερο.

  • Like 1
  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Καταργούνται Καλλιτεχνικά και Μουσική;

Παρεπιπτοντως μολις επεσα πανω σε αυτο: 

 

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/06/17/fake-news-art-lessons-banned-from-secondary-education/

 

Παράθεση

Αναπαρήχθησαν στα μέσα Ιουνίου 2020 πληροφορίες περί επικείμενης ή συντελεσθείσας πλήρους κατάργησης των μαθημάτων Καλλιτεχνικά και Μουσική από το ωρολόγιο πρόγραμμα του Γυμνασίου και Λυκείου. Ωστόσο, πρόκειται για ανακύκλωση πληροφοριών και δημοσιευμάτων από την περίοδο ανεπίσημης εξαγγελίας αλλαγών στο ωρολόγιο πρόγραμμα και διαβούλευσης νομοσχεδίου από το 2013, ενώ στον σχετικό νόμο που τελικά ψηφίστηκε τότε δεν συμπεριλήφθησαν διατάξεις που καταργούν τα μαθήματα σχετικά με την Τέχνη.

 

 

  • Ευχαριστώ 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Παρεπιπτοντως μολις επεσα πανω σε αυτο: 

 

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/06/17/fake-news-art-lessons-banned-from-secondary-education/

 

 

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑZΜΑ: Αρα οι διοριΖμοι θα συνεχιστουν κανονικα και ας ειναι το μαθημα "της πλακας" στο 90% των περιπτωσεων (γιατι ΜΟΝΟ αυτο απασχολει τους "καταγγελοντες")...

 

ΠλΕρωνε κοροϊδο....

 

Να παει στα λυμμενα το θεμα παρακαλω.

1 ώρα πριν, yameth είπε

Βρε άτομα πεθαμένα,

 

ειμαστε ακομα ζωντανοι (οντως μετα απο 55 ετη που ζω κατω απο των ΖΥΓΟ του Ελληνικου Δημοσιου και των κρατικων υπαλλήλων ειναι θαυμα που ζω ακόμα, αλλα ειμαι  σαν τις κατσαριδες, δεν παθαινω ΤΙΠΟΤΑ ,φτανει βεβαια να εχω λεφτα για να τους πλΕρωνω...) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Superfunk said:

ειμαστε ακομα ζωντανοι (οντως μετα απο 55 ετη που ζω κατω απο των ΖΥΓΟ του Ελληνικου Δημοσιου και των κρατικων υπαλλήλων ειναι θαυμα που ζω ακόμα, αλλα ειμαι  σαν τις κατσαριδες, δεν παθαινω ΤΙΠΟΤΑ ,φτανει βεβαια να εχω λεφτα για να τους πλΕρωνω...) 

ξέχασες να αναφέρεις την τέλε και τις 10-38...😜

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθουμε στο θέμα...Aπό την άλλη...εάν θυμηθούμε όλοι εμείς που ασχοληθήκαμε μεγαλώνοντας επαγγελματικά με τη "τέχνη", τι κάναμε στο σχολείο σε αυτά τα μαθήματα...έ...έχουν ένα δίκαιο!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου