Προς το περιεχόμενο

Ceramic ή Αlnico?


Tele shootout  

10 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Aκούστε τα ηχητικά δείγματα και με βάση αυτά, διαλέξτε αυτό που σας αρέσει περισσότερο. Kαι οι δύο κιθάρες είναι Τele. H μία φοράει κεραμικούς, η άλλη φοράει alnico.Η μία είναι Harley Benton, η άλλη Mex Std. Η ρύθμιση στον ενισχυτή είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις. Όποιος το επιθυμεί, κάνει και μαντεψιά.

    • Tele No1
      4
    • Tele No2
      6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, fusiongtr said:

 

1. Γιώργο συμφωνώ βέβαια.

 

2. Εδώ διαφωνώ. Οι κεραμικοί, έχουν πιο κομπρεσαρισμένο ήχο με λιγότερες άκρες.

Το eq είναι κάτι άλλο. Συνήθως έχουν έμφαση σε μεσαία αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

Θεωρώ (και φυσικά μπορεί να κάνω λάθος) ότι είναι πιο μαζεμένοι συχνοτικά, και με διστόρσιο ακούγονται για κάποιους ίσως και καλύτερα.

 

Μιλω για τους κεραμικους της mim tele. 

Υπαρχουν εξαιρετοι κεραμικοι, γενικοτερα.  Εχω κεραμικους που εχουν κρυσταλλινο ηχο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

Εχουμε μια κιθάρα.

Πως ξερουμε χωρις να μας πει καποιος αν εχει κεραμικους ή alnico ή κατι αλλο;

Ή απο τη στιγμη που θα το μαθουμε οτι θα ειναι σιγουρα χειροτεροι απο μια αλλη με alnico?

Εννοω

Υπάρχει κατι στον ηχο που τους προδιδει;

Ιδιως οταν ακουσεις μια μονο κιθαρα;

Να πεις....

Αααα φοραει κεραμικους.

Ή

Μμμ... μαπα φοραει κεραμικους

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι αυτο που λεει ο Στρατος, οτι ειναι πιο μαζεμενοι συχνοτικα, αλλα παντα θα υπαρχουν τρισχειροτεροι alnico για επιβεβαιωση του κανονα ("Ποτέ μη λες ποτέ").

 

Ειναι παρεξηγημενοι αρκετα. Ενα καλο σετ, προσωπικα, δεν θα το ξεχωριζα αναμεσα σε αlnico με μια απλη ακροαση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, gkourmoul1 said:

Νομιζω ειναι αυτο που λεει ο Στρατος, οτι ειναι πιο μαζεμενοι συχνοτικα, αλλα παντα θα υπαρχουν τρισχειροτεροι alnico για επιβεβαιωση του κανονα ("Ποτέ μη λες ποτέ").

 

Ειναι παρεξηγημενοι αρκετα. Ενα καλο σετ, προσωπικα, δεν θα το ξεχωριζα αναμεσα σε αlnico με μια απλη ακροαση.

Μαζεμενοι συχνοτικα κατι που καταλαβαινω ως νοημα δε μου λεει τιποτα.

Εννοω τι μαρτυραει ενα σκετο ακουσμα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gkourmoul1 said:

Χωρις να εχω ακουσει πολλους, θα ελεγα οτι λειπει το sparkle.

 

αν και πάλι σε πιάνω, δεν παίρνω την απάντηση που θέλω.

 

το sparkle είναι μια σχετική έννοια ανάμεσα σε δυο "ίδια-παρόμοια πράγματα"

Σίγουρα είναι κάτι που ξεχωρίζεις αν ακούς πχ ένα jazzbox ή μια γελαδάρικη κιθάρα. Ή ακόμα έναν νεκ σε σχέση με έναν μπριτζ ή και μεσαίο στρατο.

Εκείνο που ψάχνω είναι το χαρακτηριστικό που θα μου λεει, τώρα θα ακούσεις μια στρατο σε έναν τουιν ριβερμπ. Πες αν είναι αλνικο ή κεραμικ.

Ή ακόμα και να σου τη δείξουν. Και να πεις βλέποντας αυτοί είναι οι μεν ή οι δε.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλοι οι κεραμικοί μαγνήτες το ίδιο, κεραμικοί είναι και οι Joe Barden και όλοι οι noiseless Bill Lawrence που έχουν υπέροχα πρίμα και καμμιά μουνταδα , κεραμικοί και οι άθλιοι μαγνήτες που είχαν οι παλιές ΜΙΜ Fender..

H κατασκευή μετράει πάνω από όλα.

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickupology/magnets.htm

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimsonic said:

αν και πάλι σε πιάνω, δεν παίρνω την απάντηση που θέλω.

στους κεραμικούς αν χτυπήσεις την πένα κάθετα πάνω στον μαγνήτη, ακούγεται δυνατά και καθαρά το χτύπημα. Ακόμα και αν χτυπήσεις πάνω στο pickguard 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα ετοιμάσω στα γρήγορα κι ένα σετ δειγμάτων με πιο nominal ρύθμιση ενισχυτή για κάθε όργανο.

 

τηλεκαστερ1, Record 24.mp3

 

 

 

τηλεκαστερ2, Record 22.mp3


Nα υπενθυμίσω το debate δεν είναι αν είναι καλύτεροι oι ceramic ή οι alnico γενικά, αλλά ποιους προτιμάτε σε ένα back to back συγκριτικό μεταξύ δύο συγκεκριμένων οργάνων που διαφέρουν πάρα πολύ, με ίδιες ρυθμίσεις ενισχυτή. Ή και με tweak( βλ. δεύτερα clip από πάνω) για να γίνουν πιο "αρεστοί" στα αυτιά μου. Αν σας έλεγα "παιδιά έχω δυο δείγματα που θα μπουν σε ηχογράφηση, ποιο θα διαλέγατε?"

Είναι τρομερά δύσκολο αλλά και ανώφελο να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ας μείνουμε μόνο στο ηχητικό και τι μας αρέσει.

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ σε όλα τα πρώτα δείγματα. Στα ηχειάκια του γραφείου μου ακούγονται πιο διαυγή και λιγότερο κομπρεσαρισμένα στο transient. Οι δεύτεροι μαγνήτες μου ακούγονται σαν emg's. Βέβαια αν βάλεις πολύ γκάζι πιθανώς οι δεύτεροι να είναι καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου