Προς το περιεχόμενο

ΜIJ Jackson vs Epiphone Les Paul Standard/Custom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες,

Εχω εδω και 6 χρονια περιπου μια epiphone les paul special 2 (η πρωτη μου κιθαρα) στην οποία εχω αλλαξει τους εργοστασιακους μαγνητες με ενα σετ Vanson P.A.F. 57 alnico 2. Πιστευω ηρθε καιρος να κανω την κινηση και να αγορασω μια καλυτερη κιθαρα και να την χρησιμοποιω σαν main axe αντι για την special 2, η οποια ειναι μεν αρκετα αξιοπρεπης για τα 170 ευρω που την αγορασα πριν 6 χρονια, αλλα υστερει λιγο στην σταθεροτητα του κουρδισματος και στην ανεση της ταστιερας. Εχω κανει μονος μου ενα leveling για να φερω το buzzing σε ανεκτα επιπεδα, αλλα ειναι αρκετα προφανες πως παροτι υπαρχη τρομερη διαφορα σε σχεση με οταν ηταν καινουργια, δεν ειναι τελεια και ψηλα καποιες νοτες πνιγονται. Μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στο οτι το Slim taper D προφιλ του μπρατσου ειναι αρκετα βολικο και δε θα ηθελα να ξεφυγω πολυ απο εκει γιατι δεν ειναι ουτε πολυ χοντρο, ουτε πολυ λεπτο (στυλ ibanez). 

Για να μην πολυλογω, κοιτωντας αγγελιες απο αρκετα sites, μου γυαλισανε οι γιαπωνεζες jackson dinky και rhoads με τους seymour duncan μαγνητες και φυσικα οι epiphone les paul standard και custom που ειχα δει απο κοντα σε  καταστηματα. Δεδομενου οτι η κιθαρα που προκειται να αγορασω προοριζεται για main axe, τρομαζω λιγο με την σκεψη του floyd rose (saddles να χαλανε εν μεσω αλλαγων χορδων, δυσκολο σχετικα setup κλπ) στις jackson οποτε θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους των εν λογω μοντελων (DK3, DR3, RR3) για τις εμπειριες τους με τα συγκεκριμενα οργανα.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, Μαριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες Μάριε.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω άποψη για τα συγκεκριμένα όργανα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες φίλε.θα έπαιρνα την epiphone.πιο all around όργανο χωρίς να μπλέξεις με floyd.κουρδιζεις γρήγορα σε όποιο τόνο θες, κάνεις drop d κλπ και αλλάξεις χορδές γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gkourmoul1 said:

Καλως τον.

 

Πρεπει να αποφασεις τι θες. Les paul ή κιθαρα με floyd rose? Επισης, τι budget εχεις?

Το budget μου ειναι περιπου στα 400-500 ευρω. Η απορια μου σχετικα με το floyd rose ειναι αν ειναι οσο γαϊδουρι οσο λενε μερικοι στο σεταρισμα και στην αλλαγη χορδων, για να ξερω αν ειναι κατι που θα ηθελα να αποφυγω ή οχι. Γενικα οι Les Paul μου αρεσουν απο αποψη αισθητικης και ηχου. Συνηθως rhythm παιζω οποτε το floyd δε με καιει πολυ, αλλα ειναι κατι το οποιο δε θα με χαλαγε να υπηρχε εφοσον δεν θα μπυ βγαλει την παναγια. Κυριως hard rock και heavy metal παιζω οποτε stratocaster με sss μαγνητες ειναι out of the question. Mια ibanez rg 421 που δοκιμασα απο φιλο μου δε με εντυπωσιασε με το πολυ λεπτο μπρατσο της και με την πολυ επιπεδη ταστιερα της. Οποτε ο,τι εχει σχεση με rg ειναι επισης out of the question.

 

2 hours ago, Giorgos rockstep said:

Καλώς ήρθες φίλε.θα έπαιρνα την epiphone.πιο all around όργανο χωρίς να μπλέξεις με floyd.κουρδιζεις γρήγορα σε όποιο τόνο θες, κάνεις drop d κλπ και αλλάξεις χορδές γρήγορα.

H epiphone ειναι η "σιγουρη" επιλογη απ την αποψη οτι αυτη ξερω και εμπιστευομαι (σα διαφημιση κλινεξ ακουστηκε αυτο). Παρ' ολα αυτα προσπαθω να εξερευνησω κι αλλα οργανα μηπως βρω αλλο ειδος κιθαρας που να με βολευει.

 

Συγγνωμη αν σας ζαλιζω με την αναποφασιστηκοτητα μου, αλλα προσπαθω να καταλαβω τι θα ηταν ιδανικο για μενα. 

Επεξεργασμένο από Pantmeister
εκφραστικο λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχω καλυτερο κομματι απο την epi. Η τελευταια ειναι καλη, αλλα οχι για heavy μεταλ λογω μαγνητων (alnico 2). Ειναι πολυ "πλαδαρη" με πολυ gain.

 

Σου προτεινω να δωσεις 500 και να παρεις αυτη...

 

https://m.thomann.de/gr/prs_se_245_standard_ts.htm

 

Εχει καπως πιο μοντερνο ηχο (alnico 5 μαγνητες), λιγο καλυτερη ποιοτικως, πολυ πιο ελαφρια, πολυ πιο ευκολοπαιχτη (σουπερ λαιμος), και πιο ξεχωριστη. Επισης, στο 22ο παιζεις πολυ ευκολα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gkourmoul1 said:

Σου εχω καλυτερο κομματι απο την epi. Η τελευταια ειναι καλη, αλλα οχι για heavy μεταλ λογω μαγνητων (alnico 2). Ειναι πολυ "πλαδαρη" με πολυ gain.

 

Σου προτεινω να δωσεις 500 και να παρεις αυτη...

 

https://m.thomann.de/gr/prs_se_245_standard_ts.htm

 

Εχει καπως πιο μοντερνο ηχο (alnico 5 μαγνητες), λιγο καλυτερη ποιοτικως, πολυ πιο ελαφρια, πολυ πιο ευκολοπαιχτη (σουπερ λαιμος), και πιο ξεχωριστη. Επισης, στο 22ο παιζεις πολυ ευκολα.

 

Υπαρχει σε καποιο καταστημα εντος αττικης για να τη δοκιμασω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω.

 

Ο λαιμος δεν ειναι οπως στην epi. Ειναι λιγοτερο πλατυς, και πιο παχυς. 

Περιπου σαν 50s λαιμο απο gibson.

 

Απειρως πιο ευκολοπαιχτη. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου