Προς το περιεχόμενο

Ο πονοκέφαλος του overdrive στην 335


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Θα ήθελα να μάθω τι συνδυασμούς πεταλιών ή και ενισχυτών χρησιμοποιείτε όσοι παίζετε με την Gibson 335 ή παρόμοιες κιθάρες semi-hollow που έχουν ένα πολύ χαρακτηριστικό ήχο στα χαμηλομεσαία. Οταν δε παραμορφωθεί με κάποιου είδους distortion pedal είναι για κλάματα εκτος και αν παίζεις grundge και West side psychedelia.

 

Βέβαια ο μάστορας του ήχου για τα αυτιά μου πάντα, είναι ο Larry Carlton ο οποίος παίζει με 335.

Εκείνος πετυχαίνει τον ήχο του με έναν Dumble ενισχυτή ή πιο πρόσφατα με τον Bloodotone αποκλειστικά όπως λέει ο ίδιος χωρίς πετάλια αλλά και ούτε έχει δείξει κάποια προτίμηση ποτέ σε κάποιο, απο τότε που τον παρακολουθώ. 40 χρόνια τώρα.

 

 

Τετοιους ενισχυτές δεν είχα ποτέ. Νομίζω όμως πως δεν υπάρχουν άγια δισκοπότηρα και σίγουρα με έναν ενισχυτή του χιλιάρικου με ίδια κύρια χαρακτηριστικά, όπως 12ΑΧ7 και 6L6 ή 5881 λάμπες, κάπου κοντά θα έπεφτε κανείς.

 

Κοντά στον ήχο που ακούω στις ηχογραφήσεις του, έχω βγάλει με Les Paul (solid body) κιθάρες. Με 335, όχι.

 

Οσο και αν ο ήχος αυτός οφείλεται στα χέρια του Carlton σίγουρα, η 335 είναι ένα πολύ δύσκολο όργανο να δαμάσει κανείς στην break-up παραμόρφωση.

Απο τα 400Hz μεχρι τα 800, κάτι γίνεται και τονίζονται κάποιες συχνότητες λόγω του σκάφους και οσο και αν δεν απασχολεί κανέναν το θέμα μιας και στα καθαρά αλλά και σε εμφάνιση σκίζει, παραμένει ένας μικρός εφιάλτης.

Ακούστε τον Lee Ritenour πχ με 335 σε παλιές ηχογραφήσεις και θα καταλάβετε τι εννοώ. Τελείως διαφορετικός ήχος απο του Larry και με όλα τα αρνητικά που ανέφερα. Γι αυτό και ο άνθρωπος κατέληξε να παίζει με Les Paul για overdrive και L5 για καθαρά αργότερα.

 

Κι έτσι τείνω και εγω να καταλήξω σε αυτό το συμπέρασμα πως ο ήχος του Larry Carlton είναι μόνο στα χέρια του και η 335 παίζει διακοσμητικό ρόλο. Δεν είναι συλλέκτης και έχει μια κιθάρα που παίζει απο το 1969.

 

Πριν πάρω λοιπόν για εικοστή φορά Les Paul με humbuckers, ρωτάω μήπως κανένας μάστορας απο εδω μέσα, έχει βρει την προενίσχυση - πετάλι - ενισχυτή που δάμασε την 335.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yameth είπε

 Ακούστε τον Lee Ritenour πχ με 335 σε παλιές ηχογραφήσεις και θα καταλάβετε τι εννοώ. Γι αυτό και ο άνθρωπος κατέληξε να παίζει με Les Paul για overdrive και L5 για καθαρά αργότερα.

Σοφός άνθρωπος... Μήπως να ακολουθούσες το παράδειγμα του!

 

Sorry για το ψιλοofftopic....😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καταπληκτικό ήχο στους Steely τον είχε όμως με tweed (13.23). 

Επίσης χρησιμοποιεί το Zencudo (δηλ. το γιαπωνέζικο Zendrive) για Dumble ήχο.

Άρα είναι στα χέρια.

 

 

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καμια εμπειρια με hollow body κιθαρες.

 

Νομιζω θελεις ενα πεταλι με το καταλληλο eq ωστε να μη σου τονιζει αυτες τις συχνοτητες. Ενα πριματο low/mid gain od πεταλι. Εαν το θεμα ειναι καθαρα συχνοτικο, ειμαι σιγουρος πως σχετικα ευκολα θα βρεθει λυση με καμποσο tweaking.

 

Προσωπικα θα δοκιμαζα ενα tubescreamerοειδες πεταλι, που κοβει μπασα ή θα δοκιμαζα καποιο σχετικα transparent πεταλι με bass και treble knob. Εαν εχεις το dark matter, δοκιμασε το πρωτο πρωτο.

 

Παντα υπαρχει και η εναλλακτικη του πεταλιου αυτου...

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα από το σπίτι να την δοκιμάσεις με το mojo mojo και τον tweed Deluxe.

Νομίζω ότι αΦτο ζητάς 🙂

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mojo μπασοφερνει αρκετα. Το εχει κιολας ο Γιαννης. Το dark matter ειναι πιο bright. Νομιζω θα ταιριαζε καλυτερα.

 

Οπως και να ' χει, σιγουρα θα βρει καταλληλο πεταλι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
19 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Σοφός άνθρωπος... Μήπως να ακολουθούσες το παράδειγμα του!

 

Sorry για το ψιλοofftopic....😛

Το έχω ήδη πει

32 λεπτά πριν, yameth είπε

Κοντά στον ήχο που ακούω στις ηχογραφήσεις του, έχω βγάλει με Les Paul (solid body) κιθάρες.

 

Πριν πάρω λοιπόν για εικοστή φορά Les Paul με humbuckers, ρωτάω μήπως κανένας μάστορας απο εδω μέσα, έχει βρει την προενίσχυση - πετάλι - ενισχυτή που δάμασε την 335.

 

17 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Τον καταπληκτικό ήχο στους Steely τον είχε όμως με tweed (13.23). 

Επίσης χρησιμοποιεί το Zencudo (δηλ. το γιαπωνέζικο Zendrive) για Dumble ήχο.

Άρα είναι στα χέρια.

 

Τα πετάλια που έχούν ακουστεί πως χρησιμοποίησε κάποιες φορές είναι μύθος (όπως το δασύτριχο μου στήθος) καταλήγω, μετα απο ενδελεχή παρακολούθηση του θέματος.

 

19 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν εχω καμια εμπειρια με hollow body κιθαρες.

 

Νομιζω θελεις ενα πεταλι με το καταλληλο eq ωστε να μη σου τονιζει αυτες τις συχνοτητες. Ενα πριματο low/mid gain od πεταλι. Εαν το θεμα ειναι καθαρα συχνοτικο, ειμαι σιγουρος πως σχετικα ευκολα θα βρεθει λυση με καμποσο tweaking.

 

Προσωπικα θα δοκιμαζα ενα tubescreamerοειδες πεταλι, που κοβει μπασα ή θα δοκιμαζα καποιο σχετικα transparent πεταλι με bass και treble knob. Εαν εχεις το dark matter, δοκιμασε το πρωτο πρωτο.

Είμαι 62. Λες να μην τα εχω δοκιμάσει; Το tubescreamer σίγουρα δεν κάνει, ενω το GE-7 EQ σε συνδυασμούς, περνάει απ' όξω και δεν ακουμπάει. Επίσης έχουν περάσει απο την κατοχή μου δεκάδες πετάλια και δεν έχω καταλήξει. Κάποια όπως το Barber LTD και το Zendrive είναι πιο κοντά στο ζητούμενο αλλά μέχρι εκεί. Δεν είπα problem solved και γι αυτό άνοιξα το θέμα μήπως κάποιοι που ξέρουν το πρόβλημα, το έλυσαν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Larry ήταν πάντα αναφορα μου τα τελευταία 20 30 χρόνια. Μια τελος παντων.

Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω πολυ διοτι την παλια εποχη επαιζα σε αλλο ύφος με δανεικο=σχεδον αγυριστο ενισχυτή super reverb 4x10 και αργοτερα με οτι υπηρχε in house.

 

Σημερα που δουλεύω με simulation οτι βγαινει βγαινει με preset του vamp ή με clean τον vamp και μπροστα του κυριως το joyo american drive που υποτιθεται ειναι κλωνος καποιου επωνυμου.

Αλλα δεν νομιζω οτι οι εμπειριες αυτες προσφέρουν κατι στην κουβεντα

 

Το american drive ειναι εξαιρετικα φτηνο για δοκιμη παντως

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχω διαβάσει για το πως παίζει ο Κάρλτον, απο εμπειρία όμως να καταθέσω πως τα sweet spots στον ήχο που μας τρελλαίνουν, κυρίως τα κατάφερα με 50s wiring και "δούλεμα" στα ποτς.

Ανεξάρτητα με το ποια πετάλια κι ενισχυτή χρησιμοποιείς, με δεδομένο πως έχεις αξιοπρεπή κιθάρα με καλούς μαγνήτες, αυτός είναι ένας tricky και δύσκολος - όμως αποτελεσματικός - δρόμος.

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

κιθάρες semi-hollow που έχουν ένα πολύ χαρακτηριστικό ήχο στα χαμηλομεσαία. Οταν δε παραμορφωθεί με κάποιου είδους distortion pedal είναι για κλάματα

 

 

Σε neck μαγνήτη ή  bridge?

Με ποιους μαγνήτες?

Σε ακκόρντα ή single lines?

Με τι ρυθμίσεις σε τι ενυσχυτή?

Με τι τρόπο παιξίματος?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου