Προς το περιεχόμενο

Ο πονοκέφαλος του overdrive στην 335


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα προσωπικά το να βρω το sweet spot του ενισχυτή είναι το κλειδί.

Δεν ξέρω σε τι εντάσεις παίζεις αλλά εάν οι τελικές δεν δουλέψουν ήχος

σωστός δε βγαίνει. Δεν λέω να είσαι στο δέκα αλλά στον tweed μου έχω βρει

να ξυπνάει (μαζί του και η γειτονιά) λίγο μετά το 3.

 

Δε βοηθάω, το ξέρω αλλά είπα να καταθέσω τον πόνο μου.

  • Like 1

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτούς τους ήχους ποιος σου φαίνεται καλύτερος?

Υπάρχει κάποιος που να προτιμάς ιδιαίτερα?

 

 

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Το mojo μπασοφερνει αρκετα. Το εχει κιολας ο Γιαννης. Το dark matter ειναι πιο bright. Νομιζω θα ταιριαζε καλυτερα.

 

 

Αλτσχάιμερ...το dark matter ήθελα να πω..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχε έρθει στην Αθήνα και τον είχαμε δεί παρέα με το Γιάννη, δεν είχε κανένα πετάλι, δεν θυμάμαι εαν είχε καν ενισχυτή και είχε τη κιθαρούλα του και ένα Μac laptop...Μήπως αντί να ταλαιπωρείσαι με πετάλια να πας να πάρεις ένα σοβαρό laptop?🤪

Επεξεργασμένο από marathon
  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Από αυτούς τους ήχους ποιος σου φαίνεται καλύτερος?

Υπάρχει κάποιος που να προτιμάς ιδιαίτερα?

 

 

 

Στο 1.10 που παίζει το Zendrive, φαίνεται το "πρόβλημα" της 335 σε όλο του το μεγαλείο! Αν παίξεις με Les Paul, το πετάλι σκοτώνει όμως.

 

Απο εκεί και πέρα τα Lovepedal Amp 11 και CMAT Super Signa Mods καθαρίζουν πολύ περισσότερο τα χαμηλομεσαία και είναι πιο φιλικά απο αυτα που άκουσα. Ευχαριστώ για αυτό το βίντεο, δεν το είχα υπ' όψη.

 

Να και ένα βίντεο που λέει απλά το πως ρυθμίζει τον Deluxe. Τιποτα το ιδιαίτερο δηλαδή αλλά το κάνει με το volume και όχι με το Gain (προενίσχυση) όπως λέει και ο Zappa παραπάνω, που προυποθέτει την ένταση "χορεύω με την γειτονιά αγκαλιά".

 

 

Σίγουρα πάντως ο break up ηχος χωρίς την χαρακτηριστική καμπούρα της 335 (που μάλλον εμενα ενοχλεί περισσότερο, μιας και δεν έχω ξαναδει σχετικό θέμα) πετυχαίνεται σχετικά εύκολα με solid body. Οσο για το tasty παίξιμο ε... αυτό είναι άλλο πράγμα και ιδιότητα του Larry που εξαφανίζει και όποιο αρνητικό ηχόχρωμα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yameth είπε

 

 

Τα πετάλια που έχούν ακουστεί πως χρησιμοποίησε κάποιες φορές είναι μύθος (όπως το δασύτριχο μου στήθος) καταλήγω, μετα απο ενδελεχή παρακολούθηση του θέματος.

 

 

Το αν είσαι ο Οδυσσεύς (με το δασύτριχο στήθος) δεν το γνωρίζω. Το ότι παίζει ενίοτε με το Zencudo ο ίδιος το λέει στο βιντεάκι (rig rundown) που παρέθεσα. 😉

Επεξεργασμένο από Nestoras

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ναι δεν το αμφισβήτησα, μονο που δεν τον είδα ή άκουσα να το κάνει. Σε όλες τις συναυλίες και βιντεο δεν το έχει.

Το ίδιο είχε πει και για το Mad Professor Sky Blue και... το έδωσα ένα μήνα αφου το πήρα.

 

Εμενα με ενδιαφέρει να διορθώνω την "προβληματική" περιοχή της 335 και ο Carlton το πετυχαίνει, γι αυτό τον αναφέρω.

Αν δεν προκύψει νεότερο, έχω σχεδόν πειστεί πως η κιθάρα που κρατάει είναι άσχετη με τον ήχο του.🤪

 

Εδω πχ παίζω με την 335 στον bridge στα σόλο. Το break up είναι στο μινιμουμ για τους λόγους που ανέφερα. Η άλλη κιθάρα που είναι bright είναι η Yamaha 520 με mini humbuckers.

 

ΥΓ - Το τεμάχιο είναι μια δεκαετία πριν εξ ου και η φωτογραφία με μαλλί ΟΚ;

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιάννη μου αρέσει πολύ ο ήχος στο clip, πολύ ωραία δουλειά, να μας ανεβάζεις συχνότερα γιατί ξεχνάμε τι μουσικάρα είσαι.

 

Στο θέμα δε μπορώ να βοηθήσω, μήπως μπορεί ο Gregory Kochery ή ο Tim Pierce;

 

 

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ κάτοχος hollowbody, αλλά όντας μονίμως προβληματισμένος με τον overdriven ήχο διαφόρων solid με ποικιλία μαγνητών έχω καταλήξει σε κάτι που ανέφερες κι εσύ Γιάννη:

 

Σε εντάσεις διαμερίσματος το μόνο που μπορεί να κάνουμε είναι συμβιβασμούς ηχητικά. Η δική μου εμπειρία λέει ότι, τη στιγμή που ο συνδυασμός ενισχυτής-πετάλι θα μου δώσει ακριβώς αυτό που θέλω, είναι και η στιγμή που ο διπλανός θα αρχίσει να κοπανάει τη μεσοτοιχία με σκουπόξυλο και ο από κάτω το ταβάνι του. Ειδικά με humbuckers δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω ωραίο overdrive, από τα δεκάδες που έχω, με τον ενισχυτή στο ενάμιση.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου