Προς το περιεχόμενο

Ο πονοκέφαλος του overdrive στην 335


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να ρωτήσω το εξής, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν ξεκαθαρίστηκε εξ αρχής.

Για ποιόν ήχο Larry μιλάμε?

Μιλάμε για τον ήχο του Royal Scam?

Μιλάμε για τον ήχο του Aja ή για το Gaucho?

Μιλάμε για τον ήχο του Hejira?

Μιλάμε για τον ήχο των τριών πρώτων δικών του (Larry Carlton, Strikes back, Sleepwalk) ή της ίδιας εποχής Mr 335 live in Japan?

Μιλάμε για τον ήχο των Crusaders?

 

Όλοι αυτοί οι ήχοι είναι σχεδόν εντελώς διαφορετικοί όσον αφορά την 335, πχ στο Royal Scam - Kid Charlegmagne - Don't take me alive παίζει με τον μικρό tweed όπου ο ήχος είναι αρκετά τραχύς και στα μούτρα, σε αντίθεση με το Aja-Gaucho όπου είναι πολύ περισσότερο polished. Με την Mitchell επίσης είναι ατμοσφαιρικός σχεδόν.

Οι δε δικοί του (τουλάχιστον οι 3 πρώτοι) είναι κάτι στο ανάμεσα, με μικρή διαφορά στο bite στον strikes back, ενώ στο Sleepwalk γλυκαίνει ξανά.

Με τους Crusaders θυμίζει τον ήχο του Royal Scam.

Αντίθετα οι πιό μετά (Friends) έχουν γλυκό ήχο, αλλά με αγριάδα και πάλι.

Φυσικα αφήνω έξω τους εντελώς πρώιμους With a little help from my friends, ή τις εποχές της ακουστικής κλπ.

O ακριβός εξοπλισμός Dumble, Bloodotone ακούγεται σε πολύ πρόσφατες παραγωγές πχ Trio live in Paris 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

Μιλάμε για τον ήχο των τριών πρώτων δικών του (Larry Carlton, Strikes back, Sleepwalk) ή της ίδιας εποχής Mr 335 live in Japan?

 

Που ήταν για το(η) Hilton.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι δικό μου λάθος που εστίασα στον Carlton. Ας ξεκολλήσουμε απο αυτόν.

Αυτός απλά δεν έχει στον ήχο του τις συχνότητες αυτες της 335 που θα αφαιρούσα χειρουργικά και γι αυτό τον ανέφερα.

Οπως λέει και ο Tim Pierce στο παραπάνω βίντεο "η 335 έχει χαρακτήρα που κάποιες φορές αισθάνομαι με πολεμάει στο να πετύχω αυτό που θέλω αλλά το αποτέλεσμα αποζημιώνει".

 

Ισως είναι δική μου παραξενιά τελικά αλλά ο προβληματικός ήχος που αναφέρω είναι στο βιντεο με το Zendrive. Αν πατήσετε το βίντεο θα ξεκινήσει ακριβώς εκεί. Ισως δεν σας πει κάτι αλλα είναι παχύς και φαζάτος που δεν γουστάρω και εντονότατος στον neck φυσικά.

 

 

Σας ευχαριστώ όλους για την συνεισφορά σας αλλά θα συνεχίσω τον εσωτερικό μου αγώνα με τα φαντάσματα του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παντως το overdrive που θα δωσει ενας καλος λαμπατος σε εντασεις, ειδικα χωρις master volume, δε θα το δωσει ποτε κανενα πεταλι.  Εγω τους πιο απολαυστικους ηχους με την 335 τους βγαζω στα λαιβ καρφι στον ενισχυτη, κανοντας το ολο απο την κιθαρα. Το μισο ειναι ο ηχος, το αλλο μισο η αποκριση, το πως καθαριζει, δυναμικες, κτλ. Μετα απο χρονια παιζοντας ετσι, ποτε δεν ευχαριστηθηκα πεταλι πραγματικα, και εχω δοκιμασει πολλα (εχω και ενα σωρο). Ωραια ειναι διαφορα, αλλα αισθανεσαι σαν να μπαινει κατι αναμεσα στην κιθαρα και στον ηχο σου..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/20/2020 at 2:44 PM, yameth said:

Θα ήθελα να μάθω τι συνδυασμούς πεταλιών ή και ενισχυτών χρησιμοποιείτε όσοι παίζετε με την Gibson 335 ή παρόμοιες κιθάρες semi-hollow που έχουν ένα πολύ χαρακτηριστικό ήχο στα χαμηλομεσαία.

Το στάνταρ που κάνω πλέον με κάθε κιθάρα που παίζω, συμπεριλαμβανομένης και μια κουφωτής epiphone dot με dimarzio PAF, είναι να χρησιμοποιώ ένα booster ή το boss eq πάντα ανοιχτό, μετά από οποιοδήποτε overdrive. Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις το headroom και μειώνεις το κλιπάρισμα του drive, έχοντας φυσικά το drive χαμηλά. Αν έχεις αρκετά μεσαία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πετάλι με flat μεσαία, όπως το boss blues driver ή το EHX Soul food, αντί για πετάλια που τονίζουν τα μεσαία, όπως το tubescreamer ή το sd-1. Επίσης μπορείς αντί για overdrive να χρησιμοποιήσεις δύο booster μαζί ή έναν κομπρέσσορα κι ένα boost, ώστε να πετύχεις το break up. Σε μια τέλε έβαλα το tubescreamer πρώτο μονίμως ανοιχτό με χαμηλό drive και μετά το soul food για να παραμορφώνει τον breakup ήχο. Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις και το boss sd-1 και να αλλάξεις το eq μ' ένα πετάλι eq. Έχει ο Wampler ένα τέτοιο βίντεο. Τέλος, μπορείς να αλλάξεις και το ύψος των μαγνητών, ειδικά στον neck, ώστε να μην έχει τόσα μπάσα

Επεξεργασμένο από Ledge
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αίσθησή μου πάντως είναι ότι η 335 δεν κάνει (ως πλατφόρμα) για αυτό τον ήχο - οι solidbody τον πετυχαίνουν πιο εύκολα. Οι 335 είναι για να έχουν αυτή την (κατά κάποιο τρόπο) ένρινη ατάκα και την αλληλεπίδραση με τον ενισχυτή (για τις οποίες απαιτείται μεγαλύτερη ένταση και έχει διαφορετικό χαρακτήρα στις solidbody)

Αν για κάποιο λόγο *θέλεις* να παίζεις με 335 πρέπει να βρεις τρόπο να αλλοιώσεις το χαρακτήρα της και να την κάνεις να μοιάζει με solidbody.  Θα έκοβα το tone και θα έβαζα και ένα ήπιο limiter/compressor. (Αν τα κάνεις αυτά όλες αρχίζουν να ακούγονται ίδιες.) Μετά, θα πήγαινα σε ένα ήπιο drive τύπου barber ltd και μετά θα ξαναπείραζα το eq π.χ. από τον ενισχυτή σπρώχνοντας τα μεσαία και κόβοντας λίγο τα υψηλά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω Γιαννη οτι στο ακολουθο 

δεν σου αρεσει καθολου ο ηχος...ειμαι σιγουρος δε οτι εκει στο 2:30 βρισκεται ο απολυτος εφιαλτης σου...
Το αστειο της υποθεσης (ξερεις... περι ορεξεως) ειναι οτι αυτος ο φαζοηχος ειναι ο λογος που ψαχτηκα να αγορασω ξανα 335.

Νομιζω οτι τον ηχο που θελεις να πετυχεις, μπορω να τον πετυχω σπιτι μου με την συγκεκριμενη 335 που εχω, δηλαδη κυριως με τους μαγνητες, στον cornell romany μου στη θεση eq cut, και παΙζοντας με τα ρυθμιστικα της κιθαρας. Θα τσεκαρω το Σαββατο που θα χω λιγο χρονο.

τι μαγνητες εχει η 335 σου?

8 λεπτά πριν, nklshp είπε

Να υποθεσω Γιαννη οτι στο ακολουθο 

δεν σου αρεσει καθολου ο ηχος...ειμαι σιγουρος δε οτι εκει στο 2:30 βρισκεται ο απολυτος εφιαλτης σου...
Το αστειο της υποθεσης (ξερεις... περι ορεξεως) ειναι οτι αυτος ο φαζοηχος ειναι ο λογος που ψαχτηκα να αγορασω ξανα 335.

Νομιζω οτι τον ηχο που θελεις να πετυχεις, μπορω να τον πετυχω σπιτι μου με την συγκεκριμενη 335 που εχω, δηλαδη κυριως με τους μαγνητες, στον cornell romany μου στη θεση eq cut, και παΙζοντας με τα ρυθμιστικα της κιθαρας. Θα τσεκαρω το Σαββατο που θα χω λιγο χρονο.

τι μαγνητες εχει η 335 σου?

Χωρις overdrive _ καρφι!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γι αυτό λέω πως είμαι στην κοσμάρα μου! Ο κόσμος τον γουστάρει αυτόν τον ήχο. Εγω έχω το πρόβλημα.

Είναι πολύ πιθανό να είναι και θέμα ταιριάσματος ενισχυτή.

Οι μαγνητες είναι Gibson Classic '57 Humbuckers. Οτι φοράει απο το εργοστάσιο δηλαδή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yameth είπε

Γι αυτό λέω πως είμαι στην κοσμάρα μου! Ο κόσμος τον γουστάρει αυτόν τον ήχο. Εγω έχω το πρόβλημα.

Είναι πολύ πιθανό να είναι και θέμα ταιριάσματος ενισχυτή.

Οι μαγνητες είναι Gibson Classic '57 Humbuckers. Οτι φοράει απο το εργοστάσιο δηλαδή.

Αυτους ειχε και η πρωτη μου 335 την οποια θεωρουσα one trick pony.  Η δευτερη που εχει MHS ειναι πολυ πιο ευελικτο οργανο.

Στη θεση σου θα ψαχνομουν λιγο με τους μαγνητες και οχι με πεταλια πριν γυρισω σε les paul. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου