Προς το περιεχόμενο

Ο πονοκέφαλος του overdrive στην 335


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Οι διαφορές σε παρόμοιους μαγνήτες είναι ελάχιστες κατα τη γνώμη μου.

Απο το παρακάτω τεστ προτιμώ τους 57 ενω βρίσκω τους MHS κάπως dry. Ολοι τους όμως ήταν χάλια στο overdrive.🙉😄

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα τους burstbuckers pro, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη από αυτούς σε 335 και δεν ξέρω.

Νομίζω όμως ότι έχουν πιο σφιχτά μπάσα και πιο έντονα μεσαιοπρίμα.

Τους 57άρηδες τους είχα σε μια es135 και ήταν μια χαρά για την κιθάρα (σκάφος είναι).

Σε μια es333 (που ήταν μια φθηνότερη 335) είχα τους 490-498 που φόραγε η les paul custom, και μάλλον θα είχες και εκεί πρόβλημα.

Εμένα δεν με χάλαγε καθόλου βέβαια.

 

Πάντως νομίζω ότι μπορείς να το λύσεις το θέμα με κομπρέσσορα και παραμετρικό eq.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, yameth είπε

Οι μαγνητες είναι Gibson Classic '57 Humbuckers. Οτι φοράει απο το εργοστάσιο δηλαδή

 

ΓΤΠ μαγνήτες δηλαδή.

Τους είχα σε μια 335 ίδια με την δική σου. Μάπα το καρπούζι...

Μετά σε μια SG custom.

Και εκεί μάπα το καρπούζι.

Όταν τους άλλαξα με DM 36th anniversary στην LP traditional που είχα αναπνευσε το όργανο...καθάρισε ο ήχος και έπαιζε πολύ καλύτερα με od (και σκέψου ότι δεν μου αρέσουν οι humbuckers έτσι κι αλλιώς....).

Η αρχαία Yamaha AS1200s που έχω πάντως με πολύ low output PAF copies (όπως αυτούς που είχαν οι περισσότερες 335 μέχρι και το 64) φτάνει πιο κοντά στον ήχο που θες (είναι βέβαια και πολύ καλύτερη κιθάρα από την 335 έτσι κι αλλιώς 🙂🙂 ) ίσως να παίζει ρόλο και το ότι δεν έχει καπάκι κόντρα πλακέ maple όπως η 335 αλλά solid spruce.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπαρχει παντα και η επιλογη P90. Ψαχνομαι για μια τετοια κιθαρα τωρα, αλλα θα προτιμουσα 330 απο 335 (καλη τυχη βεβαια να βρω αριστερη.. ) )

 

Για humbuckers ο ηχος του Freddie king πως σας φαινεται? Απο τους αγαπημενους μου..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Alter είπε

Υπαρχει παντα και η επιλογη P90. Ψαχνομαι για μια τετοια κιθαρα τωρα, αλλα θα προτιμουσα 330 απο 335 (καλη τυχη βεβαια να βρω αριστερη.. ) )

 

Για humbuckers ο ηχος του Freddie king πως σας φαινεται? Απο τους αγαπημενους μου..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι όλη η ιστορία είναι να έχεις "δεθεί" με την κιθάρα..

 

Καλώς ή κακώς κάθε παίκτης βρίσκει έναν τύπο κιθάρας με τον οποίο εκφράζεται καλύτερα από τις άλλες κιθάρες.

 

Εγώ ας πούμε είμαι Tele player και κΣερω να βγάζω ότι ήχο θέλω αν μου δώσουν μια αξιοπρεπή τελε, εσύ είσαι σαφώς 335 player ,όχι ότι δεν βγάζεις ήχο και από άλλες κιθάρες βέβαια, είσαι άλλωστε εκπληκτικός κιθαρίστας, αλλά  αν σε ακούσει κάποιος με 335 θα πει "εδώ είμαστε".

 

Όσο περισσότερο "κόλλας" με μια κιθάρα τόσο πιο πολύ "ήχο" βγάζεις από αυτήν.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Όσο περισσότερο "κόλλας" με μια κιθάρα τόσο πιο πολύ "ήχο" βγάζεις από αυτήν.

Μα πόσο δίκιο έχεις (επιτέλους😄)!

Οσο περισσότερο μπερδεύεσαι με πολλες κατασκευες τόσο περισσότερο χάνεσαι.

Ελα όμως που όλες οι κλασικές (LP, Strat, Tele, 335) έχουν αυτό το κάτι κι αν είσαι ανοιχτός σε πολλά ακούσματα, τσιμπάς και θέλεις και το ενα, θες και τ' άλλο. Και προσπαθείς να τα ενσωματώσεις σε μια αν είναι δυνατόν.

Με τα δικά μου χάλια θα πεις. Και δίκιο θα 'χεις.

 

ΥΓ Εχω και 2 κιθάρες με Ρ90, δεν θα 'θελα να δοκιμάσω και με την 335. Αρκουν.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yameth είπε

Και προσπαθείς να τα ενσωματώσεις σε μια αν είναι δυνατόν.

 

Όντως.

 

Πάντως όσο το σκέφτομαι... επικρατεί... διχασμός στη σκέψη μου..

 

🙂

 

μια και από τους τέσσερις απόλυτα αγαπημένους μου κιθαρίστες οι δύο έπαιζαν με ΜΙΑ μόνο κιθαρα (Rowland S.Howard,Andy Summers) ενώ οι άλλοι δύο (the Edge, Johnny Marr) τις άλλαζαν σαν τα πουκάμισα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

 

μια και από τους τέσσερις απόλυτα αγαπημένους μου κιθαρίστες οι δύο έπαιζαν με ΜΙΑ μόνο κιθαρα (Rowland S.Howard,Andy Summers) ενώ οι άλλοι δύο (the Edge, Johnny Marr) τις άλλαζαν σαν τα πουκάμισα...

Λάθος.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Λάθος.

 

Στους Police της πρώτης περιόδου εννοώ.

Τα άλλα είναι filler 😉

 

Καλά για το reunion live δεν το συζητώ κάν ,το γεγονός ότι έπαιξε τα 2/3 της συναυλίας με την ακατανομαστη ινε ντροπει 🙂

 

Δες εδώ και μια ωραία συνέντευξη του... προδότη... αλλά η ιστορία είναι ιστορία ..και Andy Summers= tele 🙂

 

https://www.vintageguitar.com/32439/andy-summers/

 

bought it off a kid in Los Angeles prior to the Police for like, 200 bucks. He wanted the money and I needed a guitar. I was very fortunate; I realized later that night, “This is a really great guitar. It’s magical.” And I offered to give it back, but he didn’t want it. For me, it was a life-changing instrument. I still have it, obviously – I can’t get rid of a guitar that changed everything for me and I used to record almost every single Police track. It’s a hybrid instrument, whoever had it put a Gibson humbucker in the front and an overdrive switch powered by a nine-volt battery. There was an out-of-phase switch on it, as well. So, somebody really played around, and it was an absolutely kick-ass guitar. I barely play it anymore, though.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου