Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου pedalboard 2020 - Superfunk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό ήθελα να φτιάξω μια μικρή πεταλιέρα με τα βασικά πετάλια που όντως χρησιμοποιώ.

Δηλ. ένα overdrive ,ένα booster/eq,ένα tremolo & ένα delay.

Τα υπόλοιπα πετάλια που έχω στην πεταλιέρα μου δηλαδή wah/phaser/distortion/chorus/vibrato μου αρέσουν πολύ αλλά τα χρησιμοποιώ ελάχιστα.

Βλέποντας αυτό το video κατάλαβα ότι οι περισσότεροι αγαπημένοι μου κιθαρίστες  χρησιμοποιούν & αυτοί πάνω κάτω μόνο αυτά τα effects (πολλοι χρησιμοποιούν compressor αντι για eq/booster αλλά οι ενισχυτες μου είναι low wattage οπότε κομπρεσαρουν φυσικά και γενικά προτιμώ το eq σαν booster σε single note παιξιμο ).

 

 

 

Oπότε είπα να φτιάξω μια…ΠΟΛΥ φθηνή replica της … αγοράζοντας τα φθηνότερα αξιοπρεπή πετάλια που βρήκα στου Θωμα το μαγαζι.

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το πόσο καλά και φθηνά πετάλια υπάρχουν πλέον στην αγορά..

Πήρα λοιπόν τα παρακάτω εργαλεία και στρώθηκα στη συναρμολόγηση (total cost EUR 231,9 για καλώδια,pedalboard,fully isolated power supply,tuner,od,eq,tremolo & delay!):

 

 

1x Harley Benton PowerPlant Junior

 

 

€31.00

 

1x Warwick Rocktuner Pedal Tuner Lemon

 

 

€19.90

 

1x Harley Benton SpaceShip 50M

 

 

€45.00

 

1x tc electronic Cinders Overdrive

 

 

€36.00

 

1x XVive V5 Delay

 

€44.00

 

1x XVive V16 Undulator

I

€24.90

 

1x XVive V15 Tone Shaper Equalizer

 

I

€16.90

 

4x Rockboard Flat Patch Cable Black 10 cm

 

 Price per unit €3.55                                              €14.20    

Συμπεράσματα και τελικό αποτέλεσμα:

 

1.Pedalboard: εξαιρετικό και ΤΖΑΜΠΑ

2.Power supply: αθόρυβο και ΤΖΑΜΠΑ (έχω και τον μεγάλο του αδερφό στο μεγάλο pb μου & τα συνιστώ ανεπιφύλακτα)

3.OD: δεν είναι ακριβώς …μόνο overdrive και σίγουρα δεν είναι TS,μου θυμίζει blues driver on steroids….έχει …πονηρό tone που ,για τα δικά μου γούστα…καταστρέφει τον ήχο μετά την μέση. Μετά από δοκιμές κατέληξα (για tele /strat) στους δικούς μου low wattage ενισχυτές σε 30% tone,60% drive & 60% volume και ειμαι μια χαρα…ειναι επισης ΥΠΕΡΟΧΟ clean boost.

 

4.tuner: Κουρδίζει. Δεν «τρώει» σήμα .Μια χαρά. Μακάρι να είχε και buffer αλλά μια και έχω το delay πάντα ανοιχτό δεν πολυσκάω με τόσα λιγα πεταλια.  

 

5.tremolo: ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ! Δεν έχει σε ΤΙΠΟΤΑ να ζηλεψει από το πανακριβο Pleasure Trem που εχω στην άλλη μου πεταλιερα. ΜΠΟΥΣΤΑΡΕΙ ελαφρως το σημα, πραγμα πολυ χρησιμο μια και το volume drop ειναι προβλημα σε πολλα tremolo.

 

6.eq: ωραίο αλλα πολυ θορυβωδες...θα επιστραφει και στη θεση του θα παρει το ΤC EL CAMBO OD.

 

7. delay: Δεν ξερω αν είναι analog ή digital (το διαφημίζουν ως «analog» & έχει μόνο 40 ΜΑ καταναλωση αλλά ρε παιδι  μου 600ms maximum analog delay time σε τετοια τρελλη τιμη?) αλλά ακούγεται σαν ένα πολύ καλό αναλογικό delay, σαν και αυτό που έχω συνηθίσει τοσα χρόνια. Μακάρι να είχε και tap tempo αλλα θα επιζήσω και χωρις αυτό… δεν πειραζει….

 

8:καλώδια: Μετανοιωσα που δεν πηρα και αλλα ώστε να βγαλω τις γκουμουτσες που εχω στην άλλη πεταλιερα ,ειλικρινα δεν βλεπω τον λογο καποιος να χρησιμοποιει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ καλωδια από αυτά.Τα έχουν όλα: καλή τιμή,πολύ χαμηλό capacitance,εξαιρετικη κατασκευη,ελαστικότητα & μηδενικο ογκο….highly recommended.

pb.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 9

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και ανοιξες θεμα με ''φτηνα ΄΄ πεταλακια εχω βρει αυτο https://www.andertons.co.uk/guitar-dept/guitar-pedals/delay-pedals/digital-delay-pedals/landlord-fx-frothy-head   πιο πολυ για το reverse .. εχει γνωμη κανεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Για strat κάνουν;

 

Κάνουν, βέβαια ο ήχος είναι υποδεέστερος.

 

Με την tele ειναι σαν να είσαι σε γιώτ με την Diane Lane   Ιούλη μήνα στην Νάξο  ,με την strat σαν να είσαι με τη ΛΟΥΚΑ  σε διαδήλωση των "αγαναΧτησμένων" ΦλεΒαρη στο Συνταγμα 

 

😊

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Τα xvive δεν είναι αντίστοιχα με τα mooer joyo κ.λπ. ; Μου αρέσουν πολύ τα mini pedals άλλα όσες φορές τα δοκίμασα ήθελα λίγο σημάδι για να τα πετύχω (πάντα παίζω στο σπίτι και ποτέ live), να ‘χαμε να λέγαμε δηλαδή, αλλά μου έμοιαζαν λίγο εύθραυστα. Α ρε boss-άρα με το καλύτερο stomp switch

Στο tuner δεν είναι λίγο μικρή η οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekim είπε

Στο tuner δεν είναι λίγο μικρή η οθόνη;

 

Μια χαρα παντως την βλεπω εγω την...νοτα και ειμαι και ραμολι.

 

Εξ'αλλου το κουρδισμα ειναι υπερεκτιμημένο.....🤣

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Κάνουν, βέβαια ο ήχος είναι υποδεέστερος.

 

Με την tele ειναι σαν να είσαι σε γιώτ με την Diane Lane   Ιούλη μήνα στην Νάξο  ,με την strat σαν να είσαι με τη ΛΟΥΚΑ  σε διαδήλωση των "αγαναΧτησμένων" ΦλεΒαρη στο Συνταγμα 

 

😊

Κι εσύ που το ξέρεις ότι έχω αδυναμία στην Diane?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Κι εσύ που το ξέρεις ότι έχω αδυναμία στην Diane?

 

 

Τα έχουμε πει αΦτα....ολοι οι ΣΩΣΤΟΙ και ΕΜΠΕΙΡΟΙ ερωτικα ΓΕΡΟΝΤΕΣ σε αΦτην εχουν αδυναμία.

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Superfunk said:

 

Κάνουν, βέβαια ο ήχος είναι υποδεέστερος.

 

Με την tele ειναι σαν να είσαι σε γιώτ με την Diane Lane   Ιούλη μήνα στην Νάξο  ,με την strat σαν να είσαι με τη ΛΟΥΚΑ  σε διαδήλωση των "αγαναΧτησμένων" ΦλεΒαρη στο Συνταγμα 

 

😊

My name is Luca?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Superfunk said:

 

Με την tele ειναι σαν να είσαι σε γιώτ με την Diane Lane   Ιούλη μήνα στην Νάξο  ,με την strat σαν να είσαι με τη ΛΟΥΚΑ  σε διαδήλωση των "αγαναΧτησμένων" ΦλεΒαρη στο Συνταγμα 

 

 

Δηλαδή με sg και πεταλιέρα είναι σαν να είσαι με την Megan Fox στην καραϊβική ...

Καθήστε εσείς στην Νάξο ασούμε ...

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Το νέο μου pedalboard 2020 - Superfunk

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου