Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου pedalboard 2020 - Superfunk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ekim είπε

παιδιά πιστεύεται ότι όταν υπάρχουν τα tc electronics mojomojo και dark matter σε αυτές τις τιμές, υπάρχει λόγος κάποιος να πάει στα joyo, mooer, xvive κ.λπ. ;

 

OXI

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οχι. Ειδικα το dark matter παταει πολλα πεταλια και με τριπλη τιμη. 

Και επισης υπαρχει και η electro harmonix με μεγαλη γκαμα στα 60-80 ευρω. Και εδω πρεπει να αναρωτιεσαι εαν αξιζει να δωσεις 120+ για κατι πιο επωνυμο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και εδω πρεπει να αναρωτιεσαι εαν αξιζει να δωσεις 120+ για κατι πιο επωνυμο.

Ε ναι, κάπου εκεί θέλω να καταλήξω.

Έτσι όπως είναι πλέον η αγορά στα πετάλια, δεν ξέρω αν αξίζει να κοιτάς ακόμα και μεταχειρισμένα της σειράς, που θεωρητικά οι τιμές είναι πολύ καλές, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekim είπε

Και για να επανέλθω λίγο στο θέμα, παιδιά πιστεύεται ότι όταν υπάρχουν τα tc electronics mojomojo και dark matter σε αυτές τις τιμές, υπάρχει λόγος κάποιος να πάει στα joyo, mooer, xvive κ.λπ. ;

Να διευκρινήσω ότι σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τα κινέζικα, αλλά θεωρητικά πάντα, τα μεν έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα δε.

 

Aπό την μια όχι δεν υπάρχει λόγος, από την άλλη ένα rowin lef-602b (κάπως έτσι) και ένα tc electronics spark mini, και τα δυο μάλλον κινέζικα μίνι πεταλάκια, που απέκτησα είτε ως δώρο είτε με ελάχιστα χρήματα, τα έχω εγκαταστήσει στην πεταλιέρα μου.... ακριβώς επειδή είναι τοσοδούλικα και δεν πιάνουν χώρο, οπότε γιατί όχι. Δεν είναι main πετάλια, αλλά μια χαρά κάνουν την δουλειά τους αν σου χρειαστούν, σίγουρα δεν πάνε για πέταμα.

 

(Το tc electronics νομίζω είναι κινέζικο το συγκεκριμένο. Βασικά πλέον πολλά από τα πετάλια φτιάχνονται στην κίνα και ας μην είναι κινέζικη εταιρεία).

 

Πάντως με το ''θεωρητικά τα μη κινέζικα πετάλια έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής'' δεν συμφωνώ.

Δεν μου έχει χαλάσει ποτέ κινέζικο πετάλι. Αντίθετα Electroharmonix Small Clone και Radial Tonebone Plexitube μου έχουν πάει περίπατο, το δε δεύτερο εις διπλούν (αυτό και αν πόνεσε οικονομικά, 300+ ευρώ πετάλι).

Μάλλον είναι θέμα πολυπλοκότητας του κυκλώματος. Απίθανο το θεωρώ να σου χαλάσει ένα κινέζικο mini pedal για οποιονδήποτε λόγο.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καμποσα κινεζικα μινι πεταλια. Μου εχει χαλασει μονο ενας 3way διακοπτης. Τον βραχυκυκλωσα στη θεση που μου αρεσει και τελος. Τιμια μεν, πολυ φτηνιαρικα δε. Τα φτηνα tc δεν εχουν σχεση ποιοτικως. Ανωτερα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελική υλοποίηση μια και 3 από τα mini pedals.....ήταν...χαλασμένα και ο μπαρμπα Θωμας που έκανε refund.

Το ,χαλασμένο με την έννοια του ότι κανει ενα πολυ ισχυρο boost οταν ανοιγει, xvive tremolo μπηκε μπροστα μπροστα ,γιατι εκτος των αλλων "δεν θελει" να βλέπει αλλο πεταλι μια και παραμορφωνει 🤔 , και εκτελεί χρέη pre overdrive boost (αλλά και δυνατού tremolo σαν χαρακτηρας ειναι φανταστικο τρεμολο), το tuner ειναι πλεον ενα Harley Benton & δουλεύει τέλεια και το main tremolo ειναι το TCE Choka trem που ειναι μια χαρα (αν και δεν έχει vintage trem mode αλλά μονο square/triangle).                                                  To CINDERS  τελικά δεν μου αρέσει ως overdrive/distortion (πολύ metal) αλλά ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ clean boost με πολυ χρήσιμο tone οποτε πλεον εκτελεί τέτοια χρέη....

πβ3.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Superfunk said:

Τελική υλοποίηση μια και 3 από τα mini pedals.....ήταν...χαλασμένα και ο μπαρμπα Θωμας που έκανε refund.

Το ,χαλασμένο με την έννοια του ότι κανει ενα πολυ ισχυρο boost οταν ανοιγει (ποιός??), xvive tremolo μπηκε μπροστα μπροστα ,γιατι εκτος των αλλων "δεν θελει" να βλέπει αλλο πεταλι μια και παραμορφωνει 🤔 , και εκτελεί χρέη pre overdrive boost (αλλά και δυνατού tremolo σαν χαρακτηρας ειναι φανταστικο τρεμολο), το tuner ειναι πλεον (πριν? γιατί?) ενα Harley Benton & δουλεύει τέλεια και το main tremolo ειναι το TCE Choka trem που ειναι μια χαρα (αν και δεν έχει vintage trem mode αλλά μονο square/triangle).                                                  To CINDERS  τελικά δεν μου αρέσει ως overdrive/distortion (πολύ metal) αλλά ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ clean boost με πολυ χρήσιμο tone οποτε πλεον εκτελεί τέτοια χρέη.... (δεν υπάρχουν άλλα ήδη που να κάνουν αυτή τη δουλειά?)

 

σόρρυ αλλά τα bold δεν τα έπιασα, εκτός αν είναι συνέχεια απο προηγούμενο επεισόδιο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είσαι κάπου Πειραιά, δυτικές συνοικίες, δυτικά της Αθηνών Λαμίας γενικά, ή κάπου επαρχία (ένα βήμα ανατολικά από Κάντζα και βόρεια από Άνοιξη είσαι επαρχεία);
  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ποιός??

 

Μα το xvive tremolo ΦΥΣΙΚΑ.

 

39 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν υπάρχουν άλλα ήδη που να κάνουν αυτή τη δουλειά?

 

Υπάρχουν άλλα δεν ήθελα να δώσω λεφτά 🙂 , αφού το πήρα το πετάλι γιατί να μην το χρησιμοποιήσω ;Αφού είναι killer booster.και αν ποτέ το γυρίσω ποτέ στο μέταλ το χρησιμοποιω και σαν distortion 😞

 

Για τα υπόλοιπα διάβασε το thread ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

 

Ο Θωμάς πάντως μου έκανε refund ,(credit to my account) για το xvive tremolo,xvive eq & Warwick tuner. (Εννοείται κράτησα και τα χαλασμένα πετάλια ,μια και το τρέμολο λειτουργεί ως ΥΠΈΡΟΧΟ booster γιατί να πάει χαμένο;)

 

Α κΣεχασα να πω ότι τελικά δεν μπορώ να βρω καλύτερο overdrive από το mojo mojo οπότε χτυπησα ακόμα ένα μπιρ παρά από τα μεταχειρισμένα του ΝΟΙΖ 🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου