Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου pedalboard 2020 - Superfunk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Το ,χαλασμένο με την έννοια του ότι κανει ενα πολυ ισχυρο boost οταν ανοιγει, xvive tremolo μπηκε μπροστα μπροστα

@Superfunk κ εγω ειμαι κατοχος του xvive tremolo οντως μονο σαν πρωτο πεταλι δουλευει,οντως εχει volume boost,αλλα ειναi εξαιρετικο το ατιμο.αυτο που μου παρουσιασε εμενα ειναι οτι εκανε σαν oscilation σε ανυποπτο χρονο(ειτε ηταν on ειτε off).το πρωτο που πηρα μου το εκαναν αλλαγη απο το καταστημα αλλα και το δευτερο εκανε το ιδιο.με το ψαξιμο εχω φτασει μαλλον οτι "φταει" το stereo output..του εβαζα ενα απλο καρφι και κατα καποιο τροπο το ακυρωνε.και το φαινομενο εξαφανιζοταν.σου ετυχε κατι τετοιο εσενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannisp είπε

@Superfunk κ εγω ειμαι κατοχος του xvive tremolo οντως μονο σαν πρωτο πεταλι δουλευει,οντως εχει volume boost,αλλα ειναi εξαιρετικο το ατιμο.αυτο που μου παρουσιασε εμενα ειναι οτι εκανε σαν oscilation σε ανυποπτο χρονο(ειτε ηταν on ειτε off).το πρωτο που πηρα μου το εκαναν αλλαγη απο το καταστημα αλλα και το δευτερο εκανε το ιδιο.με το ψαξιμο εχω φτασει μαλλον οτι "φταει" το stereo output..του εβαζα ενα απλο καρφι και κατα καποιο τροπο το ακυρωνε.και το φαινομενο εξαφανιζοταν.σου ετυχε κατι τετοιο εσενα;

 

Θα το δοκιμάσω το κόλπο και θα σου πω (αν πέφτει το boost), κρίμα γιατί είναι από τα ωραιότερα τρέμολο που έχω παίξει και έχω παίξει, αποκτήσει ουκ ολίγα... oscillation πάντως δεν κάνει το δικό μου

 

Edit δεν αλλάζει τίποτα και παρατήρησα ότι ακόμα και κλειστό όσο.... ζεσταίνεται 🙂 παραμορφώνει το σήμα οπότε....λε πουλ 😞

 

Τελική διαμόρφωση:

 

20200721_184852.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Superfunk said:

 

Μα το xvive tremolo ΦΥΣΙΚΑ.

 

 

Υπάρχουν άλλα δεν ήθελα να δώσω λεφτά 🙂 , αφού το πήρα το πετάλι γιατί να μην το χρησιμοποιήσω ;Αφού είναι killer booster.και αν ποτέ το γυρίσω ποτέ στο μέταλ το χρησιμοποιω και σαν distortion 😞

 

 

Δεν ειπα να παρεις αλλο. Παλιοτερα ειχες πει οτι επαιρνες clean boost απο ενα joyo ή το boss eq αν θυμαμαι καλα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν ειπα να παρεις αλλο. Παλιοτερα ειχες πει οτι επαιρνες clean boost απο ενα joyo ή το boss eq αν θυμαμαι καλα

 

Ναι ,στην μεγάλη πεταλιερα πάντα το GE7.

Στη μικρή θα χρησιμοποιούσα το xvive eq αλλά... χάλασε... οπότε πήρε σειρά το Cinders μια και το είχα και κάνει μια χαρά δουλειά ως boost. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η κρίσιμη ερώτηση

οι δυο (?) πεταλιέρες κάνουν την ίδια δουλειά?

πως τις ξεχωρίζεις και γιατί είναι 2?

 

ρωτάω γιατί εγώ συνήθως αν συνηθίσω να έχω κάτι, μετά το ψάχνω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειναι πολλοι οι λογοι για δυο πεταλιερες. Η μια για single coils και η αλλη για humbuckers. H μια για καθαρο ενισχυτη με overdrive μονο απο πεταλια, η αλλη για βρωμικο ενισχυτη. Η μια με flavor A, η αλλη με flavor B. Η μια μεγαλη και πληρης, η αλλη μικρη και ευελικτη για jam. Κλπ.....

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και η κρίσιμη ερώτηση

οι δυο (?) πεταλιέρες κάνουν την ίδια δουλειά?

πως τις ξεχωρίζεις και γιατί είναι 2?

 

ρωτάω γιατί εγώ συνήθως αν συνηθίσω να έχω κάτι, μετά το ψάχνω

 

Όλες οι απαντήσεις στην ΑΡΧΗ του παρόντος thread 🙂 (στο αρχικό ποστ)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

Μπορει να ειναι πολλοι οι λογοι για δυο πελιερες. Η μια στα single coils και η αλλη για humbuckers. H μια για καθαρο ενισχυτη με overdrive μονο απο πεταλια, η αλλα για βρωμικο ενισχυτη. Η μια με flavor A, η αλλη με flavor B. Η μια μεγαλη και πληρης, η αλλα μικρη και ευελικτη για jam. Κλπ.....

 

πολύ large μου ακούγεστε....

Just now, Superfunk said:

 

Όλες οι απαντήσεις στην ΑΡΧΗ του παρόντος thread 🙂

 

επιστρέφω σε λίγα λεπτά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου