Προς το περιεχόμενο

Το ακόρντο D13b5b9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, Jazzjoker said:

Εξάχορδα ακόρντα μόνο σε chord solo

 

Να ακούσω chord solo με εξάφθογγα ακκόρντα να πέσω κάτω να προσκυνάω ασούμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

Να ακούσω chord solo με εξάφθογγα ακκόρντα να πέσω κάτω να προσκυνάω ασούμε.

 

Έχω μια βερσιόν του polka dots and moonbeams με κάτι ωραία voicings με ανοιχτές. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Jazzjoker said:

 

Έχω μια βερσιόν του polka dots and moonbeams με κάτι ωραία voicings με ανοιχτές. 

 

Chord melody εννοείς φαντάζομαι ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Jazzjoker said:

Ποια η διαφορά;

 

 

 

Το ένα είναι να παίζεις ταυτόχρονα την μελωδία και την αρμονία του κομματιού, να εναρμονίσεις δηλαδή την μελωδία, και το άλλο είναι να κάνεις σόλο με ακκόρντα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

 

Το ένα είναι να παίζεις ταυτόχρονα την μελωδία και την αρμονία του κομματιού, να εναρμονίσεις δηλαδή την μελωδία, και το άλλο είναι να κάνεις σόλο με ακκόρντα.

Καμμία διαφορα.

Αφου κανενα δεν μπορουμε

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσαν πριν καμια 85αριά χρόνια, μετά βγήκε η τελεκάστερ και δεν μπορούσαν οι πιο πολλοι γιατί  ήταν ευκολότερη και βαριόντουσαν να ξαναγυρίσουν στα μόρτικα παιξίματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεμιναριακού επιπέδου οι αναλύσεις εδω μέσα και μπράβο σας.

Ωραιότατο θέμα.

 

Πάντως εγώ έχω το εξής απορία απο χθές και περίμενα μήπως απαντηθεί κάπως και δε γίνω ρεντικολο :classic_rolleyes:

 

Αν δεν λέει πουθενά ο συγγραφέας του βιβλίου περί μή παιξίματος της D (4η χορδή), και δεν το συμβολίζει κάπως (με ένα x στο σχεδιάγραμμα) , και δεν είναι section με movable chords (αυτό θα μας το πει ο dim), για ποιό λόγο το ονομάζει D και όχι τόσα άλλα που θα μπορούσε;
Ξέρω οτι 3η και 5η αν δεν υποστούν αλλοίωση δεν αναγράφονται στο όνομα της συγχορδίας και άρα εννοούνται αλλά απο τη στιγμή που η ονομασία της συγχορδίας ξεκινάει με το D γίνεται να παραληφθεί η ίδια της η βάση;

 

Θα μου πεις, τζαζ είναι, όλα γίνονται και εξηγούνται με κάποιο τρόπο, οκ.

Αλλά όταν έχουμε μια Universal γλώσσα δε πρέπει να έχουμε και κοινούς κανόνες;

Δλδ όταν κάποιος δει στη παρτιτούρα του D13b5b9 (ανευ σχεδιαγράμματος) δεν εννοείται οτι θα συμπεριλάβει τονική και 3η;

Επεξεργασμένο από gmoukou

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fusiongtr said:

Το ένα είναι να παίζεις ταυτόχρονα την μελωδία και την αρμονία του κομματιού, να εναρμονίσεις δηλαδή την μελωδία, και το άλλο είναι να κάνεις σόλο με ακκόρντα.

 

Ναι διαφέρουν οι ορισμοί. Όχι ότι έχει καμία σημασία αλλά εγώ "διδάχθηκα" ότι το chord solo είναι σόλο κιθάρα που παίζει την εναρμονισμένη μελωδία. Τώρα οι μαγκιές που ξεκίνησε o Montgomery και συνέχισαν και διάφοροι άλλοι αλητήριοι, παραμένουν στο πεδίο του σκέτου σόλο.

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Jazzjoker said:

 

Τώρα οι μαγκιές που ξεκίνησε o Montgomery και συνέχισαν και διάφοροι άλλοι αλητήριοι, παραμένουν στο πεδίο του σκέτου σόλο.

 

Χαχαχαχα, ναι βρε συ ...

Σόλο είναι, απλά γίνεται με ακκόρντα.

Έτσι ερμήνευσα το chord solo που έγραψες, γι' αυτό είπα ότι πολύ δύσκολα θα γίνει με εξάφθογγα ακκόρντα.

Τους αλιήται που τα βγάλανε, κι εγώ τους κατηγοράω ασούμε ...

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου