Προς το περιεχόμενο

Το ακόρντο D13b5b9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

δεν σε πιάνω

από που συνάγεται ότι δεν υπάρχει root? εφόσον σου δίνει το όνομα της συγχορδίας τότε η Root στην προκειμένη είναι η Ρε.

D13b5b9

1 (root) D

3rd         F#

b5          Ab

7            C

b9          Eb

13          B

 

Το ότι δίνει το όνομα της συγχορδίας απλοποιεί τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
27 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Δλδ όταν κάποιος δει στη παρτιτούρα του D13b5b9 (ανευ σχεδιαγράμματος) δεν εννοείται οτι θα συμπεριλάβει τονική και 3η;

Roots are for sissies. 🙂

 

Πέραν της πλάκας, εξαρτάται από το context.  Δηλαδή, σε μπάντα που υπάρχει μπάσο-ή υπάρχουν ισχυρά συμφραζόμενα- δεν χρειάζεται. Ακόμα και σε σόλο κιθάρα, συχνά δεν είναι απαραίτητο. Εξάλλου, όπως ανέφερα και νωρίτερα, είναι πιο εύκολο/χρήσιμο να βρεθούνε πολλές και ενδιαφέρουσες αναστροφές αν κάποιος αφήσει την τονική κατά μέρος και δουλέψει με το upper structure.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dimsonic είπε

Μια ματιά στο δίκτυο βρίσκει τον μισό πλανήτη να κατεβάζει #@%$@! για το ακόρντο και να προσπαθεί να λύσει τον γρίφο.

Δεν υπάρχει κανένας γρίφος

 

Και δε μου φάνηκε καθόλου παλούκι, από περιέργεια πήρα την κιθάρα και το έπιασα αμέσως το ακόρντο, δε θέλει και κανένα stretching φοβερό

Επεξεργασμένο από >PE-LD<
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, >PE-LD< said:

από που συνάγεται ότι δεν υπάρχει root?

Είναι ο συγκεκριμένος δακτυλισμός που πόσταρε ο dim στο αρχικό ποστ που δεν έχει τονική.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, >PE-LD< said:

από που συνάγεται ότι δεν υπάρχει root? εφόσον σου δίνει το όνομα της συγχορδίας τότε η Root στην προκειμένη είναι η Ρε.

D13b5b9

1 (root) D

3rd         F#

b5          Ab

7            C

b9          Eb

13          B

 

Το ότι δίνει το όνομα της συγχορδίας απλοποιεί τα πράγματα.

Η D ειπαμε δεν παιζεται. Ουτε ως νότα ουτε ως χορδη

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Είναι ο συγκεκριμένος δακτυλισμός που πόσταρε ο dim στο αρχικό ποστ που δεν έχει τονική.

Ναι αλλά σου δίνει το όνομα της συγχορδίας. Αν δε σου το έδινε θα μπορούσαμε να το ονομάσουμε με 2-3 ονόματα. Root έχει, είναι η Ρε απλά δεν την παίζει η κιθάρα.

Για να μην τα μπερδεύω εφόσον μιλάμε για rootless ακόρντο και πάλι ΡΕ είναι η τονική καθότι την ονομασία μας της έχει δώσει ήδη ο author

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Η D ειπαμε δεν παιζεται. Ουτε ως νότα ουτε ως χορδη

Δεν λέει κάτι αυτό. Σου έχει δώσει το όνομα οπότε σ' αρέσει δε σ' αρέσει η συγχορδία είναι Ρε. Αν δε σου έδινε όνομα θα μπορούσες να την πεις με το άλλο όνομα που έγραψες στην αρχή. Εκτός κι αν σου έδινε και όλη την αρμονία του κομματιού οπότε θα έβρισκες από κει τι ακόρντο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, >PE-LD< said:

 

Και δε μου φάνηκε καθόλου παλούκι, από περιέργεια πήρα την κιθάρα και το έπιασα αμέσως το ακόρντο, δε θέλει και κανένα stretching φοβερό

Good for you.

Εγω οπως ειπα χρειαστηκα μια μερα.

 

2 minutes ago, >PE-LD< said:

Ναι αλλά σου δίνει το όνομα της συγχορδίας. Αν δε σου το έδινε θα μπορούσαμε να το ονομάσουμε με 2-3 ονόματα. Root έχει, είναι η Ρε απλά δεν την παίζει η κιθάρα.

Για να μην τα μπερδεύω εφόσον μιλάμε για rootless ακόρντο και πάλι ΡΕ είναι η τονική καθότι την ονομασία μας της έχει δώσει ήδη ο author

Δεν λέει κάτι αυτό. Σου έχει δώσει το όνομα οπότε σ' αρέσει δε σ' αρέσει η συγχορδία είναι Ρε. Αν δε σου έδινε όνομα θα μπορούσες να την πεις με το άλλο όνομα που έγραψες στην αρχή. Εκτός κι αν σου έδινε και όλη την αρμονία του κομματιού οπότε θα έβρισκες από κει τι ακόρντο είναι.

 

Συγνωμη αλλα το δικο μου μυαλο σε μια συγχορδια που ονομαζεται χ ψαχνει παγια μια νότα χ μεσα της ωστε να ξερει που θα παιξει την χ+5 αυριο.

Το μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτεται ειναι d αλλα ειναι στη θεση της Ab.

Κάποτε μπορει. Τωρα πια οχι.

Αν σου πω δηλ παιξε την E13b5b9 πως θα κανει αστραπιαία το μυαλο σου υπολογισμο να την παιξεις στο 6ο ταστο; Συνδέεται ευκολα το 6ο ταστο με Ε; για μενα οχι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Συγνωμη αλλα το δικο μου μυαλο σε μια συγχορδια που ονομαζεται χ ψαχνει παγια μια νότα χ μεσα της ωστε να ξερει που θα παιξει την χ+5 αυριο.

Το μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτεται ειναι d αλλα ειναι στη θεση της Ab.

Κάποτε μπορει. Τωρα πια οχι.

Αν σου πω δηλ παιξε την E13b5b9 πως θα κανει αστραπιαία το μυαλο σου υπολογισμο να την παιξεις στο 6ο ταστο; Συνδέεται ευκολα το 6ο ταστο με Ε; για μενα οχι

Θα πρέπει να εξάγεις κάποιον κανόνα για κάθε περίσταση, του τύπου...για να έχω το τάδε ακόρντο, παίζω το δείνα voicing που απέχει το χ διάστημα από την τονική. Ακούγεται σαν rocket science, αλλά με μικρά βήματα, εστιασμένα σε ήχους που σου αρέσουν, βγαίνει άκρη.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, pipityri said:

Θα πρέπει να εξάγεις κάποιον κανόνα για κάθε περίσταση, του τύπου...για να έχω το τάδε ακόρντο, παίζω το δείνα voicing που απέχει το χ διάστημα από την τονική. Ακούγεται σαν rocket science, αλλά με μικρά βήματα, εστιασμένα σε ήχους που σου αρέσουν, βγαίνει άκρη.

 

Ωραίο ακούγεται και αυτό, όταν θα έχεις χρόνο κάντο λίγο πιο λιανά :classic_smile:

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Ωραίο ακούγεται και αυτό, όταν θα έχεις χρόνο κάντο λίγο πιο λιανά :classic_smile:

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάτι σχετικό το βράδυ. 🙂

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου