Προς το περιεχόμενο

Lenovo P53 VS Macbook Pro


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σε όλους

Θέλω λίγο τη γνώμη σας σε ένα θέμα.

 

Θα χρειαστεί να πάρω ένα laptop λόγω δουλειάς (γραφιστικά κτλ).

Θέλω να πάρω ένα πολύ καλό μηχάνημα και ιδανικά να το συνδυάσω με τα μουσικά.

Έχω καταλήξει στο Lenovo Thinkpad P53

παραθέτω specs:

 

Lenovo ThinkPad P53

 

Win 10 Pro 64-bit - English

Intel Core i7 (9th Gen) 9750H / 2.6 GHz (4.5 GHz) / 12 MB Cache /

16 GB DDR4 (2 x 8 GB)

(Max RAM Supported

128 GB, 4 slots)

512 GB SSD TCG Opal Encryption 2,NVMe

Up to 3 drives (3x M.2 SSD or 1x HDD + 2x M.2 SSD), 

 

15.6"LED backlight 1920 x 1080 / Full HD

NVIDIA Quadro T1000 / Intel UHD Graphics 630

4 GB GDDR5 SDRAM

 

USB 3.1 Gen 1 (Always On)
USB 3.1 Gen 1
USB-C 3.1 Gen 1/DisplayPort (Power Delivery)
2 x USB-C 3.1 Gen 2/Thunderbolt 3/DisplayPort (Power Delivery)
HDMI
LAN
Headphone/microphone combo jack

4 in 1 (SD Card,MultiMediaCard,SDHC Card,SDXC Card,SDXC UHS-II Card)

 

Όπως βλέπετε θα έχω τη δυνατότητα για σημαντική αναβάθμιση αν θέλω.

Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει firewire για την RME Fireface 400 που έχω (αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει αντάπτορας)

 

Η ερώτηση είναι η εξής...

Υπάρχει σοβαρός λόγος αντί του lenovo να επιλέξω το καινούριο macbook pro

https://www.istorm.gr/16-inch-macbook-pro-2-6ghz-6-core-9th-generation-intel-core-i7-512gb-space-grey.html

Ακούω συνεχώς ότι τα mac είναι πιο αξιόπιστα κτλ, αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι δεν αναβαθμίζονται...

Να πω επίσης ότι χρησιμοποιώ cubase.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω  2-3 πράγματα...

το lenovo ακούγεται δυνατό.

Βέβαια είναι 3 σειρα μετά από hp, dell, klp

Θα σου έλεγα για μακ αν ξέρεις να τα δουλεύεις.

Εζησα λίγο με μακ και κουράστηκα να ψάχνω πώς γίνεται το τάδε που ξέρω πως γίνεται στα windows.

Θα το έπαιρνα μόνο 

1. αν είχα λεφτά

2. αν το έπαιρνα για 2ο μόνο για μουσική. Και εγώ cubase έχω.

 

Τώρα να σε βοηθήσω με το θεμα fireface.

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις firewire. Μπορείς να αγοράσεις το rme digiface και να συνδέσεις μέσω αυτού με usb την fireface.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, ikon said:

Θα χρειαστεί να πάρω ένα laptop λόγω δουλειάς (γραφιστικά κτλ).

 

To 99% των γραφιστών του κόσμου χρησιμοποιεί Mac

14 minutes ago, ikon said:

Να πω επίσης ότι χρησιμοποιώ cubase.

Τελικά το θέλεις για μουσική ή γραφικά?

14 minutes ago, ikon said:

Ακούω συνεχώς ότι τα mac είναι πιο αξιόπιστα κτλ, αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι δεν αναβαθμίζονται...

Δεν αναβαθμίζονται...γιατί δεν χρειάζεται. Το παίρνεις από την αρχή γι αυτό που το θέλεις. Συνήθως τα Μac που έχω βγάζουν 10ετία (και ξεκίνησα να έχω από το 1988...). Δεν αναβάθμισα ποτέ κανένα.

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimsonic κι εμένα με κουράζει πολύ το λειτουργικό του mac....

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι τα Thinkpad είναι μετά τα hp & dell... νόμιζα ότι θεωρείται καλή εταιρεία.

Επίσης όσα reviews διαβάζω για το P53 λένε ότι είναι κτήνος...

(Thanks για το info της fireface).

 

Επίσης, θεωρητικά για το cubase δεν είναι καλύτερο ένα PC εφόσον τα mac τώρα εξειδικεύονται στο logic κτλ...

 

marathon σε βρίσκω λίγο απόλυτο, πρώτον το 99% δεν παίζει, το ξέρω εκ πείρας.

δεύτερον έγραψα ξεκάθαρα ότι θέλω να συνδυάσω γραφιστικά και μουσική σε ένα μηχάνημα.

Η δική μου εμπειρία πάντως (από ένα macbook που είχε η σύζυγος) είναι ότι στην 5ετιά η μπαταρία ήθελε άλλαγμα (δεν αλλάζουν πλέον) και γενικά δεν μου είχε φανεί σαν κάτι το ιδιαίτερο, άσε που με την εξέλιξη των software στο τέλος δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα... Επίσης back in the day που δούλευα σε μία εταιρεία που είχε και mac και PC ήταν όλα τα ίδια σκατά... sorry δηλαδή... Ακριβώς τα ίδια κολλήματα, το ίδιο σπάσιμο νεύρων κτλ. Μιλάω πάντα για νορμάλ θεωρητικά "καλά" μηχανήματα, ούτε super high end ούτε entry level.

 

Μην παρεξηγηθώ... δεν είμαι κατά των mac, γι΄αυτό άλλωστε έγραψα αυτό το post.... για να καταλάβω τι είναι "καλύτερο".

Η αλήθεια είναι ότι τα reviews για το καινούριο macbook pro 16'' είναι πολύ καλά...

 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τον εξής απλό συλλογισμό...

Αν πάρω το lenovo και του βάλω 64 ram και 2ssd από 1Τ θα είναι ακόμα υποδεέστερο του macbook? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ikon said:

marathon σε βρίσκω λίγο απόλυτο, πρώτον το 99% δεν παίζει, το ξέρω εκ πείρας.

Έχεις δίκιο, διορθώνω.... το 100% των διαφημιστικών εταιριών όλου του κόσμου δουλεύει σε Mac. Για τα υπόλοιπα επαγγέλματα, δεν έχω άποψη.

 

20 minutes ago, ikon said:

dimsonic κι εμένα με κουράζει πολύ το λειτουργικό του mac....

Μην παρεξηγηθώ... δεν είμαι κατά των mac, γι΄αυτό άλλωστε έγραψα αυτό το post.... για να καταλάβω τι είναι "καλύτερο".

Καλύτερο είναι πάντα αυτό που έχεις συνηθίσει και σε βολεύει. Δεν βλέπω το λόγο γιατί να πας να μπλέξεις με κάτι που σε κουράζει...άσε που το Cubase με Mac, δεν θα σε βολέψει διπλά.

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, marathon said:

Έχεις δίκιο, διορθώνω.... το 100% των διαφημιστικών εταιριών όλου του κόσμου δουλεύει σε Mac. Για τα υπόλοιπα επαγγέλματα, δεν έχω άποψη.

Δούλευα 15 χρόνια σε διαφημιστική εταιρεία, όχι πολυεθνική αλλά ούτε συνοικιακό level (έπαιρνε μεγάλες δουλειές, εοτ κτλ)

και είχαν PC... πολλοί επίσης έχουν και τα δύο, δεν θέλω να σου αλλάξω το δόγμα, απλά λέω μια άλλη άποψη, ας το αφήσουμε εκεί όμως γιατί άλλο είναι το θέμα μας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikon

 

Έχω "ζήσει" επαγγελμάτικα και με Win και με OSX και κατα την ταπεινή μου γνώμη ο μόνος λόγος για να πάει κάποιος σε OSX είναι ένας ή περισσοτερος από τους κάτωθι:

 

#1: πρέπει να δουλέψει με προγράμματα που υπάρχουν μόνο στό/για το συγκεκριμένο λειτουργικό (μονόδρομος)

#2: εχει εξοικειωθεί πλήρως με το συγκεκριμένο λειτουργικό, δεν βρίσκει λόγο να δουλέψει κανένα άλλο εφόσoν του καλυπτει τις ανάγκες και τον υπερκαλύπτει και το οικοσύστημα της Apple (υποκειμενικό αλλά σεβαστό επίσης)

#3: συγκεκριμένα για τα Macbook Pro's, δεν μπορεί να ζήσει χωρίς τις οθόνες τους (λυπάμαι που το λέω αλλά οι οθόνες τους - ίσως πλεον να μπορεις να βρεις αντιστοιχες υλοποιήσεις που να τρεχουν Win αλλα δεν αναφέρομαι μονο στην ανάλυση - μαζί με το scaling της Apple - που εν ετη 2020 στα Win ειναι ακόμα αστείο - ειναι ιδάνικές για να δουλευεις 12 ώρες την ημέρα χωρίς να κουράζεσαι) και το trackpad τους (η μονάδική περίοδος στην ζωή μου που ενιωσα οτι δεν χρειαζομουν επιπλέον mouse και δε αναφέρομαι σε office και browsing, αλλα σε coding με Xcode, Android Studio, IntelliJ, Eclipse κοκ.)

 

Για εμένα ήταν αποκλειστικά ο λόγος #1, όταν έφυγε απο την μέση, έφυγαν και τα Macbook Pro's που είχα, YMMV και θα μείνω εδώ για να μην ξεκινήσει κανένας πόλεμος.

 

 

[ΑΚΥΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, νομιζά οτι τα συστήματα είχαν i9 αντι για i7 9th generation, move on people, nothing to see here]

Εχω όμως μια απορία, και ισχύει και για τα 2 συστήματα που παρεθεσες. Δεδομένου οτι δεν μιλάμε για gaming laptops των +4ων κιλών οπού το μισό τους βαρος ειναι για τα συστήματα ψύξης, πόσο σίγουρος είσαι οτι οι i9 σε αυτά τα laptops δεν θα αρχίσουν να throttlάρουν σαν να μην υπάρχει άυριο χάνοντας τόση απόδοση οπου τελικά θα είχες ούτως ή αλλως στις ιδιες συνθηκες με "μικροτερες" CPUs? Σε τετοιου τυπου laptops (non-gaming) ακόμα και οι i5 πασχίζουν να κρατήσουν συχνότητες και απόδοση μετά απο λίγο διάστημα σοβαρού load (δεν αναφέρομαι σε TDP throttling, αναφέρομαι μονο σε thermal throttling).

 

Όπως και να έχει, καλή τύχη με την αναζήτηση/αγορά σου.

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Freedom said:

:

 

πόσο σίγουρος είσαι οτι οι i9 σε αυτά τα laptops δεν θα αρχίσουν να throttlάρουν σαν να μην υπάρχει άυριο χάνοντας τόση απόδοση οπου τελικά θα είχες ούτως ή αλλως στις ιδιες συνθηκες με "μικροτερες" CPUs?

 

 

Για i7 μίλησε ... όχι i9.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου