Προς το περιεχόμενο

Lenovo P53 VS Macbook Pro


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Για i7 μίλησε ... όχι i9.

 

Σωστός, διαβασα το "9th generation" λάθος.

 

Άκυρη η ερώτηση λοιπον.

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Freedom said:

@Freedom το trackpad τους [/STRIKE]

Σε αυτό συμφωνώ 100%, δεν υπάρχει το πόσο flawless και άνετη είναι η λειτουργία του...

 

Στα υπόλοιπα τώρα επίσης τείνω να συμφωνήσω... 

Στα χρήματα (με την αναβάθμιση του lenovo) θα μου βγει το ίδιο, δηλαδή γύρω στο 3άρι (σχεδόν μια black beauty έπαιρνα...). Ο λόγος που πάω προς το lenovo είναι ότι μου είναι πολύ πιο άνετο το περιβάλλον windows και επίσης θα βολέψει περισσότερο στα μουσικά (cubase ktl) 

Όχι πάντως ότι δεν θαυμάζω το απίστευτο design και την κατασκευή του mac (και τα πολύ καλά reviews του επίσης).

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα... θέλει πολλή σκέψη και ψάξιμο... 

 

 

 

Quote

 

 

 

Επεξεργασμένο από ikon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, i7 9ης γενιάς είναι καλή ιστορία.

Επειδή λίγο πολύ όλοι καταντάμε να δουλεύουμε cubase με λαπτοπ θα σου πω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η μνήμη και ο ssd.

Εγώ με i5 τριετίας 2ης γενιάς (2 cores) 8 gb, βλέπω το ζόρισμα στα μεγάλα project στη μνήμη κυρίως.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να δεις αν η καρτα οθόνης τραβάει μνήμη από τη ram και δεν έχει δική της, που συνήθως είναι μονόδρομος στα φορητά. Όταν βάλεις μια 27άρα ή 32άρα πάνω για να δουλέψεις καλά θα το καταλάβεις.

 

Κατά τα άλλα, έχουν μια τάση τα μακ να καταπίνουν κάθε πρόβλημα του λογισμικού, εκεί δεν υπάρχει η μνήμη είναι λίγη, ή μου φταίει ο δίσκος. Αλλα μη σου τύχει να θες να πειράξεις κάτι που το κάνεις ψωμοτύρι στα 10άρια και να φας 2 απογεύματα ψάχνοντας πως γίνεται.

Όταν μπαίνει και το κόστος στη μέση, ξεχνάς τα πάντα και πας σε windows με ενα καλό configuration που νομίζω το έχεις.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Freedom είπε

#2: εχει εξοικειωθεί πλήρως με το συγκεκριμένο λειτουργικό, δεν βρίσκει λόγο να δουλέψει κανένα άλλο εφόσoν του καλυπτει τις ανάγκες και τον υπερκαλύπτει και το οικοσύστημα της Apple (υποκειμενικό αλλά σεβαστό επίσης)

#3: συγκεκριμένα για τα Macbook Pro's, δεν μπορεί να ζήσει χωρίς τις οθόνες τους (λυπάμαι που το λέω αλλά οι οθόνες τους - ίσως πλεον να μπορεις να βρεις αντιστοιχες υλοποιήσεις που να τρεχουν Win αλλα δεν αναφέρομαι μονο στην ανάλυση - μαζί με το scaling της Apple - που εν ετη 2020 στα Win ειναι ακόμα αστείο - ειναι ιδάνικές για να δουλευεις 12 ώρες την ημέρα χωρίς να κουράζεσαι) - Είναι ξεκούραστες λόγω τεχνολογίας ή λόγω Λειτουργικού;

 

Για εμένα ήταν αποκλειστικά ο λόγος #1, όταν έφυγε απο την μέση, έφυγαν και τα Macbook Pro's που είχα, YMMV και θα μείνω εδώ για να μην ξεκινήσει κανένας πόλεμος.

 

Δεδομένου οτι δεν μιλάμε για gaming laptops των +4ων κιλών οπού το μισό τους βαρος ειναι για τα συστήματα ψύξης, πόσο σίγουρος είσαι οτι οι i9 σε αυτά τα laptops δεν θα αρχίσουν να throttlάρουν σαν να μην υπάρχει άυριο χάνοντας τόση απόδοση οπου τελικά θα είχες ούτως ή αλλως στις ιδιες συνθηκες με "μικροτερες" CPUs? 

 

 

 

Μπορείς να εξηγήσεις αν θέλεις καλύτερα αυτά που έχω σημειώσει με κόκκινο;

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, John Tzinieris said:

 

Μπορείς να εξηγήσεις αν θέλεις καλύτερα αυτά που έχω σημειώσει με κόκκινο;

 

οικοσύστημα της Apple: από Time Machine (backups) μεχρι και οτιδήποτε έχει σχέση με integration (π,χ, iCloud, iToΈνα, iΤοΆλλο κοκ). Σιγουρα μπορεις να βρεις περισσοτερες πληροφοριες στο ιντερνετ

 

Είναι ξεκούραστες λόγω τεχνολογίας ή λόγω Λειτουργικού; : λόγω του συγκεκριμένου hardware (οθόνες) αλλά και λογώ λειτουργικου (scaling, στην προκειμενη περιπτωση συγκρίνω το scaling των Win με των OSX).

 

YMMV : Your mileage may vary

 

συστήματα ψύξης : γομάρια ψυκτρες σε σχέση με τα παναλαφρα-φλοιδες non-gaming laptops

 

throttlάρουν : από ενα συγκεκριμένο προκαθορισμένο θερμικό ή/και ενεργειακό threshold το σύστημα ξεκινάει να ρίχνει τις συχνότητες (συνηθως σταδιακά μέχρι ένα κατώτατο προκαθορισμένο σημειο). Κατι που παραδεχτηκα στην Apple (τουλαχιστον στα Macbook Pro's που ειχα) ηταν οτι για τους ιδιους επεξεργαστες η Apple ειχε ορίσει πολύ μεγαλύτερο TDP threshold απο οτι οι περισσοτεροι αλλοι κατασκευαστές οπότε απο αυτή την αποψη επαιρνες μη κουτσουρεμενη αποδοση, παντα σχετικα με αντιστοιχα non-Apple συστηματα. Αυτο το πληρωνες βεβαια με θερμοκρασια και στην τελικη με βαβούρα απο τα συστηματα ψυξης (που για καποιον περιεργο λογο η Apple ειχε πολυ συντηριτικο fan profile, παντα για τα Macbooks που εχω δουλεψει εγω μιλαω)

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

Και φαντάζομαι ότι σε παλιότερες εποχές που τα Windows είχαν πολλά τεχνικά προβλήματα, η υπεροχή των Macintosh σε κάποια θέματα ήταν σαφέστατη..

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, John Tzinieris said:

Και φαντάζομαι ότι σε παλιότερες εποχές που τα Windows είχαν πολλά τεχνικά προβλήματα, η υπεροχή των Macintosh σε κάποια θέματα ήταν σαφέστατη..

 

Ειλικρινα αποφευγω σαν τον διαολο με το λιβάνι την συγκεκριμένη συζήτηση γιατι είναι can of worms για fanboys και απο τις 2 "μεριές" και προσωπικα τα βλεπω όλα σαν εργαλεια και τιποτα παραπανω (όπως και τα μουσικά οργανα ένα πραγμα, αλλα και οτιδήποτε υλικο). Ειδικά τα τελευταια 5 (???) χρονια έχω δουλεψει σαν να μην υπαρχει αυριο και πολυ OSX, και πολυ Win και πολυ δεν ξερω και εγω ποσα Linux distros και έχω ξεκινησει με DOS εκει καπου στα μέσα του 80. Τελειο λειτουργικο εγω προσωπικά δεν έχω βρει ακόμα και δεν περιμένω να βγει και ποτε και δεν τρέχει και τιποτα, το καθένα απο αυτά έχει λογους υπαρξης και προσωπικά τα έχω χρησιμοποιήσει (και θα τα ξαναχρησιμοποιουσα άνετα και πάλι) για διαφορους/διαφορετικους λογους.

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματική χρήση.

 

Το μοναδικό μου μηχάνημα δεν θα ήταν μακ.

Το μοναδικό μου μηχάνημα δεν θα ήταν λάπτοπ.

Θα απέφευγα να έχω μόνο ένα μηχάνημα . Εάν είχα πισί θα έπαιρνα δεύτερο πισί εάν είχα μακ θα έπαιρνα μακ. 

Θα κοίταζα που τρέχουν καλύτερα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ.

Προσωπική άποψη.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, panorios said:

Το μοναδικό μου μηχάνημα δεν θα ήταν λάπτοπ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρει κάποιος laptop αν δεν έχει ανάγκη την φορητότητα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, dimsonic said:

Επειδή λίγο πολύ όλοι καταντάμε να δουλεύουμε cubase με λαπτοπ θα σου πω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η μνήμη και ο ssd.

 

Εκεί είναι κι εμένα το κόλλημά μου υπέρ του lenovo, μπορώ άνετα με το καλημέρα να του βάλω 32 ή 64G ram 

και δύο ssd NVMe του ενός Tera o καθένας (και παίρνει κι άλλο μνήμη και σκληρούς)... Πως μπορεί να να μην είναι καλό αυτό το μηχάνημα... Φαντάζομαι για να τα παίρνει αυτά, θα μπορεί και να τα υποστηρίξει χωρίς προβλήματα. Τώρα για κάρτα γραφικών έχει 1 Intel στη Motherboard και μία Nvidia Quadro T1000 με 4G ram.

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Μπορείς να μου διευκρινίσεις κάτι σε παρακαλώ;

Digiface βρίσκω αυτό:  https://www.thomann.de/gb/rme_digiface_usb.htm

αλλά είναι πανάκριβο... εγώ απλά έναν αντάπτορα ψάχνω που να μου κάνει το firewire usb3 ή κάτι άλλο τέλος πάντων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου