Προς το περιεχόμενο

Lenovo P53 VS Macbook Pro


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω τι project έχεις σκοπό να στήσεις στο cubase.

Πάντως νομίζω τα 16 είναι αρκετά. Πάνω απ αυτά μόνο για επαγγελματική δουλειά θα έλεγα, και φυσικά εξαρτάται αν χρειάζεσαι τόση ram και ssd για την άλλη χρήση.

Φυσικά και είναι καλό.

Σε specs είναι υπερ τούμπανο, αλλά το λεω μόνο για αξιοπιστία.

Εγώ έχω δουλέψει μόνο hp και dell και....turbo x. Με φυσικά κανένα θέμα με τα δυό πρώτα, από δυό φορές το καθένα. Πάντα για laptop μιλάμε.

 

Δεν είναι πανάκριβο. Για 350 ευρώ αυτά που κάνει είναι σχεδόν δώρο. Αντάπτορες δεν υπάρχουν, απο όσο ξέρω.

Εξ άλλου θα δώσεις τόσα χρήματα στο laptop μην κολλήσεις εκεί. Αυτό άλλωστε θα σου δώσει δυνατότητα να προσθέσεις και άλλα κανάλια εκτός αυτών της 400

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/29/2020 at 1:21 PM, marathon said:

Δεν αναβαθμίζονται...γιατί δεν χρειάζεται. Το παίρνεις από την αρχή γι αυτό που το θέλεις. Συνήθως τα Μac που έχω βγάζουν 10ετία (και ξεκίνησα να έχω από το 1988...). Δεν αναβάθμισα ποτέ κανένα.

 

Ισχύει αυτό που λες τουλάχιστον και με βάση τη δικιά μου εμπειρία αν και άρχισα να χρησιμοποιω mac/macbooks από το 2005 αν θυμάμαι καλά. Βέβαια αυτή η πανέξυπνη τακτική της apple να καταργήσει την δυνατότητα επέκτασης της RAM στα macbook pros το 2016 -αν δεν κάνω λάθος- στην ουσία σε εξαναγκάζει να τα "σκάσεις χοντρά" εξαρχής.

 

Αλλά το να δίνεις $3,000+ για macbook pro και να διαπιστώνεις μετά από μόλις μερικούς μήνες ότι το keyboard είναι για τον λούτσο (aka "sticky keys") και να προσπαθεί ο φούφουτος στο apple store να σε βγάλei "τρελο" και μόνο αργότερα αφού έχει ξεσηκωθεί όλος ο "ντουνιάς" παγκοσμίως, να στο αλλάζει μετά από επίσημη ανακοίνωση/παραδοχή της apple, είναι απαράδεκτο κατα τη γνώμη μου.

 

Η ειρωνεία είναι οτι αυτή τη στιγμή που γράφω πάλι πολλά κουΜπιά δεν ανταποκρίνονται άμεσα οπότε πάω για 2η αλλαγή keyboard... Το μόνο θετικό είναι θα μου αλλάξουν αναγκαστικά και την μπαταρία αφού πάει "πακέτο" με το keyboard στα pros μετά το 2016...

 

On 6/29/2020 at 5:41 PM, Freedom said:

@ikon

 

Έχω "ζήσει" επαγγελμάτικα και με Win και με OSX και κατα την ταπεινή μου γνώμη ο μόνος λόγος για να πάει κάποιος σε OSX είναι ένας ή περισσοτερος από τους κάτωθι:

 

#1: πρέπει να δουλέψει με προγράμματα που υπάρχουν μόνο στό/για το συγκεκριμένο λειτουργικό (μονόδρομος)

#2: εχει εξοικειωθεί πλήρως με το συγκεκριμένο λειτουργικό, δεν βρίσκει λόγο να δουλέψει κανένα άλλο εφόσoν του καλυπτει τις ανάγκες και τον υπερκαλύπτει και το οικοσύστημα της Apple (υποκειμενικό αλλά σεβαστό επίσης)

#3: συγκεκριμένα για τα Macbook Pro's, δεν μπορεί να ζήσει χωρίς τις οθόνες τους (λυπάμαι που το λέω αλλά οι οθόνες τους - ίσως πλεον να μπορεις να βρεις αντιστοιχες υλοποιήσεις που να τρεχουν Win αλλα δεν αναφέρομαι μονο στην ανάλυση - μαζί με το scaling της Apple - που εν ετη 2020 στα Win ειναι ακόμα αστείο - ειναι ιδάνικές για να δουλευεις 12 ώρες την ημέρα χωρίς να κουράζεσαι) και το trackpad τους (η μονάδική περίοδος στην ζωή μου που ενιωσα οτι δεν χρειαζομουν επιπλέον mouse και δε αναφέρομαι σε office και browsing, αλλα σε coding με Xcode, Android Studio, IntelliJ, Eclipse κοκ.)

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Το #3 και σε λιγότερο βαθμό τα άλλα δυο, είναι ο βασικός λόγος που δεν αλλάζω με τίποτα τα macbook pros, αφού λόγω δουλειάς (trading + ατελείωτες ώρες μελέτης οικ. εκθέσεων + τεχνική ανάλυση/charting) είμαι σχεδόν μονίμως μπροστά σε 4+ οθόνες και η μόνη οθόνη που δεν με κουράζει ακόμα και μετά απο παρα πολλές ώρες είναι των macbooks. Υποθέτω ότι η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη για τους γραφίστες γι' αυτό και τα προτιμούν.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από S9F
  • Like 1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το consistency και η άνετη λειτουργία και χρήση είναι πολύ σημαντικός παράγοντας...

Κι εγώ λατρεύω το trackpad τους (οθόνη θα χρησιμοποιώ eizo 27άρα)

Επίσης το καινούριο macbook pro 2016 (16'') έχει πολύ καλές κριτικές (αλλάξανε ΚΑΙ keyboard).

Αυτό που με εκνευρίζει απίστευτα είναι ότι για να πας από 16G ram σε 32 θες + 563,26 €

Το λέω γιατί 12G ram έχω στο pc μου που είναι του 2011.... μου φαίνεται μικρή η διαφορά μετά από τόσα χρόνια... από 12 σε 16...

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω για windows laptop το Dell XPS? Με 32GB RAM και 1ΤΒ σκληρό θα σου έρθει πιο οικονομικά από το 16" MBP.

 

Αν δεν σε δεσμεύει το λoγισμικό του Mac και οι εφαρμογές που τρέχεις (πχ Logic Pro/ Final Cut που είναι φτιαγμένες για macOS), τότε θα έλεγα να πας στο XPS.

 

Κατά τα άλλα το 16αρι MBP, όλοι λένε πως απλά είναι το καλύτερο laptop της Apple που έχει βγάλει εδώ και καιρό... απλά τσούζει στην τσέπη!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ikon said:

Επίσης το καινούριο macbook pro 2016 (16'') έχει πολύ καλές κριτικές (αλλάξανε ΚΑΙ keyboard).

Αυτό που με εκνευρίζει απίστευτα είναι ότι για να πας από 16G ram σε 32 θες + 563,26 €

 

Ναι αλλάξανε (από το λεγόμενο "butterfly" mechanism σε "scissor") αλλά αυτό δεν σημάινει οτι δεν θα είναι ελαττωματικά και αυτά. Υποτίθεται είχαν βελτιώσει το μηχανισμό τους mid-production πριν βγάλουν το "scissor keyboard" αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Το μόνο "καλό" της υπόθεσης είναι ότι αν χρειαστεί να αλλάξεις keyboard σου βάζουν αναγκαστικά και καινούργια μπαταρία γιατί αυτά τα δύο πάνε "πακέτο" στα pros μετα το 2016.

 

Σχετικά με τη RAM αυτό ήταν μια "λαμπρή" κίνηση της apple για να τα σκάσεις χοντρά ειδικά αν έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις... Προσωπικά τα pros που έχω τα χρησιμοποιώ και για την οθόνη τους η οποία είναι η μόνη που δεν μου κουράζει τα μάτια ειδικά μετά από πολλές ώρες.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου