Προς το περιεχόμενο

DIY AMMO BOX STEREO


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.cigarboxguitar.com/wp-content/uploads/2014/11/Stereo-Jack-Annotated.jpg

 

H γείωση πάει στο 2 και το χοτ πάει στα 1 και 3. Προσοχή να μην ακουμπάει και βραχυκυκλώσει η "γέφυρα" στο 2

Σορι, επίσης μπορείς να βάλεις μονοφωνικό μεγάλο θηλυκό όπου έχεις ενώσει από πριν τα καλώδια l+r μεταξύ τους και τις γειώσεις επίσης μεταξύ τους. 2 επαφές έχει το μονο, χοτ και γείωση.

Ελπίζω να ειμαι λιγο κατανοητός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mikeRORY είπε

https://www.cigarboxguitar.com/wp-content/uploads/2014/11/Stereo-Jack-Annotated.jpg

 

H γείωση πάει στο 2 και το χοτ πάει στα 1 και 3. Προσοχή να μην ακουμπάει και βραχυκυκλώσει η "γέφυρα" στο 2

Οποτε με το καλάϊ κολλαω:

Γειωση στο 2 

Ηοτ στο 1 και 3 

Αλλο ενα καλωδιακι απο το 1 στο 3 προσεκτικά ωστε  να μην ακουμπάει στο 2 που ειναι η γειωση. 

 

(Απλα βλεπω δυο καλώδια να καταλήγουν στο stereo jack 3.5 που θα κοψω και όχι 3...) 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, θεωρητικά θα πρεπε να ειναι 3.. 2 με μόνωση και η γειωση μερικές τρίχες χάλκινες (!) 

(Και γω κουμπούρας είμαι μη νομιζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mikeRORY είπε

https://www.cigarboxguitar.com/wp-content/uploads/2014/11/Stereo-Jack-Annotated.jpg

 

H γείωση πάει στο 2 και το χοτ πάει στα 1 και 3. Προσοχή να μην ακουμπάει και βραχυκυκλώσει η "γέφυρα" στο 2

Σορι, επίσης μπορείς να βάλεις μονοφωνικό μεγάλο θηλυκό όπου έχεις ενώσει από πριν τα καλώδια l+r μεταξύ τους και τις γειώσεις επίσης μεταξύ τους. 2 επαφές έχει το μονο, χοτ και γείωση.

Ελπίζω να ειμαι λιγο κατανοητός

Εσυ καλα τα λες εγω ειμαι ψιλοασχετος. Αν το κανω με τον δευτερο τροπο δηλαδη βαλω mono θυλικο οπως λες δεν θα εχω περιορισμό στα stereo modulation effects που πάνε απο ηχειο σε ηχειο ξεχωριστά οπως πχ rotary η stereo delay; Η οταν του βαζω πχ απο το κιν ενα κομματι που παιζει μια κιθαρα L και απανταει το ιδιο η R... Θα ακουγονται η καθεμια στο αντιστοιχο ηχειο οπως γινεται τωρα;Με μονο socket δεν θα ακούγεται μονοφωνικά; (Σορυ για τις αποριες αλλα παιζει ασχετοσύνη στο maximum) 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και οι 2 τρόποι δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα, στην ουσία καταργείς την στέρεο λειτουργία των ηχείων. Αλλά η κιθάρα είναι μόνο όργανο. Για να περάσεις modulation effects πρέπει να χρησιμοποιήσεις στέρεο καλώδιο. Με κάποιο τρόπο δηλαδή το ηχείο σου να "δει" 2 εισόδους, L+R. Το καλύτερο θα ήταν να αφήσεις την φάση στέρεο, δηλαδή να βάλεις στέρεο μεγαλο θηλυκό με λ και ρ κανονικά και ξεχωριστά και να κάνεις τη μετατροπή στο καλώδιο της κιθάρας. Δηλαδή το καλώδιο που θα πάει στο ηχείο να έχει στέρεο μεγαλο τζακ με γεφυρωμένα τα λ+ρ. Έτσι δεν καταργείς το στέρεο του ηχείου,αν θελήσεις πχ να συνδέσεις μουσική.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύετε κι οι δυό απλά πράγματα.

Είπαμε: στο κουτί υπάρχουν δυνατότητες για να ακούσουμε 2 πράγματα.

1. Την κιθάρα από την (στερεο) έξοδο ακουστικών της gt

2. Ενα player τύπου mp3 κλπ από την (επίσης στέρεο) έξοδο ακουστικών.

 

κατανοητά εως εδώ?

Κιθάρα ως κιθάρα με το καλώδιό της δεν μπαίνει στο κουτί, ούτε μπορεί να ακουστεί από το κουτί σκέτη. Στο κουτί όπως είπατε δεν υπάρχει ενισχυτής. Η κιθάρα θα μπει στην gt και θα ακουστεί μέσω αυτής.

Συνεπώς δεν τίθεται θεμα μετατροπής από μονο σε στερεο κλπ.

 

ΜΟΝΟ βύσματος από 3.5 χιλ σε 6.5 χιλ.

Αν αυτά γίνουν σωστά δεν υπάρχει θέμα

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μπερδεύετε κι οι δυό απλά πράγματα.

Είπαμε: στο κουτί υπάρχουν δυνατότητες για να ακούσουμε 2 πράγματα.

1. Την κιθάρα από την (στερεο) έξοδο ακουστικών της gt

2. Ενα player τύπου mp3 κλπ από την (επίσης στέρεο) έξοδο ακουστικών.

 

κατανοητά εως εδώ?

Κιθάρα ως κιθάρα με το καλώδιό της δεν μπαίνει στο κουτί, ούτε μπορεί να ακουστεί από το κουτί σκέτη. Στο κουτί όπως είπατε δεν υπάρχει ενισχυτής. Η κιθάρα θα μπει στην gt και θα ακουστεί μέσω αυτής.

Συνεπώς δεν τίθεται θεμα μετατροπής από μονο σε στερεο κλπ.

 

ΜΟΝΟ βύσματος από 3.5 χιλ σε 6.5 χιλ.

Αν αυτά γίνουν σωστά δεν υπάρχει θέμα

 

Σωστός απλα να ξεκαθαρισουμε αν εχει ενισχυτη η όχι.

 

Εδω νομιζω λεει οτι εχει ενίσχυση... 

 

https://www.amazon.co.uk/Creative-Labs-Inspire-2-1-2400/dp/B00006BCD1

Description

Manufacturer's Description

Creative Inspire 2.1 (2400) delivers audio performance beyond your current 2-piece speaker system. Engineered to compliment any 2-channel Sound Blaster sound card, Inspire 2.1 (2400) features a heavily reinforced, cube-style subwoofer for rich, solid bass and contour around satellite driver for optimum sound dispersion. This amplified three-piece speaker system adds power to your games and precision to your music for the highest audio quality in its price class with performance surpassing many high-fidelity speakers

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παίζει και η creative labs τότε έχει και ενισχυτή.

Και αν έχει ενισχυτή ισχύουν τα περι μόνο και στέρεο

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αν παίζει και η creative labs τότε έχει και ενισχυτή.

Και αν έχει ενισχυτή ισχύουν τα περι μόνο και στέρεο

Οκ εγω θελω να παραμείνει στερεο ως εχει οποτε κανω την μετατροπή οπως μου ειπατε με τη γεφυρα. 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λεει ο φίλος για τα stereo modulation ισχύει.

Δηλαδή θα χαθεί το στερεο εφέ αν βάλεις μονό βύσμα.

Αρα επειδή έχεις ουσιαστικά δυο πιθανές στέρεο εισόδους (gt-mp3) προσέχεις τη συνδεσμολογία

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου