Προς το περιεχόμενο

DIY AMMO BOX STEREO


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτό που λεει ο φίλος για τα stereo modulation ισχύει.

Δηλαδή θα χαθεί το στερεο εφέ αν βάλεις μονό βύσμα.

Αρα επειδή έχεις ουσιαστικά δυο πιθανές στέρεο εισόδους (gt-mp3) προσέχεις τη συνδεσμολογία

Εγω το ρωτησα αυτό για τα modulation. Ωραια...  οποτε για να παραμείνει η φαση ως εχει κανω τη μετατροπή σε STEREO Jack (ισχυει η γεφυρα;)  και θα εχω

1.stereo ηχο με πεταλιερα...

2.Stereo με συσκευές αναπαραγωγής

3.Mono ηχο  αν συνδεσω την κιθαρα καρφί.

(Οκ αν δεν μπορω να τα εχω ολα στερεο και ειναι να μείνει κατι απ εξω ας ειναι αυτο... Ετσι κ αλλιως δεν θα την κουμπωνω ποτε καρφί...)  

 

   

Παιδια σορυ για τη μασημένη τροφή που ζητάω αλλα.... Δεν το χω καθόλου με αυτα.... 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να συνεννοούμαστε

εφ όσον τελικά υπάρχει όλο το πακέτο της creative (με το ενισχυτικό στάδιο) σημαίνει ότι μπορεις να βάλεις και σκέτη κιθάρα.

 

Οταν λοιπόν βάζεις την κιθάρα σκέτη τότε και μόνο θα πρέπει να γεφυρώνονται τα κανάλια, αλλιώς θα παίζει το sub και ένα από τα δυό ηχεία.

Οπότε θα γεφυρώσεις μόνο το καλώδιο της κιθάρας. Θα έχεις δηλαδή ένα ειδικό καλώδιο για τη δουλειά αυτή, ή θα κάνεις ανταπτοράκι μαζι με ένα απλό καλώδιο.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

για να συνεννοούμαστε

εφ όσον τελικά υπάρχει όλο το πακέτο της creative (με το ενισχυτικό στάδιο) σημαίνει ότι μπορεις να βάλεις και σκέτη κιθάρα.

 

Οταν λοιπόν βάζεις την κιθάρα σκέτη τότε και μόνο θα πρέπει να γεφυρώνονται τα κανάλια, αλλιώς θα παίζει το sub και ένα από τα δυό ηχεία.

Οπότε θα γεφυρώσεις μόνο το καλώδιο της κιθάρας. Θα έχεις δηλαδή ένα ειδικό καλώδιο για τη δουλειά αυτή, ή θα κάνεις ανταπτοράκι μαζι με ένα απλό καλώδιο.

 

Τελεια. Θα το κανω ετσι! Ευχαριστω! 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις ένα θηλυκό στερεό μίνι τζακ στο κουτί

Και θα συνδέσεις εκεί τα outputs της πεταλιερας με αυτό το βισμα

https://www.thomann.de/gr/the_sssnake_ypk2030.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Θα βάλεις ένα θηλυκό στερεό μίνι τζακ στο κουτί

Και θα συνδέσεις εκεί τα outputs της πεταλιερας με αυτό το βισμα

https://www.thomann.de/gr/the_sssnake_ypk2030.htm

Οκ! Τελεια. Το εχω αυτο τωρα συνδεδεμένο απο το L R της πεταλιερας σε ενα αυτοενισχυομενο 12" ηχειο δυο δρομων.Και μου μενει και το phones για.... Phones... Aπλα δε θελω mini jack στο κουτι. Προτιμω το 1/4 και να βαλω ανταπτορακι απο μικρο σε μεγαλο στο snake

Thanks! 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leon7pap είπε

Οκ! Τελεια. Το εχω αυτο τωρα συνδεδεμένο απο το L R της πεταλιερας σε ενα αυτοενισχυομενο 12" ηχειο δυο δρομων.Και μου μενει και το phones για.... Phones... 

Thanks. 

Να ξέρεις (επειδή τα είχα αυτά τα ηχειακια σε 5.1) με τους 4 δορυφόρους ακούγεται πάρα πολύ καλύτερα από ότι με 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Να ξέρεις (επειδή τα είχα αυτά τα ηχειακια σε 5.1) με τους 4 δορυφόρους ακούγεται πάρα πολύ καλύτερα από ότι με 2.

Σιγουρα. Αν ειχα και γω το 5.1 θα εστηνα το κουτι ετσι....

Παντως ακούγονται πολυ καλα. Το ιδιο σετ εχω και στο pc μου και είναι loud and clear. 4w o καθε δορυφόρος και 11 w νομιζω το subwoofer.... Για σπιτι καλα ειναι... 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο σετάκι είχε βγει μπόμπα. Κάτι αλλά που βγήκαν μετα και καλά πιο ντιζαινατα, ήταν και πιο ακριβά και μάπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Mολις κανω την μοντα θα ανεβασω και clips. (Στα δικά μου αφτια) ακούγεται ΠΟΛΥ καλα.Το μονο που με χαλάει ειναι οτι δεν εχει eq αλλα εχει η πεταλιερα το δικο της και οι ακουστικές κιθαρες μου το δικο τους build in οποτε ενα βασικό shape στον ηχο μπορει να γινει... 

Μην εχω και πολλές απαιτήσεις.Ενα φτηνο 2.1 εξακολουθεί να ειναι χωμένο σε ενα μισοσκουριασμενο κουτι απο φυσίγγια 20mm για M61 Gun.  🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Eπανερχομαι στο θεμα ωστε να κανω ακομα μια δυο τελευταίες  ερωτήσεις πριν περασω στην μετατροπή. Θα ηθελα να αλλαξω και το volume control.Εκατσα και εφτιαξα στον τορνο ενα knob απο καλυκα φυσιγγίου 20mm και του εβαλα και το insert απο ενα spare dome knob κιθάρας που ειχα οποτε ειναι έτοιμο να κουμπωθει στο σωστο volume pot... 

 

E αυτη ειναι η ερώτηση μου... 

1.Ποιο ειναι το σωστο volume pot για να αντικαταστήσει το δικο του ωστε να του βαλω το knob που εφτιαξα;

 

2.Ποια η συδεσμολογια;

 

θα ανοιχτεί τρυπα από την μπροστα μερια του κουτιού... Διπλα απο την τρυπα για το θυλικο socket 1/4 που λεγαμε. 

 

Παραθέτω εικόνες από το ηδη υπάρχων volume control  καθως και του knob που εφτιαξα στον τορνο... 

Σας ευχαριστω πολυ. 

 

 

Screenshot_20200706-233928_Chrome.jpg.8c7f95093be484f1e33b75ee4111c3d9.jpg

20200703_181715.jpg.3791b0d676bdc112f29679948f94005d.jpg

20190809_075634.jpg.a806407cebde75798a56c12009b07384.jpg

20190809_075718.jpg.88d3bf5f5ae8d3abdd9b9fa800d71f24.jpg

20190809_083050.jpg.be2fbb896952391d536474ab1a64e92a.jpg

20190809_134157.jpg.73601454129962a418b69a017483a56d.jpg

20190809_134205.jpg.bcbaba9cd5c10ddb377a7ec466f0e0a5.jpg

20190809_134224.jpg.4af4c58c4e893bacd52e7682d90e12c3.jpg

20190809_134252.jpg.f89da14636a3eb1bf70766f3867e23f9.jpg

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου