Προς το περιεχόμενο

Τι κινηματογραφική μουσική (soundtrack) ακούτε τώρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το θάνατο του Alan Parker (31/7/20)

 

Midnight Express (1978)

 

Birdy (1984)

 

 

υγ: Τι ταινιάρες και αυτές ρε παιδιά, τι τέχνη έχουμε ζήσει να δούμε...

  • Like 4

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνω φαν των παραμυθένιων και ολίγον τι σουρεάλ ταινιών του Wes Anderson που πάντα συνοδεύονται με ποιοτική και ταιριαστή μουσική (απο το 2009 και μετά τη μουσική στις ταινίες του επιμελείται ο Alexander Desplat που απ'οτι φαίνεται τακιμιάσανε)

 

(ανευ Desplat)

The Life Aquatic with Steve Zissou (2004)

 

(με Desplat)

Moonrise Kingdom (2012)

 

The Grand Budapest Hotel (2014)

 

  • Like 3

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ξαναείδα τις προάλλες το Ο βασιλιάς (2002) του Νίκου Γραμματικού σε μουσική Θανάση Παπακωνσταντίνου και δε μπόρεσα να μη το παραθέσω εδώ γιατί είναι ένα μοναδικό διαμάντι.

 

 

  • Like 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα classic από μένα.

Το πολυαγαπημένο μου Kagemusha του  Akira Kurosawa, με την μουσική να υπογράφει ο τεράστιος Shin'ichirō Ikebe.

 

 

 

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Moderator

Παρακολουθώντας 1 online course για θεωρία και διαβάζοντας ό,τι καλό έχω βρει online για film scoring, μπορώ να πω ότι το κόλλησα το μικρόβιο.

 

Όχι ότι δεν ήταν πάντα εδώ, θυμάμαι στο δημοτικό να γυρνάω από το σχολείο και να βάζω διάφορες ταινίες, απλά και μόνο για να ακούω τη μουσική τους. Harry Potter και Star Wars (John Williams), Batman (Danny Elfman), Pirates of the Caribbean (Hans Zimmer) και άλλα.

 

Ποτέ δεν ασχολήθηκα γιατί μου φαινόταν πάααρα πολύ δύσκολο, είχα και μια άρνηση με τη θεωρία όσο μεγάλωνα, οπότε ήταν κάτι εντελώς άπιαστο. Μακάρι έστω και τώρα να τσουλήσει.

 

Πάμε σε έναν της νεότερης γενιάς. Ramin Djawadi

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BillTrantos said:

Παρακολουθώντας 1 online course για θεωρία και διαβάζοντας ό,τι καλό έχω βρει online για film scoring, μπορώ να πω ότι το κόλλησα το μικρόβιο.

 

Όχι ότι δεν ήταν πάντα εδώ, θυμάμαι στο δημοτικό να γυρνάω από το σχολείο και να βάζω διάφορες ταινίες, απλά και μόνο για να ακούω τη μουσική τους. Harry Potter και Star Wars (John Williams), Batman (Danny Elfman), Pirates of the Caribbean (Hans Zimmer) και άλλα.

 

Ποτέ δεν ασχολήθηκα γιατί μου φαινόταν πάααρα πολύ δύσκολο, είχα και μια άρνηση με τη θεωρία όσο μεγάλωνα, οπότε ήταν κάτι εντελώς άπιαστο. Μακάρι έστω και τώρα να τσουλήσει.

 

Πάμε σε έναν της νεότερης γενιάς. Ramin Djawadi

 

 

Μεγάλη αγάπη τα soundtracks. 

 

Ποιο course παρακολούθησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
43 λεπτά πριν, mpamps είπε

 

Μεγάλη αγάπη τα soundtracks. 

 

Ποιο course παρακολούθησες?

 

Το πάω πολύ λάου λάου γιατί έχω ταυτόχρονα το Master και τα μαθήματα κιθάρας. 

 

Αυτή τη στιγμή παρακολουθώ μόνο το free course "Music Theory 101" από το Michigan State University στο Coursera, το οποίο λέει τα απολύτως βασικά.

 

Μόλις δώσω το μάθημα που κάνω τώρα στο Master και διαλέξω θέμα για thesis μάλλον θα κάνω 1 course του Guy Michelmore το οποίο λέγεται Cinematic Orchestration. Είναι λίγο ακριβό, οπότε θέλω να έχω προχωρήσει πρώτα στα βασικά ώστε να δεσμευτώ με κάτι τέτοιο. Υπάρχει και το Cinematic Composing του Andy Hill που είναι δωρεάν, όπως και πολλά courses στο Udemy και Skillshare.

 

Γενικά αν κάποιος κατέχει τα βασικά σε θεωρία/αρμονία (που ακόμα μαθαίνω), μπορεί να βρει αρκετά free courses και μετά να πάρει μόνος του το δρόμο του.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου