Προς το περιεχόμενο

Αγορά της πρώτης μου "καλής" ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στον κόσμο του φόρουμ! 

 

Έχει περίπου 7 μήνες που έπιασα την ηλεκτρική κιθάρα ενός φίλου (squier standard strat) και απο τότε δεν έχω σταματήσει να μαθαίνω (2-3 πρώτους μήνες μόνος μου απο διάφορα βίντεο και απο τότε που ημουν πλέον σίγουρος για το πόσο πολύ μου αρέσει,συνεχίζω με δάσκαλο) και μπορώ να πώ οτι μου αρέσει υπερβολικά πολύ (τώρα καταλαβαίνω γιατι απο μικρός μου άρεσαν κατα βάθος πιο πολύ οι ροκιές) 

 

Είχα αγοράσει μεταχειρισμένη μια squier YN6 σε τιμή ξεφτίλα  και ακόμα έχω αυτή, παίζει μια χαρά και δεν έχει κάποιο πρόβλημα και ακούγεται οκ αλλα ήρθε πιστεύω η ώρα να αγοράσω την πρώτη μου καινούρια κιθάρα σχετικά καλής ποιότητας.

Μου αρέσει να παίζω και ρόκ και μέταλ και μπαλάντες αλλα μου αρέσει πολύ να παίζω και covers τραγουδιών (την φωνή με την κιθάρα) - shred αν δεν κάνω λάθος.

 

Εχω περιορίσει την λίστα μου σε 2 κιθάρες και το budget μου είναι μέχρι 600 ευρώ.

1) https://www.skroutz.gr/s/15816079/Fender-Player-Stratocaster-Polar-White.html

2) https://www.skroutz.gr/s/19830628/Ibanez-RG370AHMZ-BMT.html

 

Tην φέντερ την έχω δοκιμάσει, μου άρεσε πολύ αλλα νομίζω οτι αυτό ηταν αναμενόμενο καθώς η πρώτη μου κιθάρα ήταν squier strat.

 

Την ibanez δυστυχώς δεν την έχει κάποιος Θεσσαλονίκη ωστε να την δοκιμάσω αλλα απο αυτά που έψαξα στο internet έχει σίγουρα πιο γρήγορο μπράτσο και καλύτερο locking tremolo, τα humburgers την κανουν αρκετά versital για διάφορα είδη μουσικής που μου αρέσει να παίζω και τα jumbo frets μου αρέσουν πολύ παραπάνω απο τα medium jumbo της Fender (έχω μεγάλα δάκτυλα)

 

Ενισχυτή έχω έναν VOX AV 15 αλλα παίζω καμιά φορά και απο amp simulation (th-u, guitar rig κτλπ) καθώς έχω κάρτα ήχου και studio monitor οπότε βγαίνει ενας decent ήχος, αλλα κυρίως παίζω με τον ενισχυτή. 

 

Έχετε να προτείνετε κάτι ανάμεσα σε αυτές τις 2 κιθάρες η ακόμα και να μου προτείνετε κάποια άλλη μέχρι 600 ευρώ για καινούρια? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μήν σας κούρασα 😛 

Επεξεργασμένο από dj_pns
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prs se standard 22 ή 24 τσεκαρε. Εξαιρετικη και πολυ versatile κιθαρα. Ή μεταχειρισμενη prs se custom 24 σε χαμηλοτερη τιμη.

 

Φροντισε να δοκιμασεις και μια τετοια.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η μόνη διαφορά είναι τα φρέτς απο 22 σε 24 νομίζω οτι τα 24 μου είναι αδιάφορα προς το παρόν και για το επίπεδο μου οπότε αξίζει την τιμή της η 22!

 

https://www.skroutz.gr/s/12360411/PRS-Guitars-SE-Standard-22-Vintage-Cherry.html

 

Πως γίνεται να ξεκινάει στα 300 περίπου ευρώ σε μερικά μαγαζιά και σε άλλα να έχει κοντά στα 550? Είναι σίγουρα η ίδια κιθάρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 24 ειναι αυτη

 

https://m.thomann.de/gr/prs_se_standard_24_ts_425663.htm?o=82&search=1594144445

 

Η 22 βλεπω δεν εχει τρεμολο, αλλα σταθερη γεφυρα. Εαν σου αρκει αυτο, πηγαινε τσεκαρε εκεινη με τα 300.  Μου φαινεται λιγο "απιστευτη" η τιμη, αλλα τσεκαρε το.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Η 22 βλεπω δεν εχει τρεμολο, αλλα σταθερη γεφυρα. Εαν σου αρκει αυτο, πηγαινε τσεκαρε εκεινη με τα 300.  Μου φαινεται λιγο "απιστευτη" η τιμη, αλλα τσεκαρε το.

 

Είναι το παλιό μοντέλο (προ του 2017) γι αυτό και η διακύμανση στην τιμή.

 

Oι τωρινές standard SE (με τους αναβαθμισμένους μαγνήτες) κοστίζουν παντού γύρω στα 500-600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dj_pns είπε

τα humburgers την κανουν αρκετά versital για διάφορα είδη μουσικής

ειδικά αν συνοδεύονται με κρύα μπύρα

hamburger.jpg

 

*versital=versatile

Επεξεργασμένο από >PE-LD<
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού εχεις fender παρε και μια μεταχειρα gibson studio σε αυτα τα χρηματα και εχεις καλυψει τα παντα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν σε ενδιαφερει les paulοειδες, σου προτεινω να δεις την prs se 245 standard. 499 κοστιζει, και ειναι εκπληκτικη.

πες στο λόγο σου, έχεις στοκάρει PRS?

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή προτείνουν όλο τα ίδια και τα ίδια και λες ότι παίζεις και καφρίλες, δες και Schecter χωρίς τρέμολο,
https://www.thomann.de/gr/schecter_c_6_pro_charcoal_burst.htm#bewertung
δεν ειχα ποτε καφροκιθαρες άλλα έχω υπόψη μου μια τέτοια που έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου