Προς το περιεχόμενο

Αγορά της πρώτης μου "καλής" ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα πρότεινα να πας σε άλλη κιθάρα, μόνο όταν θα παίξεις κάποια που θα σε συνεπάρει.

Και θα πρότεινα να μη πας σε floyd γέφυρα. Ακόμα και όταν θα γινεις ... καλος κιθαρίστας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανόνας νούμερο 1 των ηλεκτρικών κιθαριστών:

 

Όταν αποφασίζουμε να αγοράσουμε καινούρια κιθάρα, δε ρωτάμε κανέναν.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Κανόνας νούμερο 1 των ηλεκτρικών κιθαριστών:

 

Όταν αποφασίζουμε να αγοράσουμε καινούρια κιθάρα, δε ρωτάμε κανέναν.

😄😄 καλο
νομιζω ομως οτι οταν ειμαστε αρχαριοι, καλο ειναι να ρωταμε και τη γνωμη ενος εμπειρου.
Οχι ποια να παρουμε, αλλα αν εγκρινει αυτη που διαλεξαμε, ως καταλληλη για τα θελω μας και το value for money της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω ότι μια ακριβότερη κιθάρα δεν εγγυάται καλύτερο αποτέλεσμα ή ότι θα απολαμβάνεις το παίξιμο καλύτερα. Η γνώμη μου είναι να πας μια κιθαρότσαρκα Σαββάτο πρωί και να πάρεις ότι σου κάθεται καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην καταπιέζεις τα θέλω σου και τα γούστα σου . Αν σου έχει κάτσει μια κιθάρα που σου αρέσει και την θες να πας να την δοκιμάσεις και αν σου κάνει και μπορείς να την πάρεις , κάντο χωρίς πολλές σκέψεις

 

Η ζωή είναι μικρή . Χρειάζεται και τις μικρές απολαύσεις της 

 

Πρώτα δες ποια σου αρέσει εμφανισιακά . Εγώ ακόμα με το μάτι διαλέγω κιθάρες . Μετά δοκίμασε την και δες αν σε καλύπτει . 

 

Τέλος , το αν θα ακούγεται καλά στο κατάστημα δεν σημαίνει ότι θα ακούγεται καλά στον εξοπλισμό σου σπίτι . Βασικά συχνά συμβαίνει το αντίθετο . Έχω πάρει κιθάρα που δεν με τρέλανε ηχητικά στον χώρο του πωλητή και σπίτι μου μαγεύτηκα . Έχε και αυτό στο νου σου σε περίπτωση που κάποια σου αρέσει σε όλα τα άλλα 

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, καλώς ήρθες.αφου σου έχει κάτσει να πάρεις κιθαρα...να πάρεις.παρε όμως και μια σκληρή θήκη για να την παίρνεις μαζί σου σε εξοχικα, πρόβες, σπίτια φίλων κλπ, μην πάρεις με floyd rose για ξεκουρδιζεις και παίζεις στον ιδιο τόνο  τα τραγούδια που σου αρέσουν και μην την αντιμετωπίσεις σαν 'καλη κιθαρα' δηλ μην την γρατσουνισω και χαθεί το γυάλισμα. Νομίζω ετσι θα την  ευχαριστηθεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Πρώτα δες ποια σου αρέσει εμφανισιακά . Εγώ ακόμα με το μάτι διαλέγω κιθάρες . Μετά δοκίμασε την και δες αν σε καλύπτει .

 

δικός μου είσαι και εσύ 😄

(για μένα η εμφάνιση παίζει ρόλο 90% στην επιλογή μιας κιθάρας, πχ μπορεί να παίξω δυο ίδιες κιθάρες (πχ SG) και παρότι η μαύρη να παίζει ''καλύτερα'', να πάρω την cherry γιατί αυτό το χρώμα θέλω στις SG, και θα την φέρω στα παικτικά και ηχητικά μου γούστα αργότερα).

 

Όσο για το φόρουμ που αποτρέπει κόσμο από την αγορά νέου κιθαριστικού εξοπλισμού, τι να πω, o tempora o mores 😛

Σε λίγο το κόβω να βλέπουμε δικηγόρους να αποτρέπουν ζευγάρια εν διαστάσει από το να πάρουν διαζύγιο (κάτσε με την γυναίκα μωρέ, που θα βρεις καλύτερα...)

 

Φίλε μου πάρε την κιθάρα που σου έκανε κλικ, μια ζωή την έχουμε (από την στιγμή που δεν στερείσαι κάτι σημαντικό για να την πάρεις φυσικά). 

 

Μπορεί η ''αναβάθμιση'' της κιθάρας σου από squier σε  φέντερ μέξικο να μην είναι τεράστια, αλλά προσωπικά όσες έχει τύχει να παίξω σε stage φίλων που είχαν μια τέτοια, ήταν μια χαρά όργανο, πέραν του ότι είναι πανέμορφες.

 

Και οι PRS standard 24 SE που προτάθηκαν παραπάνω (μετά του 2017 λόγω του ότι τα αναβάθμισαν πολύ τα συγκεκριμένα μοντέλα) είναι μια χαρά κιθάρες σε αυτή την τιμή, άνετα θα έδινα 600 για μια τέτοια και άνετα θα την χρησιμοποιούσα στο stage επίσης.

 

Tέλος, αν βρεις μεταχειρισμένη fender CLASSIC player (δεν βγαίνουν πλέον νομίζω) πάρτην με κλειστά μάτια. Έχει μια μεταχειρισμένη (anniversary μάλιστα) στις αγγελίες https://smart.noiz.gr/details.php?id=429799

(εννοείται ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ)

 

Μπορεί να μην είναι ''γκαζιάρικες'' κιθάρες, αλλά σε δέκα χρονάκια θα με ψάχνεις για να με ευχαριστήσεις, και θα πάρεις ένα απίστευτα ποιοτικό, επαγγελματικό όργανο για τα συγκεκριμένα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Lord_Goumis said:

Όσο για το φόρουμ που αποτρέπει κόσμο από την αγορά νέου κιθαριστικού εξοπλισμού

 

Δεν αποτρεπουμε κανεναν. Την γνωμη μας λεμε. Αυτο που λεει η λογικη μας.

 

Προσωπικα, στους 7 μηνες εκμαθησης ειχα ηδη αγορασει την τριτη μου κιθαρα. Δοκιμες εκανα, στην ουσια. Ηξερα τι αγοραζα και γιατι το αγοραζα? Σιγουρα οχι. Στην πορεια τα εμαθα και τα εκτιμησα. Μετα τα 2-3 χρονια. Μετανιωσα που τα πηρα? Σιγουρα οχι. Καθε οργανο μου διδει και αλλα πραγματα. Και καθε μερα που περνα το ευχαριστιεμαι παραπανω. 

 

Για παραδειγμα, τα πρωτα δυο ετη δεν γουσταρα να παιζω με les paul. Δεν το 'χα. Επαιζα 90% με στρατ και τελε. Τωρα παιζω 60% les paul και 40% τα υπολοιπα. Τωρα αρχιζω και την εκτιμω, διοτι τωρα εχω τις γνωσεις και την εμπειρια. Εχω απαιτησεις.

 

Αρα, πως μπορω να παροτρυνω ετσι απλα καποιον "νεο" να προχωρησει σε αγορα? Ετσι απλα? Θα τον συμβουλεψω βασει της εμπειριας μου. 

 

Εαν προχωρουσα σε αγορα, παντως, θα αγοραζα κατι διαφορετικο απο αυτο που ηδη εχω. Ετσι αποκτας εμπειριες και μπορεις πιο γρηγορα να καταληξεις στο τι σε βολευει.

 

Και συμφωνω οτι μια ζωη την εχουμε και ας παρουμε οσες κιθαρες αγαπαμε. Αυτο κανω. Αλλα η σωστη συμβουλη, ειναι σωστη συμβουλη.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

δικός μου είσαι και εσύ 😄

(για μένα η εμφάνιση παίζει ρόλο 90% στην επιλογή μιας κιθάρας, πχ μπορεί να παίξω δυο ίδιες κιθάρες (πχ SG) και παρότι η μαύρη να παίζει ''καλύτερα'', να πάρω την cherry γιατί αυτό το χρώμα θέλω στις SG, και θα την φέρω στα παικτικά και ηχητικά μου γούστα αργότερα).

 

Α γεια σου , τέτοιος είμαι κι εγώ χαχαχα 

 

 

  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου