Προς το περιεχόμενο

Es 335 και pickups τύπου tv jones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ρωτώ αν κανένας έχει την εμπειρία από τοποθέτηση σε μια κιθάρα τύπου 335 μαγνητών tv Jones classic η κάτι αντίστοιχο. Με τη λογική ότι υπάρχει ένα φτηνό σώμα 335 για να γίνει το πείραμα. Φυσικά εχω δει κάποια βιντεακια αλλά ρωτώ και εδώ για μια πιο άμεση γνώμη. Το θέμα είναι στο αν μπορεί να υπάρχει η αίσθηση που υπάρχει σε μια gretsch ας πούμε, που στο μυαλό μου είναι πιο ελεγχομενος ο ήχος. 

Η στην τελική οποίος το δοκίμασε μπορεί ν πει αν του άρεσε η δεν του άρεσε και γιατί. 

Συγχωρέστε με αν έχει ξανασυζητηθει στο forum αλλά βρίσκω διάσπαρτα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν βοηθάει αλλα έχω περάσει bendetto A6 για προσέγγιση αυτού του ήχου

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετά hot δεν θυμάμαι ακριβώς, δες τα χαρακτηριστικά, πάντως είναι 11.9Κ

https://www.seymourduncan.com/single-product/benedetto-a6

Τους φτιάχνει ο seymour duncan για την bendetto.

Βασικά ήθελα αυτόν τον ήχο (Pat Martino). Στη γέφυρα έβαλα SD59.

Πάντως σε Epiphone dot που τους έβαλα, την έφεραν αρκετά κοντά σ αυτό που ήθελα

 

 

πιό πάνω που είπα "προσέγγιση αυτού του ήχου" εννοώ του ήχου Α6. Και η κιθάρα ανταποκρίθηκε.

Με τη λογική αυτή νομίζω θα σου κάνουν οι tv jones

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτό ξεκαθάρισα πιό πάνω, ότι εννοώ ότι 

ένα σκάφος αυτού του τύπου ανταποκρίθηκε στην αλλαγή χαρακτήρα βάζοντας ένα συγκεκριμένο μαγνήτη.

Συνεπώς θεωρώ ότι πιθανόν να μπορεί να συμβαίνει κάτι ανάλογο με τους filtertron.

(είπα αλλωστε δεν ξέρω αν βοηθάει)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγω εχω αλλάξει μαγνήτες κατα καιρούς αλλά Gretsch/TVJones δεν έβαλα, οπότε θεωρώ πως η συμμετοχή μου στο θέμα είναι άτοπη. Οσο κι αν θες να βοηθήσεις, περισσότερο μπερδεύεις παρα βοηθάς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, yameth said:

Κι εγω εχω αλλάξει μαγνήτες κατα καιρούς αλλά Gretsch/TVJones δεν έβαλα, οπότε θεωρώ πως η συμμετοχή μου στο θέμα είναι άτοπη. Οσο κι αν θες να βοηθήσεις, περισσότερο μπερδεύεις παρα βοηθάς.

 

μπορείτε πάντα να τα σβήνετε 👍

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geka said:

1. Το θέμα είναι στο αν μπορεί να υπάρχει η αίσθηση που υπάρχει σε μια gretsch ας πούμε, που στο μυαλό μου είναι πιο ελεγχομενος ο ήχος. 

 

2. στην τελική οποίος το δοκίμασε μπορεί ν πει αν του άρεσε η δεν του άρεσε και γιατί. 

 

 

Δεν το θέτεις σωστά κατά την γνώμη μου, με αποτέλεσμα, να πάρεις μη αξιόπιστες απαντήσεις.

 

1. Τι θα πει "η αίσθηση που υπάρχει σε μια gretsch", τι είναι ο "ελεγχομενος ήχος" ?

 

2. Τι σημασία έχει για σένα αν άρεσε το αποτέλεσμα σε κάποιον άλλο, ο οποίος μπορεί να ζητάει άλλα πράγματα από σένα?

 

Αν ψάχνεις ήχο gretsch (κάποιου μοντέλου της), βρες μια κιθάρα που κατασκευαστικά έχει παρόμοια λογική, και δοκίμασε με τους μαγνήτες.

Για ήχο όμως, ούτε για "αίσθηση", ούτε για "έλεγχο".

 

Τώρα το τι είναι ήχος gretsch για σένα, εσύ το ξέρεις, δεν είναι όλες το ίδιο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου