Προς το περιεχόμενο

Es 335 και pickups τύπου tv jones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ανασταίνω το θέμα που είχα ανοίξει γιατί το όλο σχέδιο είχε καθυστερήσει λόγω δυσκολιών και τώρα βαίνει προς την ολοκλήρωση του γιατί έδωσα κτ στο νοιζ και μου ρθαν κάποια χρήματα.  Οπότε ξεπεφτω στην ανάγκη σας παλι:)))))) 

Σε ποια φάση είμαι. Έχω μια es 335 πια την Larry carlton h7 με 2 PAF alnico 2 στην οποία προσθεσα εδώ και καιρό ένα duesenberg τρέμολο(Les trem 2) και ένα roller της duesenberg. Παρεπιπτοντως το συγκεκριμένο τρέμολο θα το διώξω μαλλον, κάτι δε μου κάθεται καθόλου καλά. (ξεκορδισματα, κακή αίσθηση στο χέρι, στα αυτιά μου δεν είναι σαν bigsby που λεν κ.α). Η κιθάρα αυτή πως να το πω είναι πανέμορφη, αξιοπρεπής ηχητικά, έχει καλά ξύλα  αλλά μου δημιουργεί μια ανασφάλεια όταν παίζω(κούρδισμα, τόνικοτητα δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Μπορεί να φταιει κ το τρέμολο. Έχω βάλει γραφίτη, άλλο ρολερ , γενικά το πάλεψα και κάπως μείωσα το ξενερωσα που χα φάει αρχικα αλλά όχι κτ φοβερό. 

Ο ήχος μου είναι καθαρά με delay κλπ και παίρνω drives κυρίως από πεταλια. Ως ήχο αναφορας αυτά που ανεβάζουν κατά καιρούς οι συμφορουμιτες argytar και sf με αντίστοιχα όργανα και μαγνήτες με καλύπτουν. 

Μιας και εξ αρχής όμως σχεδίαζα να γκρετσαρω μια 335αρα έχω τους παρακάτω προβληματισμούς με βάση και την κουβέντα που χαμε κάνει πριν κάποιους μήνες. 

 

1) μαγνήτες. Πάω για τις εξής επιλογες

-TV Jones classic set. Το βρίσκω και στις αγγελίες του νοιζ, δεν έχω όμως το humbucker mount επομένως δε γλιτώνω κ πάλι την παραγγελία. 

-TV Jones classic plus bridge, TV classic neck

-TV Jones classic plus bridge, TV superτron neck

-ένα σετακι gfs surf 90.

- θα σκεφτόμουν και τους Ray butts αλλά από την εταιρεία λένε ότι δεν μπορούν να αντικαταστησουν τους humbuckers

Γερνω προς την 1η επιλογή. Πείτε όσοι έχετε καμία ιδέα. 

 

2) ηλεκτρικά. Αφού θα μπει χέρι λέω να κάνω και μια αναβάθμιση στα ηλεκτρικά. Πέρα από treble bleed που σίγουρα θα βάλω έχετε καμία άλλη πρόταση να γίνει πιο λειτουργική η κιθάρα σε όλη τη διαδρομή των Pot's? Δεν έχω ιδέα...... 

 

Τα παραπάνω είναι τα αμεσα που θα γίνουν τωρα

 

Από κει και πέρα και ίσως σε 2ο χρονο βλέπω για 

 

BIGSBY: όπως είπα το Les trem δε με ικανοποίησε και θα το δώσω. Σκέφτομαι η να μη βάλω(κρίμα θα είναι όμως) η αλλιώς για το b5 και ένα string spoiler για εύκολο restringing. Καλά το παω? 

 

Γέφυρα. Βλέπω ότι πολλοί στο νοιζ αλλά και σε άλλα Forum προτείνουν τη Compton η την True arc. Στην δικιά μου κιθάρα έχει νόημα λέτε μια τέτοια αναβάθμιση σε συνδυασμό και με το bigsby πάντα για σταθερότητα στο κούρδισμα κυρίως η μόνο για gretsch προτείνονται? H stock της είναι μια gotoh. 

 

Συγγνώμη για την πολυλογία. Απλώς προσπάθησα να τα κάνω συγκεκριμένα για όποιον έχει όρεξη να βοηθήσει. Θα εκτιμήσω ειλικρινα οποια βοήθεια γιατι οι βασικές επιλογές θα γίνουν τις επόμενες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαγνητες αυτους που ειναι και drop in replacement

 

https://tvjones.com/tv-classic-bridge-humbucker-mount/

 

https://tvjones.com/tv-classic-neck-humbucker-mount/

 

ή στο 1/6 της τιμης τους Surf90 (που τους ακους στο ντεμο που παραθεσα σε 335 της πλακας)...για Gretsch  ηχο pre-Filterton 

 

 

Για ηλεκτρικα δεν εχω ιδεα,δεν χρησιμοποιω ποτε το vol & το tone .....και γενικα στις Gretsch ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το χρησιμοποιει το tone (ασε που ΔΕΝ υπαρχει καν στα περισσοτερα μοντελλα...) 😄

 

Κατρχην δοκιμασε να βγαλεις την roller bridge ,ειναι γενικα απαραδεκτες,τριζουν και "κλεβουν τονο".

 

Compton ειναι δυσκολο να βαλεις μια και η γεφυρα σου ειναι ΣΤΑΘΕΡΗ και δεν μπορει να μετακινηθει οπως οι floating ωστε να εχει σωστο intonation....ισως αν του εστελνες (του Compton) ΟΛΟΚΛΗΡΗ την κιθαρα να μπορουσε κάπως να στην φτιαξει...αλλα και παλι δυσκολο... 

 

Αν ξεκουρδιζει το Les Trem μαλλον το nut σου φταιει,γενικα ειναι μια χαρα τρεμολο....δες αν με την αλλαγη γεφυρας (και ενα τσεκ στο nut,υποθετω ξερεις να περνας σωστα τις χορδες) βελτιωνεται η αισθηση και ο ηχος.

 

Αλλιως Bigsby .... 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Αν ξεκουρδιζει το Les Trem μαλλον το nut σου φταιει,γενικα ειναι μια χαρα τρεμολο....δες αν με την αλλαγη γεφυρας (και ενα τσεκ στο nut,υποθετω ξερεις να περνας σωστα τις χορδες) βελτιωνεται η αισθηση και ο ηχος.

Εχω αλλάξει και nut.  Καλά στην αρχή με μια τρεμολια ξεκουρδιζοταν. Τώρα δεν είναι έτσι αλλά κ πάλι.... Τι να πω. Μήπως δεν είμαι συνηθισμένος με τα τρεμολα τελικά. Στην τελε βαράω βαράω με ασφάλεια. Αυτή μου βγήκε πολύ ευαίσθητη. 

 

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Κατρχην δοκιμασε να βγαλεις την roller bridge ,ειναι γενικα απαραδεκτες,τριζουν και "κλεβουν τονο".

Και τι να βάλω δηλαδή; 

 

Επίσης την tv Jones plus την δοκίμασες ποτέ? 

Παραγγελία βλέπω μόνο από Αμερική μπορώ ε? 

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ή στο 1/6 της τιμης τους Surf90 (που τους ακους στο ντεμο που παραθεσα σε 335 της πλακας)...για Gretsch  ηχο pre-Filterton 

Ομολογουμένως ωραίος ήχος. Και τους φορούσε και ο αγαπημένος τσουκαλάς από τα κρίνα στο δικό του σκάφος. Λέω όμως να πάω για tv Jones γιατί είναι ευκαιρία τώρα που μπορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geka είπε

Επίσης την tv Jones plus την δοκίμασες ποτέ? 

 

Ναι ,πολύ γκαζωμενοι για τα γούστα μου θες υψηλού wattage ενισχυτή για να ακουστούν καλά καθαρά. 

Προτιμώ τους classic.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Την δικιά της

Ναι είχε και αυτή roller από μόνη της. Εγώ απλά  το άλλαξα και μειώθηκε κάπως το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι όλες τις παραπάνω εκτιμήσεις τις έκανα μόνο με το τρέμολο που δεν το είχε η κιθάρα από την μάνα της. Έτσι όμως την παρέλαβα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, geka είπε

Ναι είχε και αυτή roller από μόνη της. 

 A Ναι?Στη φωτο του Thomann έχει κανονική tuneomatic.

Κουφό που έχουν βάλει roller bridge σε stop tail κιθάρα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου