Προς το περιεχόμενο

1958-59 Flying V project (Ο δρόμος για την 335 σε 4 βήματα - βήμα 2)


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Το δοκίμασα και δεν μου κάνει. Η δυσκολία(και επιθυμια) μου ήταν πάντα να μου ειναι πιο εύκολες στα bends/vibrato οι e & B (bends 1μιση τόνου). Με δυσκολεύει πολύ σε αυτό. Επισης η D κάπως πιο σφιχτή στην αίσθηση. Ηχητικά ειναι χάρμα (όχι πολυ "χαρμοτερα" απο 9s) αλλά με εχασε στο comfort.


Δωσε του λίγο χρόνο 😉

 

Πήγες από 09-42 σε 10-38

 

Για μένα από 11άρες - 10άρες το να πάω σε 10-38 ήταν άνετο γιατί μου αφαίρεσε τάση. Εσένα μάλλον σου αύξησε. Δοκίμασε με .09 - .11 τις δυο πρώτες μι και σι. Ίσως σου αρέσει παραπάνω!

 

Θεωρώ ότι είναι στο γούστο του καθενός. Εμένα με βόλεψε πολύ. Έχει να κάνει με το τι μας αρέσει και τι όχι. 
 

Επίσης ενώ σνόμπαρα τις .09άρες και οκτάρες μια ζωή λόγω του ότι ήταν πιο «μαγκιά» να παίζεις με χονδρές χορδές στα 90s και εννιάρες έπαιζαν οι «μεταλλάδες», τώρα κατάλαβα ότι παίκτες όπως Knopfler B.B. King Rev Gibbons κλπ δεν ειχαν αδικο!

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε τι Καγμάκης είναι αυτός, άμεση εξυπηρέτηση ασούμε! Δεν περίμενα να ερθουν τόσο γρήγορα!

 

Αναμείνατε τελικές Glamour shots γιατί το εργαλείο ολοκληρώνεται!!

 

 

79D908A0-68DC-4198-A4A2-73AADDABFD5F.jpeg

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eμένα οι (5)9αρες μου βελτιωσαν το παιξιμο και με γλυτωσαν απο δευτερη τενοντίτιδα. Κυρίως απο την υπερπροσπάθεια στα σηκώματα σε μι και σι. Οπότε το να ξαναπάω σε 10-13 ήταν δώρο-αδωρο. Αν ήμουν πιο λεπτολόγος θα πηγαινα σε 8 αντι για 9. Αλλά αν ειχα τα χέρια και μπορουσα, 10s και 11s ασυζητητί. Πάντα κάτι χάνεις, κατι κερδίζεις. Το chime και το clonk και το thump της .46 δεν το εχει η .38. και μου λειπει ακόμη κι εμενα που παιζω με .42 μπασα. Ειδικα τώρα που βαζω και λιγο chet atkins με τον αντιχειρα, η 38 ειναι μαστιγιο.

 

Έχω δοκιμασει πολλά πράματα, κουρδίσματα, κράματα, τεχνοτροπίες. Καταλήγω στα πιο απλά/εξελιγμένα/user friendly.

 

Το κορίτσι φέρε πριν ξαναγινει lockdown και πάθουμε στερητικό πάλι. 

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Eμένα οι (5)9αρες μου βελτιωσαν το παιξιμο και με γλυτωσαν απο δευτερη τενοντίτιδα. Κυρίως απο την υπερπροσπάθεια στα σηκώματα σε μι και σι. Οπότε το να ξαναπάω σε 10-13 ήταν δώρο-αδωρο. Αν ήμουν πιο λεπτολόγος θα πηγαινα σε 8 αντι για 9. Αλλά αν ειχα τα χέρια και μπορουσα, 10s και 11s ασυζητητί. Πάντα κάτι χάνεις, κατι κερδίζεις. Το chime και το clonk και το thump της .46 δεν το εχει η .38. και μου λειπει ακόμη κι εμενα που παιζω με .42 μπασα. Ειδικα τώρα που βαζω και λιγο chet atkins με τον αντιχειρα, η 38 ειναι μαστιγιο.

 

Έχω δοκιμασει πολλά πράματα, κουρδίσματα, κράματα, τεχνοτροπίες. Καταλήγω στα πιο απλά/εξελιγμένα/user friendly.

 

Το κορίτσι φέρε πριν ξαναγινει lockdown και πάθουμε στερητικό πάλι. 

 

 

 

 


Επειδή θα συναντηθούμε με Reverend EZ την Κυριακή για να γίνει τονική επιθεώρηση καλό θα ήτω να βρεθούμε! Δεν είχες εκείνη τη δουλειά να τελειώσεις επειγόντως στο εργαστήριο Κυριακή απόγιομα;

 

wink wink

 

Καλά μιλάω τώρα και γω χωρίς να έχω εξασφαλίσει εξοδόχαρτο 100%...

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Doc άψογη και αυτό που είπες για τους p@f που ακούγονται σαν single ωραίο μάλλον η κορίνα τ@ κάνει όλα ίσως και το 9-38

αυτο το σετ πάει σε 7ender

Παίζω χρόνια με 11-49 να δω οταν θάρθει η ώρα τι θα βάλω στις Les Paul  μάλλον 10-42

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nasokosm said:

Μπράβο Doc άψογη και αυτό που είπες για τους p@f που ακούγονται σαν single ωραίο μάλλον η κορίνα τ@ κάνει όλα ίσως και το 9-38

αυτο το σετ πάει σε 7ender

Παίζω χρόνια με 11-49 να δω οταν θάρθει η ώρα τι θα βάλω στις Les Paul  μάλλον 10-42

 


Είναι 10-38 και στις Gibson μου άρεσε ακόμα πιο πολύ γιατί «καθαρίζει» τις μπάσες.

 
Όταν προσαρμόζεται το παίξιμο είναι απλά απόλαυση. Γνώμη μου. Επίσης έβαλα σε μια στρατ μου οκτάρες και ο Νοπφλερισμός πήγε σύγνεφο! 
 

Στη Jazzmaster μου παρά ταύτα έχω Pyramid pure nickel .11- .48 και είναι σερφταστικές. Δεν ξέρω πώς γίνεται σκάει σαν τρελή και οι Νόβακ βγάζουν ορίτζιναλ σερφ ήχο. Εκεί όμως το όργανο τσιρίζει με ο,τι πιο λεπτό λόγω και των 1 meg pots.

 

Όπως λέει και ο Θάνος έχει ένα κάρο σετ και συνδυασμούς. Διάλεξε αυτό που αου ταιριάζει. Κάποια στιγμή έβαζα το 10.5 σετ του Gilmour στις Gibson ο κιθάρες μου και μ άρεσε πολύ. Τώρα πλέον όχι τόσο.

 

Σε άλλα νέα έβαλα το truss cover, τα pointers και τα knobs. 
 

Αύριο με το φως οι τελικές φωτοζ και ίσως και ένα κλιπ.

 

13F9626C-53F7-4D80-BE9B-B96D9E596EBE.thumb.jpeg.9da099125dcafc9696d77b81f4518cf1.jpeg
 

47284C33-D418-4B53-8B16-A68825DF07DD.thumb.jpeg.65a164c88fab25c333ca98b8f4e0d170.jpeg

  • Like 2

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μιλώντας με τον Γιάννη Παπαδαντωνάκη αποφασίσαμε να βάλουμε το GAS PAFoid 58 Legend set στη flying V.

 

Όχι ότι δεν μου άρεσε το στάνταρντ σετ. Το βρήκα καταπληκτικό. Απλά το 58 σετ είναι το κάτι άλλο. Γρήγορη ατάκα, τρισδιάστατος ήχος, δυναμικές, αρμονικές, λεπτομέρεια, όλα είναι εκεί!

 

Θα κάμω σύντομα βίντεο μόλις ολοκληρώσω και το logo του headstock για να ακούσετε τον ήχο!

 

Μιλάμε για premioum set μαγνητών που κατά τη γνώμη μου δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά από τον ανταγωνισμό του εξωτερικού.


Τα καπάκια είναι ανικέλωτο german nickel silver που τα έχει επεξεργαστεί με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται πως ήταν κάποτε χρυσά. (Patina).

 

 

 

BB6C1148-0505-49F5-BA1C-51D2C333B7EC.jpeg

BAAD0C94-98FB-4795-835B-920C0D5166CA.png

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 2

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εφτιαξες μια απο τις κιθαρες των ονειρων μου!


Αν επιαναν τα χερια μου θα εφτιαχνα μια κορινα να ειναι παχια σαν λες πολ και να ειναι γκολντ τοπ. 50σ νεκ και κεφαλι λες πολ.

με μαγνητες burstbucker.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου