Προς το περιεχόμενο

1958-59 Flying V project (Ο δρόμος για την 335 σε 4 βήματα - βήμα 2)


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, HellFire είπε

Θα κοιτάξω σήμερα μετά τη δουλειά Αργύρη και θα σου στείλω.

Αν θυμάμαι καλά είναι ευθεία το αυλάκι με μικρότερο βάθος στο headstock και μεγαλύτερο στην μεριά του tenon.

5/8 inch depth at tenon, 1/2 at nut!

  • Like 1

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε θέλει βαθειά για να κοντράρει καλά στο φετόνι. Οκ πάω να ξαναμετρήσω και να δγιορθώσω , χίλια θενκς!

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλιά μου βιβλία λένε για μια διαφορά 6,35 χιλ στο μέγιστο βάθος Του TR και παρακάτω αναφέρει το βάθος του καναλιού στο μέγιστο να είναι 14 χιλ

είδωμεν

85A7E892-5281-48EA-BB8E-813607991E48.jpeg

F7531C41-5E39-496F-A7CC-AC41467EE141.jpeg

Και παρακάτω μια φωτό από το βιβλίο του Benedetto για archtop guitar όπου βλέπουμε το σχεδόν επίπεδο truss rod με την ελάχιστη κλίση που συμφωνεί με το Gibson traditional

δεν μπορεί ο Benedetto να κάνει λάθος ..

026FFEF4-6991-40CA-8BE9-D839DAD7CC94.jpeg

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχουν διάφορα σχέδια και τεχνικές. Προσωπικά θεωρώ πιο ασφαλές το curved. Το curved δεν χρειάζεται βάθος στις άκρες του. Όσο υπαγορεύει ο τύπος του anchor. 

 

Το straight, επίσης για να λειτουργήσει, πρέπει να είναι βυθισμένο κάτω από το κέντρο πχ σε ενα μανίκι 25mm με ταστιερα 6mm, το βάθος σκαψίματος πρεπει να ειναι πάνω απο 10mm. Όσο πιο χαμηλά τόσο πιο εύκολα αρπάζει λογικά. Η λογική του βασίζεται στο ότι θα υποχωρήσει η "αδύναμη" πλευρά, δηλ. η κάτω για να έχουμε έτσι backbow. Νομίζω σε ακουστικές, η Gibson έβαζε το rod πιο βαθειά στο heel για αυτόν ακριβώς το λόγο. Προσωπικά ευθύ truss rod θα εμπιστευόμουν μόνο αν ήταν τύπου PRS, δηλ. με anchor point 2-δρόμων και το heel λίγο πιο βαθειά. Ακόμη περισσότερο ασφαλές νιώθω το bent rod φυτεμένο ρηχά. Το πιο σίγουρο είναι φυσικά το διπλό, δοκιμασμένο και "ευκολοφόρετο" αλλά έχω την αίσθηση ότι κάπως επηρεάζει αρνητικά το resonant freq του όλου συστήματος γι' αυτό και παλεύω με single rods. Συν ότι έχω λόξα με το βάρος.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!

 

Οι τωρινές διαστάσεις είναι 12 χιλ στο nut 17 στη μέση και 14 στο heel. Νομίζω θα είναι ΟΚ αν το μανίκι έχει πάχος 25 χιλιοστά.

 

Θα ποστάρω όταν βάλω το φιλέτο!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, argytar said:


24 nut 26 στο 12ο μπαμπάτσικο που λέμε

Τώρα ξενέρωσα την ζωή μου..

Κολλημένος λεσπολάς κάργα βίτατζ σπεξ κτλ δοκίμαζε μπασάκι που έχω φτιάξει με 22mm nut και μου την είπε ότι είναι πολύ χοντρό και γιαυτό είναι άβολο..οκ,θα μπορούσε να ήταν χειρότερα..να έφταιγε το μπλε χρώμα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, xtrm_basses said:

Τώρα ξενέρωσα την ζωή μου..

Κολλημένος λεσπολάς κάργα βίτατζ σπεξ κτλ δοκίμαζε μπασάκι που έχω φτιάξει με 22mm nut και μου την είπε ότι είναι πολύ χοντρό και γιαυτό είναι άβολο..οκ,θα μπορούσε να ήταν χειρότερα..να έφταιγε το μπλε χρώμα πχ


άβυσσος η ψυχή των κιθαριστώνε! Εμένα μ αρέσει το παχύ μπράτσο, έχει άλλους που το απεχθάνονται... όπως λες μπορεί μα του έφταιγε το χρώμα... άλλωστε το φχέστα ρεντ έχει πάντα καλύτερο ήχο!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου