Προς το περιεχόμενο

1958-59 Flying V project (Ο δρόμος για την 335 σε 4 βήματα - βήμα 2)


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Πάντως δεν είναι τυχαίο που οι χορδές λέγονται boomers 


Ok Boomer! Hahahaha

 

όχι είναι και για νέους της generation X!

Επεξεργασμένο από argytar
  • Χαχα 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφη 

 

Δεν πρόσεξα αν είπες ποιο σετ από gas έβαλες . Περιμένουμε πλήρες review

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουπερ κατασκευη  σουπερ ηχος οι μαγνητες ειναι το κατι αλλο.... καρφι στον fender blues dlx πρεπει να το ακουσεις για να το πιστεψεις...επισης πολυ καλα κλειδια..το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι δικη μου.....

αργυρη αυτο που ειπες για το μανικι στα πρωτα ταστα οτι ισως να θελει λιγο φαγωμα ακομα εμενα μετα απο κανα 15λεπτο δεν με ενοχλουσε καθολου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Rebel_Of_South said:

Πανέμορφη 

 

Δεν πρόσεξα αν είπες ποιο σετ από gas έβαλες . Περιμένουμε πλήρες review


Καλησπέρα, έβαλα PAFoid N+ και

PAFoid M bridge. Allaround σετάκι με PAF ηχόχρωμα. Low to medium output. 7.6 Kohm Neck , 8.4 Kohm bridge.

 

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι , όπως ένας καλός PAF,  ακούγονται σαν single coils. Transparent ήχος , ακούς την κιθάρα.
 

Το βρήκα από ανταλλαγή σε λιγότερο από τη μισή τιμή τους πραγματική ευκαιρία και με φοβερο ρέλικ.

 

2 hours ago, HellFire said:

Μπράβο Doc έγραψες πάλι, πολύ ωραίο όργανο!

 

Ευχαριστώ παίχτη! Την ήθελα από τα 17 μου αυτή την κιθάρα, την είχα αφίσα στον τοίχο του δωματίου μου!

 

5 hours ago, johnps said:

σουπερ κατασκευη  σουπερ ηχος οι μαγνητες ειναι το κατι αλλο.... καρφι στον fender blues dlx πρεπει να το ακουσεις για να το πιστεψεις...επισης πολυ καλα κλειδια..το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι δικη μου.....

αργυρη αυτο που ειπες για το μανικι στα πρωτα ταστα οτι ισως να θελει λιγο φαγωμα ακομα εμενα μετα απο κανα 15λεπτο δεν με ενοχλουσε καθολου..


Χαίρομαι που σου άρεσε!!! Για το μπράτσο έχεις δίκιο! Το πρόβλημά μου δεν ήταν το πάχοα του τόσο , όσο οι δεκάρες χορδές τις οποίες έχω ξεσυνηθίσει...

 

Μόλις έβαλα τις 10-38 το όργανο ήρθε εκεί που έπρεπε. Ξέρω το debate που υπάρχει πάνω στο θέμα. Εμένα αυτό το σετ εκτός του ότι μου “θεράπευσε" την τενοντίτιδα , μου έδωσε έναν ήχο που μου αρέσει πολύ και μια άνεση που δεν την αλλάζω. Σκαστές μπάσες που δεν μπουκώνουν αλλά πάλλονται και έχουν systain και γεμάτες πρίμες. Πολύ καλή ισορροπία. Μου πήρε κανένα μήνα να το συνηθίσω αλλά μετά δεν το άλλαζα. Ήδη παρήγγειλα από το Θωμά άλλα 20 σετ με τη βοήθεια του ΣΦ. Το αντιστοιχο βίντεο του Beato νομίζω εξηγεί πολλά με το συγκριτικό μεγέθους χορδών. Είναι θέμα γούστου και τουλάχιστον στα δικά μου χέρια και αυτιά το σετ αυτό βγάζει νόημα πολύ περισσότερο από άλλα μπουκωμένα σετ. Περί ορέξεως κολοκυνθόπιτα , my 2 cents.

44 minutes ago, Thanoszin said:

Μπράβο Αργύρη για την κατασκεύη και την παρουσίαση.😉


Σε ευχαριστώ Θάνο! Δεν τελειώσαμε έχουμε να κάνουμε και το κλιπ!!

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, argytar είπε

Μόλις έβαλα τις 10-38 το όργανο ήρθε εκεί που έπρεπε. Ξέρω το debate που υπάρχει πάνω στο θέμα. Εμένα αυτό το σετ εκτός του ότι μου “θεράπευσε" την τενοντίτιδα , μου έδωσε έναν ήχο που μου αρέσει πολύ και μια άνεση που δεν την αλλάζω. Σκαστές μπάσες που δεν μπουκώνουν αλλά πάλλονται και έχουν systain και γεμάτες πρίμες. Πολύ καλή ισορροπία. Μου πήρε κανένα μήνα να το συνηθίσω αλλά μετά δεν το άλλαζα. Ήδη παρήγγειλα από το Θωμά άλλα 20 σετ με τη βοήθεια του ΣΦ. Το αντιστοιχο βίντεο του Beato νομίζω εξηγεί πολλά με το συγκριτικό μεγέθους χορδών. Είναι θέμα γούστου και τουλάχιστον στα δικά μου χέρια και αυτιά το σετ αυτό βγάζει νόημα πολύ περισσότερο από άλλα μπουκωμένα σετ

 

πΓιο debate?

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ debate.

ΑΓΝΟΙΑ υπάρχει 🙂

(Με την έννοια του ότι όσοι λένε ότι το σετ δεν "δουλεύει" απλά ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ 🙂 ).

 

ΟΛΟΙ όσοι το  δοκίμασαν ,έχω δωΚει σε αρκετούς φίλους,  προσήλθαν στο 010-038 club γονυπετεις 🙂

 

Υπάρχει λόγος που ήταν το standard set στα 60s και 70s.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το δοκίμασα και δεν μου κάνει. Η δυσκολία(και επιθυμια) μου ήταν πάντα να μου ειναι πιο εύκολες στα bends/vibrato οι e & B (bends 1μιση τόνου). Με δυσκολεύει πολύ σε αυτό. Επισης η D κάπως πιο σφιχτή στην αίσθηση. Ηχητικά ειναι χάρμα (όχι πολυ "χαρμοτερα" απο 9s) αλλά με εχασε στο comfort.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου