Προς το περιεχόμενο

Gary Moore - Empty Rooms solo


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, fusiongtr said:

 

Δηλαδή?

Η κιθάρα είναι μια Gibson Les Paul Traditional του 2013. Στην κιθάρα έχουν αλλαχτεί τα εξής:
1. Μαγνήτες GAS PAFoid '59 (Legend series)
2. Τα 2 volume pots έχουν αλλαχτεί με CTS-500K "SVT" Longshaft Calibrated Set( https://www.crazyparts.de/electronics/cts-tvt-custom-pots/cts-500k-svt-longshaft-calibrated-set-4.php)
3. Οι capacitors έχουν αλλαχτεί με 1956-1960 Matched Pair of Luxe Oil-Filled .022mF Bumblebee Capacitors (https://luxe-radio.com/products/matched-pair-of-luxe-oil-filled-022mf-bumble-bee-capacitors-2)
4. Το bridge έχει αλλαχτεί με Faber ABRN-NG ABRN Bridge (https://www.faberguitar.com/ABRN-NG-ABRN-Bridge-Fits-Nashv-studs-Gloss-Nickel-Brass-saddles-nickel-plated_1 χρειάζεται και αυτό https://www.faberguitar.com/iNsert-MNG-Faber-iNsert-Nashville-to-59-ABR-converter-studs-7mm-4mm-Steel-nickel-plated-glossy_1)
5. Το tailpiece έχει αλλαχτεί με TP-59NG Faber TP-'59 Vintage Spec ALU Stop Tailpiece (https://www.faberguitar.com/TP-59NG-Faber-TP-59-Vintage-Spec-ALU-Stop-Tailpiece-Nickel-gloss_1)
6. Tremble bleed στον neck μαγνήτη
7. Χορδές 9ρες

Επεξεργασμένο από George Zikos
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν καλωσήρθες Γιώργο.

 

 

6 minutes ago, George Zikos said:

Η κιθάρα είναι μια Gibson Les Paul Traditional του 2013. Στην κιθάρα έχουν αλλαχτεί τα εξής: .....
 

 

Αν κατάλαβα καλά η κιθάρα είναι δική σου?

Αν εσύ είσαι αυτός που έκανε τις αλλαγές, θα ήθελα να πεις τι ήταν αυτό που σε έκανε να κάνεις κάθε μια από αυτές τις αλλαγές, και αν είχε κάθε μια αλλαγή, το αποτέλεσμα που περίμενες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

Κατ' αρχήν καλωσήρθες Γιώργο.

 

 

 

Αν κατάλαβα καλά η κιθάρα είναι δική σου?

Αν εσύ είσαι αυτός που έκανε τις αλλαγές, θα ήθελα να πεις τι ήταν αυτό που σε έκανε να κάνεις κάθε μια από αυτές τις αλλαγές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναι είναι δική μου η κιθάρα (μακάρι να ήταν και τα χέρια που παίζουν στο βίντεο) 🙂

Με σύντομη απάντηση για να έρθει ακόμα πιο κοντά σε vintage specs και πιο κοντά στον ήχο που ήθελα. Αλλά κυρίως ήθελα μια les paul που να ακούγεται όπως θέλω και να την νιώθω όπως τη θέλω. Πχ οι μαγνήτες Gibson Classic 57 που είχε πάνω δεν έχουν καμια σχέση σε δυναμικές, όγκο κτλ. Πχ άφησα τα καπάκια γιατί η συγκεκριμένη κιθάρα έχει από τη μάνα της πρίμα οπότε αν έβγαζα τα καπάκια θα ξύριζε. Επίσης μεγάλη αλλαγή τα pots. Είχε 300Κ στα volume...λάθος σε les paul εκτός αν παίζεις jazz. Κάποια τα άλλαξα απλά από τρέλα/δοκιμή αν θα δω διαφορά. Πχ το tailpiece δεν έχω καταλάβει διαφορά. Ενώ με το bridge καθάρισε ο ήχος. Σίγουρα η μεγαλύτερη διαφορά ήρθε με τους μαγνήτες, τα pots και το bridge.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, George Zikos said:

άφησα τα καπάκια γιατί η συγκεκριμένη κιθάρα έχει από τη μάνα της πρίμα οπότε αν έβγαζα τα καπάκια θα ξύριζε.

 

Είχε 300Κ στα volume...λάθος σε les paul εκτός αν παίζεις jazz.

 

Αυτά τα δύο κουτουλάνε λίγο.

Βάζοντας δηλαδή 500άρια, εντείνεις τα πρίμα.

Γιατί θεωρείς ότι τα 300άρια δεν της ταίριαζαν?

Επίσης, γιατί 9άρες?

Είχες θέμα άνεσης με τις 10άρες?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Αυτά τα δύο κουτουλάνε λίγο.

Βάζοντας δηλαδή 500άρια, εντείνεις τα πρίμα.

Γιατί θεωρείς ότι τα 300άρια δεν της ταίριαζαν?

Γιατί δεν καθαρίζει ο ήχος...και ήταν πολύ dark/μουντός ο ήχος....ή τουλάχιστον δεν καθάριζε στην συγκεκριμένη. Και ότι μπορεί να σου δώσει το 500K volume έχεις και το tone να το κάνεις compensate...old school 🙂

Επεξεργασμένο από George Zikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, George Zikos said:

με το bridge καθάρισε ο ήχος.

 

Και αυτό μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

Δεν βάζει και τόσο μάπα γέφυρες η gibson.

Συγγνώμη για την επιμονή, είναι καθαρή περιέργεια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

 

Και αυτό μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

Δεν βάζει και τόσο μάπα γέφυρες η gibson.

Συγγνώμη για την επιμονή, είναι καθαρή περιέργεια.

Δεν ξέρω τι βάζει στα custom shop μοντέλα...αλλά σε standard και κάτω είναι μέτριες προς κακές...και λάθος υλικά (σύμφωνα με τι φόραγαν οι gibson τότε). Είχα βρει και άκρη να πάρω από το εργοστάσιο που έφτιαχνε τα bridge...αλλά το κόστος ήταν 180+ και δεν ήθελα...καθώς πάνω από όλα ήταν τεστ...άσχετο που μου έκατσε καλά. Να το πω διαφορετικά...η κιθάρα ακούγεται πολύ καλύτερα ακουστικά χωρίς ενισχυτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Spyros Delta said:

Καλή η ιδέα σου όλα θελει έξτρα χρόνο.

 

 

Γνωστό και δεδομένο.

Όμως προσφέρει και περισσότερα γενικά.

Ελπίζω να τα καταφέρεις.

Αξίζει τον κόπο νομίζω.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, George Zikos said:

Γιατί δεν καθαρίζει ο ήχος...και ήταν πολύ dark/μουντός ο ήχος....ή τουλάχιστον δεν καθάριζε στην συγκεκριμένη. Και ότι μπορεί να σου δώσει το 500K volume έχεις και το tone να το κάνεις compensate...old school 🙂

 

Δοκίμασες τα 300Κ στους GAS και δεν καθάριζαν, ή άλλαξες ταυτόχρονα μαγνήτες και pots?

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου