Προς το περιεχόμενο

Αγορά απο Γαλλία με 40+ μέρες αναμονή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα ήταν στα ΕΛΤΑ και εξηγώ:

Τώρα με τον κορονοϊό, κάποια ΕΛΤΑ εκλεισαν για το κοινό αλλά οι υπάλληλοι πήγαιναν σε ομάδες, πχ αν το κατάστημα είχε 6 άτομα πήγαιναν 2 ανά ημέρα.

Αυτό λοιπόν δημιούργησε καθυστερήσεις στην αποστολή των ειδοποιητηρίων.

 

Επίσης τα δέματα, αντικαταβολές κλπ προωθώθηκαν απο τα τοπικά καταστήματα που ηταν κλειστά για το κοινό σε πιο κεντρικά, οπότε φανταστείτε ότι ένα κεντρικό κατάστημα που είχε μια Χ δουλειά πήρε και την δουλειά άλλων 2-3 τοπικών καταστημάτων και ταυτόχρονα οι υπάλληλοι ήταν λιγότεροι.

 

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να υπάρχουν καθυστερήσεις στην αλληλογραφία, στη παράδοση δεμάτων.

 

Όσον αφορά τους Γάλλους και γιατί δεν απάντησαν, εκτιμώ ότι ήταν σε φάση "αφού το στείλαμε θα φτάσει κάποτε, οπότε στα π@π@ρια μας".

Προφανώς δεν συμφωνώ με αυτό, απλά παρέχω μια εξήγηση με το τι έγινε τελικά.

 

Φυσικά η τράπεζα δεν έπαιξε κανένα ρόλο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω ξεκόψει από τα εξωτερικά για τον λόγο αυτό.

Ακόμα και με το Θωμά, αν και εκεί δεν χάνονται, γιατί συνήθως οι παραγγελίες γίνονται πάνω από 300 ευρώ και είναι ογκώδεις.

Αλλά γενικά με colissimo είχα πριν κάποια χρόνια καθυστέρηση αλλα ήταν μαζί με ελτά. Ο χειρότερος παράγων ήταν τα ελτά. Διότι η colissimo είχαν απόδειξη ότι έφτασε ελλάδα πριν 4 μέρες και εγώ δεν είχα καμμία ειδοποίηση. Και μάλιστα έφευγα ταξίδι. Οπότε την τελευταία μέρα πήγα και έκανα φασαρία ότι υπάρχει το δέμα και αφού γκρίνιαξαν μου είπαν "α εδώ είναι"

 

Επίσης από Γερμανία απλά dhl (όχι με συμβάσεις τύπου Θωμά) φεύγουν ΜΟΝΟ όταν γεμίσει το φορτηγό για Ελλάδα. Αν είσαι ο πρώτος που μπαίνει στο φορτηγό θα περιμένεις να έρθουν αλλα 1000 πακέτα. Μου το έχει πει άνθρωπος απο Ελτα.

 

Τώρα στα ελτά γενικα γίνεται της αρκούδας. Σε μένα διαπιστωμένα έρχεται ο διανομέας όχι όταν έρθει κάτι στο κατάστημα για μένα, αλλά όταν έρθει η μέρα. Μια φορά την εβδομάδα. Όταν έκανα παράπονα ήταν σαν βρεμμένες γάτες. Και μου είπαν μην κάνετε καταγγελία, να το παιδί έλλειψε κανα δυό μέρες, μπορεί κάτι να έτυχε κλπ.

 

Τώρα συζητώ στο viber με φίλο που έχασε πακέτο απο bangood, πήρε από bangood ειδοποιηση οτι παραλήφθηκε το δέμα και φυσικά δέμα δεν ήρθε. Ζήτησε και τη λίστα και υπάρχει κανονικά υπογραφή, προφανώς οποιουδήποτε πονηρού.

 

Μόνο συστημένα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου