Προς το περιεχόμενο

Ρελικάρισμα με εκσκαφέα, Gibson Firebird Χ - η καλτίλα του μέλλοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτεσαι να αγοράσεις μια κιθάρα των 200ιων ευρώ τώρα ή να περιμένεις τα Χριστούγεννα για μια των 300ιων?
μέτρα τριχίλιαρα ωστόσο γιατί αυτή είναι η Gibson

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα πριν κανά χρόνο...

Δεν παρακολουθούσα τότε, από ότι βλέπω εκεί αναλύετε τους λόγους για τους οποίους συνέβη αυτό... αυτό εδώ το θέμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για flame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα μερικα headstock ΝΑ ΜΗ ΣΠΑΝΕ...και η δικη μου αισθανομαι οτι αν το παρακανω με κανα bend θα κλεισει σα σουγιας....

NeckX-section.jpg

  • Like 1
  • Χαχα 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει να κάθομαι να δυσφημίζω ένα προϊόν που δεν έχω, δεν χρειάζεται άλλωστε να κάνει κανείς όλα τα λάθη που υπάρχουν για να μάθει, μπορεί να αποφύγει και μερικά με το λογικό του και την πληροφόρηση, αυτό που με ενοχλεί είναι φανατικοί, δηλαδή από τη στιγμή που θα επενδύσει κάποιος σε μια φίρμα (όχι όλοι αλλά πολύς κόσμος) αρχίζει να πίνει νερό στο όνομα της όσο σκάρτα και να του φερθεί, το ίδιο φαινόμενο σε όλα, κιθάρα κινητό αυτοκίνητο κτλ...

 

Πχ αυτοκίνητο με 7000 χιλιόμετρα καίει μισό λίτρο λάδι κάθε 1000 χιλιόμετρα... και σου λέει ο αντιπρόσωπος ''αυτά τα αυτοκίνητα είναι σχεδιασμένα έτσι και αυτό είναι φυσιολογικότατο'' ... και ύστερα έρχεται ο κάτοχος και σου αναλύει πόσο υπερεκτιμημένα είναι τα στεγανά πιστόνια...

 

Εν πάση περιπτώσει για τα μουσικά όργανα πιστεύω ότι δεν είναι ούτε είδη πολυτελείας ούτε εργαλεία ούτε gadget, είναι μια δικιά τους κατηγορία, θα έλεγα ''είδος πολυτελείας και εργαλείο μαζί και πολλά περισσότερα από αυτό'' αλλά δεν πρέπει να έχει στοιχεία gadget, αυτό πιστεύω έχουν καταλάβει πολύ λάθος οι μάνατζερ της gibson, στόχευσαν ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό,  γενιά και κουλτούρα (όπως πολλά σύγχρονα προϊόντα) και το κλεισαν το μαγαζί

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Άγιος είπε

και το κλεισαν το μαγαζί

 

Η Gibson guitars συνεχίζει και λειτουργεί και βγάζει μια χαρά κιθάρες.

Πουλάνε δε , όπως πάντοτε,σαν ζεστά ψωμάκια (η εταιρεία δεν "φαληρησε" λόγω του κιθαριστικου τμήματος το οποίο άλλωστε επειδή ήταν εξαιρετικά επιτυχημένο σε πωλήσεις τελικά άλλαξε χέρια και επιβίωσε, αλλά λόγω του γεγονότος ότι η μητρική της εταιρεία έκανε αποτυχημένες εξαγορές στον τομέα των consumer electronics.)

Εμένα πάντως με εξαίρεση κάποια μοντέλα με Ρ90s και mini humbuckers με άφηναν πάντοτε αδιάφορο οι Gibson αλλά σίγουρα ανήκουν στις απόλυτα ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ κιθάρες με το δικό τους, τεράστιο, κοινό.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου αρέσουν οι les paul  γιατί είναι πολύ rock (γούστα) κατά τα άλλα είναι ωραία εμφανισιακά με απαράδεκτη ποιότητα κατασκευής, όχι μόνο για τα λεφτά της αλλά για οποιαδήποτε κατηγορία τιμής, πάρτε εδώ αυτόν τον χαρούμενο τύπο

 

ωστόσο ένα παλιό μοντέλο stratocaster μου είχε δώσει μια ιδέα πως να μην σπάει το headstock της les paul χωρίς να χάσει το traditional της...

εδώ η fender έχει γυρίσει ανάποδα το truss rod για κανένα απολύτως λόγο καθώς τα headstock στις stratocaster δεν σπάνε
unspecified.jpg

 

αν όμως κάτι τέτοιο γίνει σε μια les paul μαζί με ένα ελαφρύ hollow body πιστεύω οτι το headstock θα είναι ανθεκτικό σαν μια καλή ακουστική, δηλαδή πολύ ανθεκτικό και σε άσχημο πέσιμο... και όλα αυτά με ένα μικρό συμβιβασμό στο traditional, μια μικρή ροδέλα πάνω από το μαγνήτη... και ξεφορτώνεσαι και τη άθλια τάπα στο headstock.

Πιο καφρικη λύση χωρίς κανένα εμφανισιακο συμβιβασμό είναι ένα κανονικό αλεν truss rod από την μεριά του σώματος πάλι, κριμένο πίσω από τον μαγνήτη και για να ρυθμίσεις θα πρέπει να βγάλεις το μαγνήτη... δηλαδή σε μια γερή κιθάρα μια φορά στα 10 χρόνια.

Η ιδέα απευθύνεται αποκλειστικά στους μαστόρους του φόρουμ, για την gibson έχω μόνο κάτι σπασμένα τασάκια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου