Προς το περιεχόμενο

Gilad Hekselman lick από το This Just In.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, pipityri said:

Γενικά μιλώντας, η κουβέντα έχει πλάκα και σίγουρα όλοι κάτι μαθαίνουμε

 

Αμήν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Gilad Hekselman lick από το This Just In.
  • Guru

Επισυνάπτω μερικές ιδέες για το πως μπορεί κανείς να δημιουργήσει υλικό για μελέτη από το line. Τα παραδείγματα είναι σε C/Am ώστε να μην έχει δικαιολογία ο Φώτης. 🙂

- Η 4η, 5η, 6η και 7η νότα του line αναλύουν ένα Gbadd#4, δηλαδή μια ματζόρε συγχορδία στην οποία έχει προστεθεί η #4. Έχω γράψει όλα αυτά τα arps όπως εμφανίζονται σε C , σε 3 οκτάβες με το ίδιο fingering να επαναλαμβάνεται σε κάθε οκτάβα. 

-Η δεύτερη ιδέα, προεκτείνει το προηγούμενο, προσθέτοντας ακόμα ένα ίδιο μια 7η πάνω(διατονικά). Όποιος έχει παίξει το line θα αναγνωρίσει ένα μεγάλο μέρος του. 

-Το προηγούμενο, sequenced μέσα στη σκάλα.

 

Μερικές, μόνο, ιδέες... 🙂

 

 

 

Practice Material from G.H. line.pdf

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, pipityri said:

Τα παραδείγματα είναι σε C/Am ώστε να μην έχει δικαιολογία ο Φώτης. 🙂

 

 

Τα βλέπεις Φώτη?

Μ' αυτά που κάνεις, κρατάς την τάξη πίσω.

Το είπες στον npap ή όχι ακόμα?

Κανόνισε να διαβάσεις λίγο, γιατί σε λίγο θα μας βλέπεις όλους να τρώμε παγωτό και θα ζηλεύεις, γιατί δεν θα σου παίρνει ο npap.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 Τα βλέπεις Φώτη?

 Τα είδα και τα έπαιξα στην κιθάρα Στράτο μου.... Γιατί ως γνωστόν χωρίς το όργανο μας στα χέρια μας, δουλειά δεν γίνεται.

Κάτι ψιλοκατάλαβα πάντως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, cigaret13 είπε

 Τα είδα και τα έπαιξα στην κιθάρα Στράτο μου.... Γιατί ως γνωστόν χωρίς το όργανο μας στα χέρια μας, δουλειά δεν γίνεται.

Κάτι ψιλοκατάλαβα πάντως...

Αυτό είναι το πνεύμα. Η ιδέα είναι πως, βρίσκεις κάτι που σου αρέσει, θεωρείς χρήσιμο κλπ, βρίσκεις δαχτυλοθεσία που σου κάνει και το μεταφέρεις σε όλες τις βαθμίδες της σκάλας. Έτσι, αυτό το κάτι γίνεται πολλαπλά χρήσιμο. Ή ακόμα για να δουλέψει κανείς πάνω στην τεχνική, μελετώντας κάτι που θα μπορεί τελικά να χρησιμοποιήσει και σε πραγματικές συνθήκες, και όχι απλά drills. 

(Σε ένα μάθημα με τον Fuze του ζήτησα να μου δώσει καμία άσκηση για να δουλέψω το legato μου-μου έδωσε lines του Charlie Parker  🙂 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, nasokosm είπε

Ψήνεστε για καμμιά κιθαροσυνάντηση?

έστω και μέσω Skype ή κάτι άλλο

Πλάκα θα είχε. Από κοντά, χλωμό. Ιντερνετικά, για κουβεντούλα, θα μπορούσαμε ίσως να το στήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου