Προς το περιεχόμενο

Fat lead sound σε stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα κάποιες δοκιμές για να δώσω παχύ ήχο σε strat (δεν είναι και το πιο εύκολο), και κατέληξα να μπουστάρω με το ταπεινό mxr dirtortion+ ένα άλλο od πετάλι, ή βρώμικο ενισχυτή. Και μου άρεσε αρκετά το αποτέλεσμα.

 

Εδώ μπουστάρω το βρώμικο κανάλι του ht1r (gain ενισχυτή στη μέση, και στο πετάλι τέρμα volume και gain στο 3). Το mxr φαζίζει αρκετά και έχει την ιδιότητα να "παχαίνει" το βρώμικο πετάλι ή ενισχυτή που ακολουθεί. H strat φορά texas special μαγνήτες.

 

record strat.mp3

 

 

Εσύ πως επιτυγχάνετε παχύ lead ήχο με την στρατ σας? Τι "συνταγή" χρησιμοποιείτε? Εάν θέλετε ανεβάστε και κάνα ήχο.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσωπικά είδα διαφορά με την αλλαγή από 9άρες σε 10άρες. Ό ήχος απέκτησε όγκο.

 Εάν έχεις εννιάρες στην στρατ σου κάνε ένα καλό στον εαυτό σου και στον ήχο σου και βάλε δεκάρες. Η διαφορά στην αίσθηση είναι αμελητέα.  Στο κάτω κάτω εάν δυσκολεύεσαι ανέβασε λίγο το action.

 Όσον αφορά τα πεταλάκια και τους ενισχυτές, δεν ξέρω δεν απαντώ...

 Μην ξεχνάς ότι και η πένα παίζει ρόλο. Όσο πιο μαλακή-λεπτή τόσο περισσότερο "πάχος" στον ήχο δίνει. Εντάξει η διαφορά με μια παχύτερη-σκληρότερη δεν είναι τόσο μεγάλη, αλλά υπάρχει.

 

 Ωραίο παίξιμο και ήχος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

To δικό σου backing είναι. Χαμπάρι δεν πήρες? 😀

Αλτσχάιμερ......😪

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cigaret13 said:

 Προσωπικά είδα διαφορά με την αλλαγή από 9άρες σε 10άρες. Ό ήχος απέκτησε όγκο.

 Εάν έχεις εννιάρες στην στρατ σου κάνε ένα καλό στον εαυτό σου και στον ήχο σου και βάλε δεκάρες. Η διαφορά στην αίσθηση είναι αμελητέα.  Στο κάτω κάτω εάν δυσκολεύεσαι ανέβασε λίγο το action.

 

Είχα 10άρες και δεν μου άρεσαν καθόλου. Δεν ξαναβάζω. Η διαφορά (που όντως υπάρχει) καλύπτεται με tweaking στο eq.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Δεν μπορουσα να εχω τον ελεγχο που εχω στις 9αρες. Για το αριστερο χερι μιλω.

OK.  Εγώ πάλι έχω το ίδιο θέμα, αλλά με τις εννιάρες....

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τη strat χρησιμοποιώ άλλο boost. 

1)Tube screamer, 2) Sparkle drive,3) Archer, 4)SM fuzz ή Lee Jackson fuzz..Αυτά επάνω στο dirty channel του ενισχυτή ή πάνω στο OCD ή στο dirty little secret. Ανάλογα το κέφι. Και μετά για lead Boss eq. 

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το δοκίμασα (mxr) και σε συνδυασμό με od πετάλια σε καθαρό κανάλι.

 

Εδώ σε συνδυασμό με ένα Plexi type πετάλι.

 

record strat 2.mp3

 

Και εδώ με ένα bluesbreaker type πετάλι.

 

record strat 3.mp3

 

Και στα δυο κλιπ, στην αρχή, έχω απενεργοποιημένο το mxr για να φανεί η διαφορά. Όταν το ενεργοποιώ, διατηρεί το ηχόχρωμα του βασικού ήχου, κάνοντάς το πολύ πιο fuzzy (έδωσα λίγο παραπάνω gain στο mxr). Νομίζω, ότι θα πρέπει να το επαναφέρω στην πεταλιέρα να το δουλέψω λίγο. Βγάζει ενδιαφέροντες ήχους με single coil μαγνήτες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου