Προς το περιεχόμενο

Fat lead sound σε stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέος ήχος. Στην αρχή παίζω cleanish σε origin 20 και μετά ενεργοποιώ το πετάλι (sd9 με gain στη μέση). Στη μέση του κλιπ παίζω με το volume. Καθαρίζει απίστευτα.

Πως σας φαίνεται?

 

strat new.mp3

 

Και εδώ με τον blackstar, πάλι το sd9 μπροστά από το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή. Καθαρίζει εκπληκτικά, και δίδει τον όγκο που λείπει. Νομίζω πέτυχα διάνα το πετάλι. 

 

strat new 2.mp3

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έχει και ελάχιστο εως καθόλου θόρυβο, για το gain που κουβαλά.

 

Και εδώ το sd9 με τέρμα gain στο καθαρό κανάλι του blackstar. Πιο scooped ηχος. Μου αρέσει.

 

strat new 3.mp3

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου άρεσε κανείς.

Ίσως με τα ζόρια ο 3ος

 

είσαι και ελαφρώς ξεκούρντιστος.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimsonic said:

δεν μου άρεσε κανείς.

Ίσως με τα ζόρια ο 3ος

 

Αφου εσενα δεν σου αρεσει το ντιστορσιο. Εξαλλου, εαν εφτιαχνα ηχο να σου αρεσει, δεν θα αρεσε σε μενα μετα...

 

8 minutes ago, dimsonic said:

είσαι και ελαφρώς ξεκούρντιστος.

 

Καθε Δευτερα κουρδιζω 😄

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Αφου εσενα δεν σου αρεσει το ντιστορσιο. Εξαλλου, εαν εφτιαχνα ηχο να σου αρεσει, δεν θα αρεσε σε μενα μετα...

 

 

Καθε Δευτερα κουρδιζω 😄

απορώ πως γίνεται να μας αρέσει και στους δυο ο Ρομπεν Τραούρης.

 

Εγώ κουρδίζω κάθε 29/2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μετά από καιρό.

 

Παίζω με Koch Twintone. Για fat ήχο χρησιμοποιώ το overdrive + boost κανάλι. Πάνω σε αυτό, για έξτρα gain ρίχνω το SD-1 σε ρόλο booster. Αν θέλω έξτρα volume boost, έχει ο ενισχυτής δεύτερο master. Καθαρίζω με volume pot. Ως εδώ καλά. Αυτό που δεν διάβασα μέχρι τώρα (και κάνω εγώ, αν έχει ειπωθεί συγχωρέστε με) είναι να χρησιμοποιώ διαρκώς τα tone controls της κιθάρας. Σε συνδυασμό με τις εναλλαγές στους μαγνήτες, έχω τα πάντα στην διάθεσή μου. Ίδιο στήσιμο έχω και στη LP με την διαφορά πως την συνδέσω στο low output του ενισχυτή (για το τελείως καθαρό). 

 

Ωραιότατο παχύ ήχο παίρνω επίσης αν στο overdrive του ενισχυτή (χωρίς το boost) ρίξω το klon (ryra). Για extra gain απλά ρίχνω το boost του ενισχυτή. Κάαααπως έτσι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν αναφερθηκε, αν ηξεραν ολοι πως η κιθαρα τους μπορει να βγαλει τον ηχο του Ηank Marvin (επιτομη start ηχου κατ εμε). θα εστελναν τον "fat" sound κατ ευθειαν σε διαιτολογο

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, qesh said:

Δεν ξερω αν αναφερθηκε, αν ηξεραν ολοι πως η κιθαρα τους μπορει να βγαλει τον ηχο του Ηank Marvin (επιτομη start ηχου κατ εμε). θα εστελναν τον "fat" sound κατ ευθειαν σε διαιτολογο

Λες να μην ξερουν;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qesh είπε

Δεν ξερω αν αναφερθηκε, αν ηξεραν ολοι πως η κιθαρα τους μπορει να βγαλει τον ηχο του Ηank Marvin (επιτομη start ηχου κατ εμε). θα εστελναν τον "fat" sound κατ ευθειαν σε διαιτολογο

 

Ναι αλλά αΦτουνοι παίζουν ρωΟυκ 🙂

 

Τι να τους κάνει ο ήχος του Hank?

 

Εγώ πάντως ΜΟΝΟ αυτόν τον ήχο κΣερω να βγαΝω 🙂🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου