Προς το περιεχόμενο

Fat lead sound σε stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Ναι αλλά αΦτουνοι παίζουν ρωΟυκ 🙂

 

Εγώ πάντως ΜΟΝΟ αυτόν τον ήχο κΣερω να βγαΝω 🙂🙂

 

Παρεξηγησις μαστορη!

εγω δεν εννοω αυτους (gallagheroblackmoretrower κλπ) αλλα τους ημεδαπους ερασιτεχνες ηλεκτροκιθαριστες

εσυ αφου ξερεις να τον βγανεις εχεις πετυχει το stratoαπολυτο, μπορεις να πειραματιστεις σε αλλου τυπου κιθαρες 'η και οργανα

Στις 17/7/2020 στις 10:38 ΜΜ, Nestoras είπε

Τον καλύτερο ηχογραφημένο strat ήχο τον είχε ο Clapton στο Just one night. (Kατά την ταπεινή άποψη εμού - ενός strat lover).

Eric utilized Modified Music Man amps (HD 130 Reverb) with the bias up all the way and special open-back cabinets. He also used a Leslie cabinet with JBL components and had a special foot switch with fast/slow and on/off positions so that the guitar could go either through the amp, through both the amp and the Leslie, or just through the Leslie at either fast or slow speeds (as in the song “Badge”). Eric Clapton also used a Crybaby wah-wah pedal at this time. His Fender Stratocaster of choice was "Blackie", with the tobacco sunburst "Brownie" on standby.

https://www.vintageguitar.com/12887/music-man-hd-130-reverb/

 

Ήταν συνδυασμός του παίχτουρα, της κιθαράκλας, της ενισχυτάρας, της ηχογράφησης των Γιαπωνέζων, του γκρουπ που τον συνόδευε,  κλπ, κλπ κλπ. 

 

Συμφωνω 100% για τον ηχο του just one night, ο Modified Music Man που αναφερεται προφανως ειναι αυτος στο εξωφυλλο του Backless (παρεπιπτοντως παρεξηγημενη δισκαρα) αλλα υπαρχει βεβαια και "παχυς" lead ηχος του clapton που σκοτωνει ακομα περισσοτερο (stratocaster /lace sensors/ή 335 /soldano) απο δεκαετια 90

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο ήχος στρατοκάστερ είναι αυτός του Hank Marvin.

 

Απο εκεί και πέρα ο fat lead και για μένα αγαπημένος (και άπιαστο όνειρο) είναι αυτός εδώ. (και όχι κανενός άλλου του άλμπουμ)

 

 

αρκετά κοντά είναι αυτό

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qesh είπε

Παρεξηγησις μαστορη!

εγω δεν εννοω αυτους (gallagheroblackmoretrower κλπ) αλλα τους ημεδαπους ερασιτεχνες ηλεκτροκιθαριστες

 

Καμμιά παρεξήγηση και εγώ σε ΑΥΤΟΥΣ αναφέρομαι 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολ ραιτ δεν..

ο καθαρος strat ηχος ειναι μαγεια, αλλα αν επιμενει κανεις για fat

3:15 και τα μυαλα στο blender

 

 

Επεξεργασμένο από qesh

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου