Προς το περιεχόμενο

Ο δρόμος για την επόμενη ES 335 ειναι διαφορετικός


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δανείζομαι λίγο απο τον τίτλο του Argytar για να παρουσιάσω την 6η es 335 λίγο διαφορετική στην κατασκευή απο τις άλλες και πολύ κοντα στην original Gibson

Το έναυσμα το είχα λίγο πριν το lockdown όπου σε ενα Jam στο στούντιο του Panorios (ευχαριστούμε Κώστα) ειχα την ευκαιρία να ακούσω την 335 του Yameth

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ο ήχος της στις χαμηλομεσαίες στα καθαρά όπου ήταν πλέον αυξημένες σε σχέση με τη δική μου γνωστή Ξανθιά

Οι διαφορά ήταν ακουστή και χωρίς τον ενισχυτή και με έκανε να θυμηθώ οτι η Gibson βάζει κάτω απο τα καπάκια κομμάτια έλατο για να καλύψει το χώρο έως το μπλόκ απο κελεμπέκι (το έκανα και εγώ εκτός τις τελευταίες κόκκινη και ξανθιά  (με τα σκαφτά καπάκια)

Το έλατο αυτό ειναι που ενισχύει τον ακουστικό και ηλεκτρικό ήχο στις χαμηλομεσαίες μαζί ισως με τα laminate καπάκια

 

Θυμήθηκα λοιπόν τα παλιά μου templates και ένα πρόσφατο που δεν είχα χρησιμοποιήσει και ξεκίνησα

 

Τα καπάκια ειναι 3ply laminate (και όχι σκαφτά μασίφ κελεμπέκι) με κελεμπέκι-λίμπα-κελεμπέκι  2+1,5+2 χιλ και πρεσαρίστηκαν στο καλούπι με τη βοήθεια σακούλας υποπίεσης σαν και αυτήν που βάζουν ρούχα για να τους μοιώσουν τον όγκο και να τα αποθηκεύσουν

Το μπλόκ ειναι κελεμπέκι και όχι απο μαόνι

Η κόλα titebond στην επόμενη θα βάλω hide glue

συνέχεια με οφθαλμόλουτρο

 

 

IMG_3272.JPG

IMG_3274.JPG

IMG_3275.JPG

IMG_3276.JPG

IMG_3277.JPG

IMG_3278.JPG

IMG_3279.JPG

  • Like 7

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόχω κανα δίμηνο κρυμμένο στο συρτάρι 

βιαριέμαι να γράφω αλλά αν φορτώσω γράφω σεντόνια

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φτιάχτηκαν τα laminate καπάκια έγιναν τα f holes με το γνωστό κόλπο του pin routing

Κόβεται ενα καλό  κομμάτι έλατο με τα νερά κάθετα ( εκπληκτικος ήχος σαν καμπάνα όταν το κτυπούσα με το δάκτυλο) και εφαρμόζεται στο καπάκι για να γίνουν οι καμπύλες

Αφού διαμορφώνεται με μιά σχετική καμπύλη κόβεται σε δέκα μικρά πηχάκια

Τα πηχάκια τρίβονται με γυαλόχαρτο πάνω στα καπάκια  ένα ένα προσεκτικά στις θέσεις που θα κολληθούν για να έχουν τις σωστές καμπύλες (αν δεν έχεις CNC αυτά κάνεις)

Κόλλημα ένα ένα -εδώ ήθελε το σύστημα go bar που κολλάω τα καμάρια στα καπάκια- με τα σφηκτηράκια,

στο μεταξύ προετοιμάζεται και το κεντρικό μπλόκ κολώντας στην άκρη μαόνι όπως πρωτοέκανε η Γίβσον

Τα καπάκια έχουν αποκτήσει αυτάκια που γίνονται οι τρύπες για τους πύρους που θα τα κεντράρουν στο καλούπι 

Κρατάνε τα καπάκια κεντραρισμένα όταν σφιχτούν για κόλημα εκεί

 

IMG_3281.JPG

IMG_3282.JPG

IMG_3283.JPG

IMG_3288.JPG

IMG_3290.JPG

IMG_3296.JPG

IMG_3297.JPG

  • Like 2

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα χαιρόμουν να δω λεπτομέρειες για το κολπο με τη σακούλα. Πάντα θεωρουσα "αντιεμπορικό" το χειροποιητο σκάψιμο archtop και σκεφτόμουν cost effective και αποτελεσματικούς, μικρής κλίμακας τρόπους να γίνει αυτό.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ! Αυτό με τη σακούλα πρέπει να μας πεις από πού το πήρες. Είχα δει σε κάποια site να το κατασκευάζουν με σακούλες για κατασκευή skateboard.

 

Έχω αναρρόφηση 70 λίτρων οπότε νομίζω χρειάζομαι μόνο τη σακούλα!

 

Επίσης να βρω καπλαμάδες. Κεντρικό μπλοκ πλαϊνά και mold τα έχω ήδη φτιάξει!

Και μια έξτρα ερώτηση: χρησιμοποίησες maple καλούπι για τους καπλαμάδες; Τι είχες από κάτω;

 

Ένα tutorial με τις vacuum bags θα το εκτιμούσα δεόντως!!

 

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Θα χαιρόμουν να δω λεπτομέρειες για το κολπο με τη σακούλα. Πάντα θεωρουσα "αντιεμπορικό" το χειροποιητο σκάψιμο archtop και σκεφτόμουν cost effective και αποτελεσματικούς, μικρής κλίμακας τρόπους να γίνει αυτό.

 

Η κατασκευή με τα σκαφτά καπάκια απαιτεί εργατοώρες και ειναι αντιεμπορική 

δίνει όμως εξαιρετικό sustain και ομοιομορφία στην ταστιέρα γενικά αν δεν την δοκιμάσεις δεν την καταλαβαίνεις εύκολα

 

Tutorial: ειναι καλή ιδέα θα τη δω 

επανέρχομαι

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν ηταν χόμπι θα δοκιμαζα ευχαρίστως. Αλλά ως επαγγελματία μπορεί να μου κλείσει το μαγαζί και το σπιτι μαζί. Αν πας για τζαζοκούτι, το μασίφ ειναι μονόδρομος. Σε semi ηλεκτρική συγχωρείται.

 

Να εδώ θα δούλευα το duplicarve του @HellFire με περισσή χαρά.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω φωτο απο το καλούπι που χρησιμοποιώ και την φωτο με τις ισουψείς απο το νετ🤪

Για το καλούπι καπλαμάς κελεμπάκι 1χιλ

IMG_2901.JPG

IMG_2902.JPG

ContoursTest2.jpg

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αυτό το φτιάχνουμε από κόντρα πλακέ. Μέχρι εδώ εντάξει. Μετά τυλίγουμε με τη σακούλα και αναρροφούμε; Ή πρώτα σγίγγουμε το πλαίσιο; Κολλάμε και τα τρία μαζί ή πρώτα τα δύο; Καπλαμάδες βάζουμε ενός κομματιού;

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου