Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχω σκοπό να αγοράσω μικρόφωνο για εγγραφή φωνής (Όχι live) Και θα διαθέσω μέχρι 25-30€. Μετά από κάποια άρθρα που διάβασα στο Ίντερνετ κατάλαβα ότι χρειάζομαι πυκνοτικο μικρόφωνο. Έχω βρει κάποια, συγκεκριμένα μου άρεσε το SF-920 αλλα εχω μια ερώτηση. Οι ηχογραφήσεις θα γίνονται με την ONBOARD κάρτα ήχου του PC. Δεν προτίθεμαι να αγοράσω εξωτερική. Θα υπάρξει κάποια τρομερή διαφορά που καθιστά την ηχογράφηση σχεδόν αδύνατη ή η διάφορες είναι σχεδόν ανύπαρκτες; Μήπως θα πρέπει να στραφώ σε μικρόφωνο USB ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το πυκνωτικό χρειάζεται οπωσδηποτε phantom power 48v. Αυτά τα δίνει η εξωτερική κάρτα και όχι το πισι.

Υπάρχουν φτηνά πυκνωτικά που σύνδέονται με την κάρτα του υπολογιστή αλλά ουσιαστικά δεν εκμεταλλεύεσαι την ποιότητά τους.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

το πυκνωτικό χρειάζεται οπωσδηποτε phantom power 48v. Αυτά τα δίνει η εξωτερική κάρτα και όχι το πισι.

Υπάρχουν φτηνά πυκνωτικά που σύνδέονται με την κάρτα του υπολογιστή αλλά ουσιαστικά δεν εκμεταλλεύεσαι την ποιότητά τους.

Ευχαριστώ. Δηλαδή με την onboard κάρτα η ποιότητα θα είναι απαγορευτική για ηχογράφηση, η απλώς θα υπάρξει μια διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω εμπειριά από το φτηνό tracer που έχουμε γράψει εδώ.

Η διαφορά χωρίς κάρτα είναι για μένα από τεράστια έως απαγορευτική. Ηχογραφεί ναι, αλλά αναγκάζεσαι να δώσεις τέρμα ένταση και στο τέλος κουβαλάει και θόρυβο.

 

αν δεν θες να αγοράσεις κάρτα βρες έναν προ που να έχει πάνω του 48v.

Όπως αυτόν

https://www.thomann.de/gr/behringer_mic100_tube_ultragain_micpreamp.htm

 

Αλλά ίσως καλύτερα να πάρεις μια μτχ κάρτα στα ίδια λεφτά.

 

https://www.thomann.de/gr/behringer_u_phoria_um2.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwgdX4BRB_EiwAg8O8HQg9yCJBAAGSq8yZsU31mwiE0GitcRbhdWDvRXGiSuq0B3Ts0pBE5hoC9pQQAvD_BwE

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά. Όμως όπως ανέφερα δεν θα διαθέσω πάνω από 30 euro maximum. Οπότε δεν θα αγοράσω κάρτα. Για τον θόρυβο δεν ξέρω. Μήπως με το noise reduction του audacity καθαρίσει ; Η μηπως θα ηταν καλύτερα να στραφώ προς την αγορά δυναμικού μικροφώνου (οπότε δε χρειάζεται ενίσχυση) η ενός usb μικροφώνου (όπου δεν χρησιμοποιείται η κάρτα ήχου του pc);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σου ειπε ο dimsonic.
Το πυκνωτικο θελει Phantom.
Με 30 ευρω μη περιμενεις να κανεις τιποτα σοβαρο.
Αν αποφασισεις για πυκνωτικο και καρτα, τα παρακατω ειναι τα πιο οικονομικα και αξιοπρεπη

https://www.skroutz.gr/s/5695210/Behringer-U-Phoria-UMC22.html

https://www.e-shop.gr/tracer-studio-pro-microphone-set-tramic46163-p-PER.580557 (οταν κι αμα ξαναγινει διαθεσιμο σε προσφορα στα 30-40 ευρω, γιατι συνηθως το εχουν στα 60)
Εχει βαση και αντικραδασμικη "αραχνη" και pop filter για να μη μπουκωνει.

Ενταξει, η βαση του δεν ειναι κανονικη (γερανος). Ειναι γραφειου, αλλα ειναι οκ για home studio.
Μονο το καλωδιο του δεν κανει για συνδεση σε καρτα ηχου με phantom.
Θα μου πεις γιατι το εχει? Ε για το παραμυθι οτι παιζει και σε onborad καρτα ηχου.
 

Mονο για τα παρελκομενα, βασεις, φιλτρο, καλωδιο κλπ, θα μπορουσε να πληρωσει καποιος 100E

Ακομα και το καλωδιο του μικροφωνου κοστιζει καποια χρηματα.

https://www.skroutz.gr/s/4122107/Proel-Microphone-Cable-XLR-male-XLR-female-2m-BULK250LU2.html

Που πας με 30 συνολο?


Φυσικα δεν τελειωνει εκει το πραγμα.

Θα θελεις και ακουστικα για να ηχογραφεις. Δεν ηχογραφεις φωνες με πυκνωτικο και εχεις ανοιχτα ηχεια.
Κι εκει ξεκινας απο κανα 50αρικο για ακους αξιοπρεπως και σωστα.
https://www.skroutz.gr/s/4602093/Audio-Technica-ATH-M30x.html

 

 


 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω λοιπον τι θελεις να κανεις με το μικροφωνο, αλλα αν θελεις να ηχογραφησεις αξιοπρεπως φωνη σε τραγουδι, θελεις πυκνωτικο.
Και δεν φτανει αυτο, θα πρεπει να ξερεις να τη μιξαρεις, να βαλεις απο το προγραμμα ηχογραφησης, κανα κομπρεσορα, βαθος, eq.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ξερω λοιπον τι θελεις να κανεις με το μικροφωνο, αλλα αν θελεις να ηχογραφησεις αξιοπρεπως φωνη σε τραγουδι, θελεις πυκνωτικο.
Και δεν φτανει αυτο, θα πρεπει να ξερεις να τη μιξαρεις, να βαλεις απο το προγραμμα ηχογραφησης, κανα κομπρεσορα, βαθος, eq.

Εχεις δίκιο συγγνώμη που δεν το ξεκαθάρισα από την αρχή. Το μικρόφωνο το θέλω για φωνή. Όχι για όργανα.  Επίσης από mixing και effects γνωρίζω αρκετά καλά. (Χρησιμοποιώ audacity, δεν ξέρω εάν το reaper θα είχε καλύτερα αποτελέσματα). Επιπλέον, ακουστικά έχω ήδη.

 

Έχω τρεις ερωτήσεις όμως :

 

1. Με δυναμικό δηλαδή δεν θα γίνει καλή ηχογράφηση;

 

2. Με τις φτηνές usb κάρτες ηχου (αυτές γύρω στο 10ρικο) γίνεται δουλειά;

 

και Τέλος 3: Θα ειναι Μια καλή λύση τα πυκνότητικα usb , αφού δεν κάνουν rendering με την soundcard. (Σε βίντεο είδα ότι έχουν πολύ καλή ποιότητα ηχου τα usb) Π.χ. μου φάνηκε ωραίο το trust mico (https://www.mediacenter.gr/?product=13694&utm_source=skroutz.gr&utm_campaign=Price+Comparison&utm_medium=cpc&utm_content=textlink&utm_term=Microphone+Trust+Mico+(20378) θα μπορέσω να κάνω δουλειά με αυτό; (μιλάμε για μέτριο-ερασιτεχνικο επίπεδο όχι για επαγγελματική ηχογράφηση)

Επεξεργασμένο από Γιάννης Μπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Μπ. είπε

1. Με δυναμικό δηλαδή δεν θα γίνει καλή ηχογράφηση;

2. Με τις φτηνές usb κάρτες ηχου (αυτές γύρω στο 10ρικο) γίνεται δουλειά;

και Τέλος 3: Θα ειναι Μια καλή λύση τα πυκνότητικα usb , αφού δεν κάνουν rendering με την soundcard. (Σε βίντεο είδα ότι έχουν πολύ καλή ποιότητα ηχου τα usb) Π.χ. μου φάνηκε ωραίο το trust mico (https://www.mediacenter.gr/?product=13694&utm_source=skroutz.gr&utm_campaign=Price+Comparison&utm_medium=cpc&utm_content=textlink&utm_term=Microphone+Trust+Mico+(20378) θα μπορέσω να κάνω δουλειά με αυτό; (μιλάμε για μέτριο-ερασιτεχνικο επίπεδο όχι για επαγγελματική ηχογράφηση)

1. Θα γινει, αλλα οχι τοσο καλα οσο με το πυκνωτικο και εξαρταται απο τις ικανοτητες του ηχοληπτη και τα Plugins (compressor).

2. Oτι πληρωνεις παιρνεις. Και δεν νομιζω οτι εχουν Phantom για να τροφοδητησουν πυκνωτικο μικροφωνο.

3.  Δεν εχω ασχοληθει με αυτα και δεν μπορω να βοηθησω. Δεν μιλαω τοσο για την ποιοτητα τους, αλλα για τη λειτουργικοτητα τους σε ενα project ηχογραφησης που εχει να κανει με πολλους παραγοντες (DAW, plugins κλπ)

----------------------------------------------

Εδω ειχα κανει μια δοκιμη με δυο πυκνωτικα μικροφωνα (το ενα ειναι το Tracer που προτεινα πιο πανω) κι ενα δυναμικο.
Λαβε υποψη σου ομως οτι το δυναμικο δεν ειναι και καποιο φτηνο. 100 ευρω εχει.
Το Behringer εχει καμια 120αρια σκετο, χωρις "αραχνη" , ποπ φιλτερ, βαση κλπ
 

Το MIC 1 ειναι το Behringer B-2 pro

Το MIC 2 ειναι το Tracer Studio PRO

και το MIC 3 ειναι το Shure SM57
 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιμονή.

Αν οπωσδήποτε τα χρήματα που πρέπει να διατεθούν είναι 30, δώστα κάπου αλλού και χρησιμοποίησε το ίδιο το μικρόφωνο του laptop.

Επίσης ένα "καλό" πυκνωτικό μικρόφωνο στα χέρια ενός πρωτάρη και χωρίς τα απαραίτητα για μια ηχογράφηση πυκνωτικού είναι ουσιαστικά άχρηστο και εξισώνεται με οποιοδήποτε ενσωματωμένο ή εξωτερικό μικρόφωνο που χρησιμοποιείται για gaming κλπ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου