Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση κλιπαρισμένης ηχογράφησης


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζω εκ προοιμίου την απάντηση, αλλά είπα να ρίξω μια ερώτηση στους επαγγελματίες.

 

Μπορεί να γίνει έστω μια μικρή βελτίωση?

Εχω υλικό από εποχής που η γνώση δεν είχε φτάσει ακόμα και ορισμένα πράγματα ξεφύγανε.

Βέβαια κάπως το πράγμα είναι ανεκτό διότι υπήρχε παραμόρφωση ήδη στο όργανο (μπάσο) αλλά το κλιπάρισμα ισχύει.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν plugins που κάνουν de-clipping. Προσωπικά θα πειραματιζόμουν με expander, limiter, compressor, eq ή ακόμα και reamping. Και αν παρ' όλα αυτά ήταν αδιόρθωτη η κατάσταση, ίσως το τόνιζα παραπάνω για άποψη

Επεξεργασμένο από Ledge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εψαξα και βρήκα τουλάχιστον 1 που έκανε δουλειά, αλλά κοστίζει 100 και δεν τα δίνω.

Δεν εννοώ δεν τα αξίζει, αλλά για να κάνω την πλάκα μου με ένα κομμάτι, με τίποτα.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο άλλο φρη ας σφυρίξει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, dimsonic said:

εψαξα και βρήκα τουλάχιστον 1 που έκανε δουλειά, αλλά κοστίζει 100 και δεν τα δίνω.

Δεν εννοώ δεν τα αξίζει, αλλά για να κάνω την πλάκα μου με ένα κομμάτι, με τίποτα.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο άλλο φρη ας σφυρίξει.

δε νομίζω να μπορείς να το διορθώσεις με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο. Αν έχει παραμόρφωση, έτσι κι αλλιώς έχει κλιπαρισμένη κυματομορφή. Εκτός αν εννοείς ότι έχει spikes που φεύγουν εκτός 0db. Νομίζω σε κάθε περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά που σου προανέφερα για να το βελτιώσεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το πάτημα ενός κουμπιού όχι.

Υπάρχουν παράμετροι που επεμβαίνεις.

Αυτό που δοκίμασα έκανε δουλειά αισθητή.

 

http://www.perfectdeclipper.com/samples/

 

Η κυματομορφή είναι κλιπαρισμένη λόγω μεγάλου input gain. Πάνω από 0 db είναι φλάτ. 

Αλλά όπως είπα δεν χάθηκε ο κόσμος για ένα κομμάτι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου